Analiza składu ciała – przebieg, przeznaczenie, wyniki

Analiza składu ciała może dostarczyć wielu informacji o budowie organizmu człowieka. Na czym dokładnie polega takie badanie? Kiedy warto z niego skorzystać? Jakich informacji o ciele może dostarczyć?

Skład ciała człowieka

Ciało człowieka składa się z różnych rodzajów tkanek, do których zaliczają się między innymi tkanka kostna, mięśniowa, tkanka tłuszczowa. Głównym składnikiem ludzkiego ciała jest jednak woda, która stanowi od 50 do 60 proc. jego zawartości.

Powyższe składniki mogą organizmu człowieka mogą posiadać także zróżnicowane ilości. Ich proporcje odzwierciedlają nie tylko wygląd, ale również stan zdrowia oraz kondycję.

Aby sprawdzić zawartość konkretnych tkanek prowadzona jest analiza składu ciała. To badanie wykonywane z użyciem specjalnego urządzenia – analizatora składu ciała.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała wykorzystuje metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA), która pozwala na szybkie i bezpieczne kontrolowanie ilości tkanek w organizmie człowieka. Badanie to wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego tkanek miękkich, które poddawane są działaniu niskiego natężenia prądu elektrycznego.

Podczas badania należy tylko stanąć na urządzeniu i przytrzymać jego metalowe uchwyty. Wystarczy parę sekund, aby otrzymać precyzyjne informacje dotyczące ciała badanej osoby.

Jakie informacje podaje analizator składu ciała?

Przeprowadzona z użyciem profesjonalnego urządzenia analiza składu ciała może dostarczyć szeroką gamę informacji.

Analizator może podać poniższe dane:
– masa ciała
– BMI
– zawartość tkanki tłuszczowej
– ilość tłuszczu trzewnego
– beztłuszczowa masa ciała
– stosunek masy tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej
– masa mięśniowa
– masa kości
– ilość wody

Warto przy tym zaznaczyć, że urządzenia do profesjonalnej analizy składu ciała zapewniają znacznie bardziej dokładne wyniki niż te przeznaczone do użytku domowego. Taki sprzęt stosowany jest między innymi na siłowniach, w klubach fitness, w gabinetach dietetyków, a także u lekarzy specjalistów.

Kiedy warto korzystać z badania składu ciała?

Analiza składu ciała dostarcza wielu cennych informacji, które mogą być wykorzystane do różnych celów, między innymi do opracowania indywidualnej diety czy programu treningowego.

Systematyczne prowadzenie analizy składu ciała polecane jest dla:
– osób odchudzających się
– sportowców – amatorów i profesjonalistów
– osób z chorobami przewlekłymi, na przykład cukrzycą, chorobami układu krążenia, chorobami autoimmunologicznymi

Przygotowanie do badania składu ciała

Aby analiza składu ciała była udana, konieczne jest właściwe przygotowanie do wykonania badania.

Przed badaniem składu ciała:
– nie pij kawy i alkoholu przez 24 godziny
– nie trenuj na 12 godzin
– nie jedz przez 4-6 godzin
– skorzystaj z toalety

Badania nie powinno prowadzić się podczas miesiączki, u kobiet w ciąży, a także u osób posiadających wszczepione implanty metalowe.

Wykonana na profesjonalnym urządzeniu analiza składu ciała pozwala zatem na uzyskanie dokładnych informacji o jego budowie, a tym samym pomóc w dążeniu do wyznaczonych celów.

Redakcja kampinoska.waw.pl