Jak powinno wyglądać wyposażenie plecaka turystycznego?

Mając w planach wędrówkę górskimi szlakami turystycznymi, trzeba dokładnie zaplanować przebieg trasy oraz zgromadzić niezbędne wyposażenie, które powinno znaleźć się w plecaku każdego piechura. Nawet jednodniowa wyprawa na szczyt o średnim poziomie trudności może przysporzyć kłopotów w przypadku nagłego załamania pogody. A jak wiadomo, pogoda zwłaszcza w wyższych partiach gór lubi być kapryśna. Co warto mieć w plecaku, aby przygotować się na każdą ewentualność?

Podstawowe wyposażenie plecaka turystycznego

Każdy piechur, bez względu na to, czy wybiera się na spacer beskidzkimi szlakami, czy też planuje kilkudniowy trekking po wyższych partiach Tatr, powinien mieć przy sobie plecak z kompletnym wyposażeniem. Niektóre elementy będą się różnić, w zależności choćby od pory roku czy też planowanej trasy, jednak z łatwością można wskazać wyposażenie obowiązkowe, które może okazać się przydatne podczas każdej wędrówki. Dla swojego bezpieczeństwa i komfortu termicznego zawsze warto do plecaka turystycznego spakować między innymi: dodatkowe warstwy odzieży chroniące przed zimnem i wilgocią (przyda się polar, kurtka przeciwwiatrowa oraz peleryna), termos z gorącą herbatą, zapas wody i jedzenia (mogą to być drobne przekąski, na przykład żele energetyczne czy batoniki z orzechami), latarka (optymalna jest czołówka, gdyż sposób montowania sprawia, że człowiek ma wolne ręce), apteczka z podstawowymi środkami opatrunkowymi, dokładna mapa okolicy oraz naładowany telefon komórkowy, w którym zapisany jest numer do górskich służb ratunkowych. W dobie smartfonów przydatna będzie także aplikacja, dzięki której w razie potrzeby można szybko wezwać pomoc.

Wyposażenie plecaka na zimową ekspedycję w Tatrach

Zimowe warunki w górach są znacznie bardziej wymagające, niż te, które panują o innych porach roku. Wybierając się w zimie na tatrzańskie szlaki turystyczne, trzeba mieć nie tylko odpowiednie doświadczenie, lecz także profesjonalny sprzęt turystyczny oraz umiejętności pozwalające na prawidłowe posługiwanie się nim. Każdy, kto w zimie chce zdobywać szczyty w Tatrach, powinien spakować na górską wędrówkę do plecaka raki oraz czekan. Warto pomyśleć także o kasku chroniącym głowę. Niekiedy przydatna może okazać się również lina oraz uprząż, choć to dotyczy już bardziej ekstremalnych wypraw.

Co spakować do apteczki turystycznej?

W plecaku każdego turysty niezależnie od tego, czy wybiera się on na szlak zimą, czy latem, powinna obowiązkowo być dobrze wyposażona apteczka. Nie trzeba ze sobą zabierać zawartości połowy apteki, jednak podstawowe środki opatrunkowe mogą się przydać. Na górskim szlaku łatwo o otarcia, zwłaszcza stóp. Najczęściej zdarzają się one przy źle dopasowanym obuwiu. Rezygnacja z dalszej wędrówki przez pęcherze na palcach nie jest najbardziej optymistycznym wariantem. Kilka plastrów, bandaż, chusta trójkątna i obowiązkowo folia nrc – takie podstawowe wyposażenie apteczki turystycznej powinno w większości przypadków okazać się wystarczające.

Redakcja kampinoska.waw.pl