Sucha skóra twarzy. Jak i czym nawilżyć przesuszoną cerę?

Sucha skóra to problem, z którym zmaga się ponad połowa populacji. Jest dość przykrą kwestią, ponieważ często związany jest z nim dyskomfort, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, a nieraz również podrażnienia i łuszczący się naskórek, który nie wygląda estetycznie. Nie zapominajmy też, że to właśnie sucha skóra jest bardziej skłonna do zmarszczek i szybciej widać na niej objawy starzenia. Dziś podpowiadamy co zrobić, aby pozbyć się szorstkości i zapobiec przesuszeniu cery.

Dlaczego skóra twarzy się wysusza? Jak zadbać o suchą cerę? 

Nasza cera codziennie jest wystawiona na działanie wielu czynników, mogących niekorzystnie wpływać na jej stan i prowadzić do przesuszenia oraz podrażnień. Są to w głównej mierze:

  • czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, suche powietrze, wiatr, ujemne temperatury
  • niewłaściwa dieta i nieprawidłowe nawadnianie organizmu,
  • zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, menopauza, które wpływają na produkcję sebum i kolagenu,
  • choroby skórne: AZS, łuszczyca, ale także cukrzyca i niewydolność nerek, które mogą zaburzać funkcjonowanie gruczołów łojowych i rogowacenie naskórka,
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki i nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, np. branie długich i gorących kąpieli, częste korzystanie z solarium.

Pamiętaj! Zwracaj uwagę na to, jak dbasz o cerę i jaki styl życia prowadzisz; jeśli chcesz zachować swoją skórę w dobrym stanie, unormuj swoją dietę, nawodnienie i pielęgnację: sięgaj po dobre i sprawdzone kosmetyki o działaniu nawilżającym. 

Sucha skóra twarzy – czego unikać w pielęgnacji?

Skóra twarzy nie ma lekko. Jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które mogą zaburzać jej naturalną równowagę i prowadzić do jej przesuszenia. Warto wiedzieć, że przesuszeniu może ulec każdy rodzaj skóry: sucha, normalna, mieszana czy tłusta. Jednymi z głównych “winowajców” przesuszonej skóry są nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które zawierają kontrowersyjne składniki komedogenne lub drażniące. Składniki komedogenne to takie, które blokują ujścia gruczołów łojowych i zapychają pory skóry, powodując zaskórniki, wągry lub trądzik. Z kolei substancje drażniące to te, które podrażniają skórę i wywołują reakcje alergiczne lub zapalne. Najpowszechniejsze z nich to: alkohol, mentol, olejki eteryczne, barwniki, zapachy czy konserwanty. Aby uniknąć przesuszania skóry twarzy, wybieraj kosmetyki o niskiej skali komedogenności i bez składników drażniących. Warto również zwracać uwagę na stan mikrobiomu skóry. To zespół mikroorganizmów, które chronią ją przed infekcjami i utrzymują jej naturalny pH. To właśnie zaburzenie mikrobiomu skóry często prowadzi do suchości, podrażnień i zmniejszenia odporności cery. Aby wspierać mikrobiom, powinno się stosować kosmetyki, które odżywiają i stymulują dobroczynne bakterie.

Jaki krem do twarzy wybrać, by zapomnieć o przesuszonej, szorstkiej skórze?

Bardzo sucha skóra twarzy – jaki krem wybrać, by podarować jej maksimum efektów i pielęgnację ukierunkowaną na jej potrzeby? To jedno z ważniejszych pytań dotyczących pielęgnacji przesuszonej cery. Warto wiedzieć, że to właśnie odpowiednio dobrane kosmetyki i dobrej jakości są podstawą pielęgnacji suchej skóry, dlatego działaj mądrze i nie idź na kompromis w kwestii kremu, serum lub toniku do twarzy. Wybierz świadomą pielęgnację i ciesz się nieskazitelną cerą w doskonałej kondycji.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kampinoska.waw.pl