Stroje piłkarskie na Euro 2021. Jakich sponsorów mają reprezentacje jadące na turniej?

Mimo że szesnasty turniej o mistrzostwo Europy piłkarzy jeszcze się nie rozpoczął, już wiadomo, że przejdzie do historii. Po raz pierwszy od 1960 r. i debiutanckich zawodów we Francji UEFA była zmuszona do przełożenia ich o rok. Powodem była pandemia Covid-19. Europejska federacja jeszcze nigdy nie uczyniła też gospodarzami tak wielu państw – mecze będą rozgrywane w aż 11 krajach. Na ten wyjątkowy turniej w szczególny sposób przygotowały się również firmy produkujące komplety piłkarskie. Który z producentów będzie zaopatrywał na Euro 2021 największą liczbę reprezentacji? Przyjrzeliśmy się sponsorom koszulek, w jakich będą występować poszczególne reprezentacje.

Stroje piłkarskie na Euro 2021 – dwóch gigantów i reszta

Komplety sportowe czy stroje piłkarskie z nadrukiem w postaci herbu ukochanej drużyny to dla wielu fanów piłki nożnej jedna z najcenniejszych pamiątek. Nic więc dziwnego, że już kilkadziesiąt lat temu najwięksi producenci odzieży zrozumieli, że produkcja takich gadżetów i współpraca z największymi europejskimi federacjami może być prawdziwą żyłą złota. Niektóre ze znanych dziś szeroko firm, jak choćby adidas, swój rozwój zawdzięczają zresztą w sporej mierze właśnie współpracy z futbolistami i piłkarskimi drużynami.

Niemiecki koncern do dziś jest osadzony w piłce nożnej niezwykle mocno. Potwierdza to Euro 2021, na którym adidas będzie “ubierać” osiem zespołów. Wśród nich tradycyjnie są Niemcy, od dekad związani z rodzimą marką. Nie brak jednak także innych faworytów, którzy będą biegać w koszulkach z charakterystycznymi trzema paskami. Do takiego miana z pewnością aspirują Hiszpanie i Belgowie, a w półfinale poprzedniego Euro grali także Walijczycy. Stawkę drużyn sponsorowanych przez adidasa uzupełnia Rosja, Szkocja, Szwecja i Węgry.

Euro 2021 w dużej mierze podzieliła między siebie dwójka gigantów. Co najmniej równorzędnym rywalem dla adidasa jest na tym polu Nike. Amerykańska firma współpracuje z dziewięcioma federacjami, których reprezentacje zakwalifikowały się na turniej. Największe triumfy Nike święciło w czasie Euro 2016, gdy w finale zmierzyły się dwa wspierane przez nią zespoły – Portugalia i Francja. Latem 2021 r. może mieć cichą nadzieję na powtórkę, bo o wysokie miejsca z pewnością będą walczyć również inne drużyny w koszulkach Nike: Anglia, Chorwacja czy Holandia. Stroje piłkarskie z charakterystycznym logo będą ubierać także reprezentanci Polski, a oprócz nich również drużyny Turcji, Finlandii i Słowacji.

Wyraźny numer trzy i mniejsi producenci

Trójkę największych piłkarskich producentów zamyka Puma. Mimo że ta firma w ostatnich latach prowadzi mocną futbolową ofensywę, wśród europejskich reprezentacji na razie wyraźnie ogląda plecy dwójki gigantów. Na Euro 2021 pojadą cztery drużyny wspierane przez Pumę. Jednymi z faworytów turnieju są Włosi, oprócz nich stroje piłkarskie niemieckiej firmy założą Czesi, Austriacy i Szwajcarzy.

Na mistrzostwach pojawią się także logotypy trzech innych firm. Kontrakt z rodzimym dostawcą podpisali Duńczycy, którzy wystąpią w koszulkach marki Hummel. Hiszpańska Joma podjęła współpracę z reprezentacją Ukrainy. Na turnieju obecna będzie również firma Jako. W jej strojach po murawie będą biegać reprezentanci Macedonii Północnej. Niemieckie przedsiębiorstwo pojawi się na turnieju w dużej mierze dzięki reformom tych piłkarskich rozgrywek, których w ostatnich latach dokonała UEFA. Macedończycy wywalczyli bowiem awans po barażach, do których zakwalifikowali się dzięki grze w Lidze Narodów. 

Redakcja kampinoska.waw.pl