Znaki drogowe – czy znasz znaczenie wszystkich?

Zdając egzamin na prawo jazdy każdy z nas sumiennie uczy się wszystkich reguł, przepisów ruchu drogowego i znaczenia znaków. Pozwala to na uzyskanie pozytywnego wyniku testu teoretycznego, ale także na prawidłowe poruszanie się po drogach. To skutkuje także pozytywnym wynikiem egzaminu praktycznego. Jednak z biegiem lat, gdy jesteśmy już doświadczonymi kierowcami, nasza wiedza niestety zawodzi. Czy teraz zdałbyś egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Większość z nas nie dałaby rady! Jednakże znajomość znaków drogowych jest naprawdę ważna. Dlatego warto odświeżyć swoją pamięć!

Jakie rodzaje znaków drogowych wyróżniamy w Polsce?

W Polsce wyróżnia się kilka rodzajów znaków drogowych. Takie grupowanie pozwala na jasny pogląd na sytuację i informacje dla kierowców. Po kształcie i kolorystyce od razu możemy poznać, z jakiego typu znakiem mamy do czynienia. Główne pogrupowanie to: znaki zakazu, nakazu oraz ostrzegawcze. Do tego dochodzą znaki informacyjne oraz kierunku i miejscowości. 

Znaki zakazu mają kształt koła z czerwoną obwódką. Na środku przedstawione są informacje w kolorze czarnym. Znaki te pełnią rolę ograniczeń i zakazów pewnych manewrów. 

Znaki nakazu są okrągłe i mają niebieskie wypełnienie. Symbole na nich umieszczone mają biały kolor. Wskazują one, jak prawidłowo powinniśmy się poruszać w ruchu drogowym. 

Znaki ostrzegawcze mają trójkątny kształt, czerwoną obwódkę i żółte wypełnienie. Informacje na nich zawarte mają czarny kolor. Informują one kierowców o utrudnieniach lub niebezpieczeństwie na drodze. 

Znaki informacyjne mają niebieski kolor i kształt prostokąta. Informacje mają biały kolor i mówią uczestnikom ruchu drogowego o rodzaju dróg, obiektach w okolicy, przejściu dla pieszych itp. 

Ostatni typ, czyli znaki kierunku i miejscowości, to różnorakie tablice pełniące rolę drogowskazów. Nie mają jednego, wspólnego kształtu i koloru. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o znakach drogowych?

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów i opisów, znaki mogą mieć także inne elementy. Są to np. tabliczki do znaków drogowych. Pełnią one rolę dodatkowych informacji, które uzupełniają dane. Zawiera się na nich między innymi podmioty, których dany znak nie dotyczy. Mogą mieć one także charakter czysto informacyjny, czyli np. objazd, miasto monitorowane itp. Dzięki takim tabliczkom znaki i wszystkie dane stają się bardziej czytelne i łatwiejsze do rozszyfrowania. Mimo wszystko każdy kierowca powinien dbać o to, aby jego wiedza o zasadach ruchu drogowego była zawsze na odpowiednim poziomie. 

Codzienna jazda autem czasem powoduje u nas poruszanie się na pamięć. Nie zwracamy uwagi na znaki, tylko instynktownie prowadzimy samochód tak, jak się tego nauczyliśmy. Takie podejście powoduje, że w momencie zmiany reguł nie wiemy, jak poruszać się po mieście. Dlatego też zawsze obserwujmy znaki i drogę, aby być bezpiecznym i zapewnić to bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu. 

Redakcja kampinoska.waw.pl