Jakie maski antysmogowe warto wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?

W Polsce jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, dlatego też z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywają maski antysmogowe. Na rynku jest wielu rzetelnych producentów, którzy oferują wysokiej jakości maski chroniące przed smogiem. To właśnie szeroki i różnorodny wybór sprawia, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia na które modele warto postawić.

Jakie są rodzaje masek antysmogowych?

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych masek antysmogowych. Mowa tutaj nie tylko o maskach jednorazowych, ale również wielorazowych. Wybór konkretnego modelu zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Największą zaletą masek jednorazowych jest oczywiście ich przystępna cena. Pamiętać należy jednak o tym, że nie zapewniają one tak dobrej ochrony jak maski wielokrotnego użytku. Dużą wadą jest także to, że zapewniają one ochronę jedynie przez kilka godzin. Jest to dobry wybór przede wszystkim dla tych osób, które tylko niewielką ilość czasu spędzać będą w zanieczyszczonym miejscu. Z praktycznego punktu widzenia lepszym wyborem są maski wielokrotnego użytku, które można wykorzystać przez znacznie dłuższy okres czasu. Większość masek posiada wymienne filtry, dzięki czemu mogą służyć przez kilka sezonów.

Jakie filtry wykorzystywane są w maskach antysmogowych?

Aby wybrać porządne maski antysmogowe należy zwrócić uwagę na zastosowane w nich filtry, które odgrywają bardzo ważną rolę. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim filtry węglowe, które są w stanie zatrzymać minimum 99,9% pyłów (o wielkości 0,1 mikrometra). Filtry tego typu są idealnym wyborem dla osób, które chcą zabezpieczyć się przed cząstkami PM10 i PM2,5. Maski z filtrami węglowymi zapewniają ochronę również przed niebezpiecznymi bakteriami, wirusami i grzybami. Nieco mniejszą ochronę zapewniają filtry HEPA, które zatrzymują minimum 97% cząstek pyłów (o wielkości 0,1 mikrometra). Warto wspomnieć o tym, że filtry HEPA charakteryzują się wyższym stopniem przepuszczalności powietrza, niż powyżej opisane filtry węglowe. Na rynku można znaleźć również maski antysmogowe w których zastosowano oba rodzaje filtrów.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządną maskę antysmogową w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie certyfikaty ona posiada. W UE możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje certyfikatów, dzięki którym można określić stopień ochrony antysmogowej. Certyfikat FFP1 oznacza, że maski antysmogowe są w stanie zatrzymać minimum 80% cząstek lotnych. Certyfikat FFP2 informuje, że dany rodzaj maski jest w stanie zatrzymać minimum 94% cząstek lotnych. Największy poziom ochrony zapewniają maski antysmogowe z certyfikatem FFP3, które są w stanie zatrzymać nawet 99% lotnych cząstek. Bardzo ważne jest także to, aby maska była szczelna, dlatego też musi idealnie przylegać do naszej twarzy. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla osób, które chcą uprawiać sport na powietrzu i zabezpieczyć się przed smogiem.

Redakcja kampinoska.waw.pl