Jak powinny przebiegać wiosenne porządki?

Wiosna to idealny moment na to, aby dokładnie i gruntownie posprzątać całe mieszkanie. Nowo rodzące się rośliny, świecące po długiej przerwie słońce i wzrastająca temperatura mocno napełniają wszystko życiem i chęcią działania. Nic więc dziwnego, że ma to swoje odzwierciedlenie w porządkowaniu również mieszkań. Problem jednak w tym, że pomimo ogromnych chęci, wiele osób nie wie, za co dokładnie powinni się zabrać, organizując wiosenne porządki.

Odpowiedni plan

Najważniejszą sprawą podczas organizowania wiosennych porządków, jest nakreślenie planu działania i odpowiedniego zorganizowania poszczególnych czynności. Jest to ważne nie tylko dlatego, aby nie pominąć żadnego, nawet najdrobniejszego detalu podczas sprzątania, lecz również, aby jedna rzecz nie wpływała negatywnie na drugą. Przykładowo nie ma sensu najpierw odkurzać całego pomieszczenia, jeśli następnie przejdzie się do mycia okien. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest najpierw uporać się z oknami, a dopiero potem przystąpić do reszty czynności.
Co zatem trzeba mieć na liście, aby wiosenne porządki można było uznać za kompleksowe? Przede wszystkim takie działania jak mycie okien, pranie firan, mycie podłóg, pranie dywanów, mycie lodówki, zmywarki, piekarnika czy też czyszczenie mebli tapicerowanych.

Od czego zacząć?

No dobrze, lecz konkretnie od czego powinno się zacząć wiosenne porządki? Wiele osób lubi zaczynać od spraw łatwych takich jak odkurzanie, żeby później zorientować się, że najtrudniejsze zadania są dopiero przed nimi, co mocno obniża morale i zapał do dalszej pracy. Z tego powodu poleca się zaczęcie mycia i czyszczenia od spraw teoretycznie najtrudniejszych, najbardziej czasochłonnych i wymagających najwięcej wysiłku. Dobrym przykładem może tu być mycie kabiny prysznicowej, która bardzo często jest ubrudzona kamieniem z wody, lub też mycie kuchenki, lub mikrofalówki, które zawsze są mocno ubrudzone resztkami jedzenia i tłuszczu. Dobrze jest też w pierwszej kolejności przyjrzeć się lodówce, której umycie to ogromna ilość czasu, a także wysiłku związanego z koniecznością wyjęcia z niej dosłownie wszystkich rzeczy.

O czym lubimy zapominać?

Choć wiosenne porządki często kojarzą się nam z rzeczami wielkimi i wymagającymi ogromnego nakładu pracy i wysiłku fizycznego, to często za finalny, pozytywny koniec odpowiadają sprawy najmniejsze i z pozoru najmniej wymagające. A przez to, że są tak mało ważne, często się o nich zapomina, co powoduje niedokładne wyczyszczenie mieszkania.
Typowym przykładem takiego z pozoru niewielkiego zaniedbania, które później powoduje zaburzenie ładu w całym mieszkaniu, jest niestarcie kurzu z lamp, żyrandoli czy też z futryn drzwi/ Zauważenie lub przypadkowe dotknięcie tak brudnej powierzchni jest często niemiłą niespodzianką. Inną ważną sprawą jest konieczność wyczyszczenia kratek wentylacyjnych, przełączników od światła, czy też gniazdek elektrycznych. Są to miejsca, w których łatwo gromadzi się kurz, a dodatkowo osadza brud z rąk, które np. były w tłuszczu lub zostały ubrudzone w inny sposób.

Redakcja kampinoska.waw.pl