Deska pneumatyczna – rodzaje SUP

Coraz powszechniejszym widokiem jest widok człowieka stojącego na desce na akwenie wodnym i odpychającym się wiosłem. Jeszcze kilka lat temu nie był to tak popularny sport. Dziś taki widok nie wzbudza większego zdziwienia. Dzięki temu, że jest to coraz popularniejsze to i wybór sprzętu do pływania na desce SUP oraz samych desek jest spory na rynku. Aktywność ta jest dla każdego i nie wymaga większych umiejętności oraz nadzwyczajnej sprawności.

Deska pneumatyczna, deska sztywna

Decydując się na zakup własnego sprzętu do pływania, należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami desek. Twarde to takie, które wykonuje się w podobny sposób jak te do windsurfingu czy surfingu. Nie nadają się do pływania rekreacyjnego, są przeznaczone dla zawodowców i osób zaawansowanych. Ich podstawową cechą jest to, że są sztywne. Są też bardziej podatne na uszkodzenia i zarysowania. Zdecydowanie trudniej się je przechowuje czy transportuje. Deska pneumatyczna to inaczej deska dmuchana, pompowana. Idealna do rekreacji – łatwa w przechowywaniu i transporcie, a po nadmuchaniu jest wystarczająco twarda do pływania amatorskiego. Najczęściej wykonuje się je z PCV, która jest odporna na uszkodzenia i trwała. Ponadto jest niezwykle odporna na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Najczęściej deska pneumatyczna pokryta jest materiałem, który jest antypoślizgowy, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać się w pozycji stojącej na desce SUP.

Kilka zasad co do deski pneumatycznej

Deska pneumatyczna musi zostać napompowana do odpowiednich parametrów, jest to podstawa bezpieczeństwa w trakcie uprawiania tego sportu. Nie powinna się ona uginać ani łamać. Po każdym użyciu na wodzie słonej należy ją przepłukać i nie suszyć bezpośrednio na słońcu. Każdorazowo trzeba zwrócić uwagę na to, by prawidłowo ją poskładać oraz przechowywać. Zawsze przed sezonem letnim, po długim leżakowaniu – deskę przed użyciem trzeba koniecznie sprawdzić.

Kompletowanie zestawu SUP

Oprócz deski SUP, należy zaopatrzyć się w kilka ważnych elementów pozwalających na swobodne uprawianie tego sportu. Przyda się dobrane odpowiednio do wzrostu użytkownika wiosło, zwane również pagajem. Jeśli sprzęt ma być uniwersalny to można zaopatrzyć się w taki, który jest regulowany. Deska pneumatyczna wymaga również zakupienie odpowiedniej pompki. Początkujący, ale i bardziej zaawansowani sportowcy mogą często tracić równowagę i wpadać do wody. Aby deska SUP nie odpłynęła przyda się pasek, który mocujemy do kostki oraz do deski. Przy desce powinny być również stateczniki (najczęściej 3).

Artykuł przygotowany dzięki gosup.pl

Redakcja kampinoska.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.