Rzeszów i jego atracje turystyczne

Rzeszów jest najbardziej na południowy wschód wysuniętym miastem wojewódzkim w Polsce. W porównaniu z Krakowem, Warszawą czy Gdańskiem rzadziej odwiedzanym przez turystów zwłaszcza z zagranicy. Jednakże warto tu przyjechać. Sporo atrakcji znajdziecie nie tylko w samym mieście ale i wokół niego. Rzeszów może być bowiem dobrą bazą wypadową na wycieczki po Beskidzie Niskim, Roztoczu albo Bieszczadach.

Co trzeba zobaczyć w Rzeszowie?

Jedną z ciekawszych propozycji miasta zwłaszcza dla dzieci, ale także dla ich rodziców jest Muzeum Dobranocek. Przypomnicie sobie Reksia, Rumcajsa albo Bolka i Lolka. Prócz tego dowiecie się jak takie filmy dawniej temu powstawały.

W Rzeszowie oczywiście są także zabytki. Te najważniejsze znajdziecie na Rynku i w jego sąsiedztwie. A więc na przykład ratusz, odrestaurowane kamienice, dawny kościół farny. Spójrzcie też na pomnik Tadeusza Kościuszki i starą studnię. Jeżeli jesteście już na Rynku to na pewno skorzystacie z którejś kawiarni albo restauracji.

Warto zwiedzić również Muzeum Okręgowe i kościół Pijarów. Chociaż w Rzeszowie na pewno jest sporo teatrów i kin to najbardziej kultowym i najstarszym jest kino Zorza. Niestety szkoda, że nie można zwiedzać zabytkowego zamku. W jego murach obecnie znajduje się sąd. Polecamy jeszcze Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Do znanych atrakcji miasta należy też Rzeszowska Fontanna Multimedialna. O wyznaczonych godzinach możecie podziwiać tu niezwykłe spektakle wody, światła i dźwięku.

W Rzeszowie znajdzie się atrakcja dla miłośników podziemnych tras turystycznych. Są to dawne zabytkowe piwnice, do których możecie wejść. Na spacer można wybrać się nad rzekę Wisłok albo do Parku Kultury i Wypoczynku lub też na porośniętą lasem Lisią Górę ze ścieżką edukacyjną.

Miejsca noclegowe w Rzeszowie

W Rzeszowie i jego najbliższej okolicy bez problemu znajdziecie miejsca do spania. Są droższe i tańsze hotele, hostele i apartamenty. Cena zależy nie tylko od standardu pokoi ale też od tego gdzie obiekt się znajduje (w centrum czy na peryferiach). Oczywiście musicie brać pod uwagę własne możliwości finansowe i oczekiwania. Warto sprawdzić czy pokój ma klimatyzację, windę albo restaurację. Przyda się także Wi-Fi, albo możliwość przyjazdu z psem jeżeli chcemy podróżować ze swoim zwierzakiem. Jedną z wartych uwagi propozycji może być B&B hotel rzeszów

Jeszcze trochę ciekawostek o Rzeszowie

  • Miasto liczy około 200 000 mieszkańców i jest stolicą województwa podkarpackiego.
  • Prawa miejskie Rzeszów otrzymał w roku 1354
  • Początkowo był miastem prywatnym szlacheckim. Jednym z najsłynniejszych jego właścicieli był Mikołaj Spytek Ligęza. Dzięki niemu powstały tu między innymi zamek, ratusz, synagoga, opactwo ojców Bernardynów.
  • Miasto jest siedzibą różnych uczelni. Najsłynniejszymi są Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.
  • Mieszkańcy miasta brali udział w bitwie pod Wiedniem w roku 1683. Osobiście podziękował im za to król Jan III Sobieski.
  • W 1851 roku w Bziance (kiedyś wieś, obecnie część miasta) znaleziono czaszkę mamuta.
  • Do dziś w Rzeszowie stoi socjalistyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego z roku 1974.

Redakcja kampinoska.waw.pl