Benefity pracownicze – poznaj najpopularniejsze rozwiązania dla biznesu

Oferowanie wakatów w swoim przedsiębiorstwie to nie wszystko. Konkurencja nie śpi, a pozyskanie prawdziwych i godnych zaufania specjalistów jest nie lada wyzwaniem. Z tego względu warto zadbać w szczególny sposób o atrakcyjność swojej oferty pracy, która będzie interesująca dla potencjalnego kandydata. Jak to zrobić? Wykorzystaj skuteczne benefity pracownicze i sprawdź, które z nich będą najkorzystniejszą opcją dla Twojego zespołu!

Czym są benefity pracownicze?

Benefity pracownicze to pozapłacowe dodatki do pensji, z których mogą korzystać pracownicy. Ich głównym celem jest motywowanie osób zatrudnionych do działania i docenianie w ten sposób ich pracy. Ponadto profity pozwalają budować lojalność wobec pracodawcy i zaufanie do przełożonych. Choć nie są obowiązkowe w świetle prawa, to łączą w sobie wiele korzyści, dlatego warto się na nie zdecydować, dzięki czemu dany wakat będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy dla osób poszukujących pracy. Benefity przyciągną nowych pracowników i pozwolą zadbać o tak zwany employer branding.

Jakie benefity pracownicze są najkorzystniejsze?

Obecnie można wymienić kilka lub nawet kilkanaście różnego rodzaju benefitów pracowniczych, które cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem wśród zatrudnionych osób w każdym wieku. Można do nich zaliczyć między innymi:

 • karty sportowe do różnych obiektów, najczęściej wykorzystywane na siłowni przez młodych pracowników
 • prywatna opieka medyczna w różnym zakresie, z której może skorzystać każda osoba, a nawet członkowie rodziny pracownika,
 • służbowy sprzęt, z którego można korzystać w ramach prywatnych zajęć (samochód, laptop, smartfon), co znacznie zwiększa komfort życia codziennego zatrudnionych osób,
 • nauka języków obcych, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia osobistego rozwoju pracownika,
 • vouchery zakupowe, które zawsze dają mnóstwo przyjemności i pozwalają znacznie zaoszczędzić,
 • paczki świąteczne, które są miłym gestem ze strony pracodawcy, docenianym przez pracowników
 • dofinansowania do szkoleń i kursów, które pozwalają rozwijać skrzydła i szlifować swoje umiejętności,
 • dodatkowe dni wolne, o czym marzy wiele osób, szczególnie tych mocno zapracowanych,
 • elastyczne godziny pracy, co może zwiększyć wydajność i efektywność pracy,
 • praca zdalna, co jest komfortowym rozwiązaniem dla wielu pracowników
 • ubezpieczenie na życie, zwiększające poczucie bezpieczeństwa,
 • bilety do kina i teatru, zapewniające mnóstwo rozrywki osobom w każdym wieku.

Benefity dostosowane do potrzeb pracowników – wybieraj z głową!

Choć dostępność benefitów pracowniczych jest w zasadzie nieograniczona, to warto wybierać je z głową. Należy wziąć pod uwagę różnorodne profity, aby ich zakres był urozmaicony. Dlaczego jest to najkorzystniejsze rozwiązanie? Głównie ze względu na zupełnie różne potrzeby – inne mają rodzice małych dzieci, inne młodzi pracownicy, a jeszcze inne osoby, które lubią być aktywne w wolnym czasie. Zatem wybrane benefity powinny być po prostu optymalne i tym samym idealnie łączyć spełnienie potrzeb pracowników i zadbanie o ich pełne zadowolenie z ekonomicznym punktem widzenia samego pracodawcy.

Karta oceny pracownika – zasłużone benefity

Kryteria oceny pracowniczej pozwala kontrolować rozwój poszczególnych członków zespołu, co przekłada się na funkcjonowanie całej firmy. Warto regularnie dokonywać analiz, biorąc pod uwagę czynniki kwalifikacyjne, osobowościowe, behawioralne i efektywnościowe, co jednocześnie pozwoli zapewnić zasłużone benefity i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb pracowników.

źródło zdjęć: freepik.com

Redakcja kampinoska.waw.pl