Kamizelki ratunkowe – cena a jakość

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, jednak nie ma też konieczności, by przepłacać. Rodzajów kamizelek jest mnóstwo, są one także przeróżnej jakości. W zależności od przeznaczenia oraz wzrostu i wagi użytkownika należy wybierać tę najwłaściwszą. Jeśli uda się nam kupić produkt wysokiej jakości to mimo intensywnego użytkowania, może po wielu latach w dalszym ciągu dobrze spełniać swoją rolę. Kamizelki ratunkowe cena nie musi być duża.

Asekuracyjna czy ratunkowa?

Kamizelka ratunkowa ma na celu utrzymanie człowieka na powierzchni wody, dzięki wypełnieniu, które jest lżejsze od wody (styropian, korek). Kiedyś wypełniało się je kapokiem, stąd nazwa, którą zwyczajowo można jeszcze gdzieś usłyszeć. Musi spełniać odpowiednie wymagania, ponieważ jest prawnie regulowane jej noszenie. Nie może ulec spaleniu po 2 sekundach w ogniu. Osoby, które nigdy nie miały z nimi do czynienia nie powinny mieć problemu z prawidłową obsługą kamizelki ratunkowej. Cena takiej kamizelki waha się, jednak nie są to spore różnice. Po prawidłowym założeniu tego rodzaju kapoka usta człowieka są zawsze nad powierzchnią wody. Nie powinna utrudniać pływania ani wejścia do szalupy ratunkowej. Posiada zazwyczaj sztywny kołnierz. Kamizelka asekuracyjna jest z kolei przeznaczona dla osób, które potrafią pływać. Nie musi spełniać takich wymagań jakie są stawiane kamizelce ratunkowej, nie posiada też kołnierza. Z pewnością są też tańsze niż ratunkowe z tego właśnie względu. Asekuracyjna nie ogranicza również swobody ruchów, jest istotnym wspomagaczem w trakcie niespodziewanego zdarzenia na wodzie.

Koszt kamizelek ratunkowych – cena

Kamizelki ratunkowe cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobrą kamizelkę kupimy już w okolicach 100 złotych. Wyróżniamy dwa główne rodzaje: piankowe i pneumatyczne. Ta pierwsza jak sama nazwa wskazuje wypełniona jest pianką, natomiast druga wyposażona jest w specjalny nabój dzięki któremu wypełnia się błyskawicznie powietrzem. Jej niewątpliwym plusem jest to, że nieużywana nie zajmuje wiele miejsca. Warto zwrócić uwagę na to, czy kamizelka ratunkowa posiada elementy odblaskowe – jest to istotne, by mogły nas zauważyć ekipy innych jednostek pływających w razie, gdy wpadniemy do wody bądź ratownicy. Bardzo istotnym faktem jest to, że kamizelki nie są zaprojektowane po to by utrzymać temperaturę ciała. Mając do czynienia ze zbiornikiem wody lub wodą w chłodniejszych miesiącach warto rozważyć zakup specjalnych pianek, które utrzymują komfort termiczny po wpadnięciu do wody. Podnosi to koszt ostateczny, ale jednak właściwe zabezpieczenie poprzez kamizelkę i piankę podnosi komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł przygotowany dzięki www.gokajak.com

Redakcja kampinoska.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.