Gdzie najlepiej wyruszyć zimą w góry?

Zima to czas, gdy tylko miłośnicy zimowych sportów chętnie wyruszają na wycieczki. Śnieg i ujemna temperatura to nie są najbardziej sprzyjające warunki do wycieczek. Nic dziwnego więc, że większość osób preferuje w tym czasie spokojne wieczory przy kominku z ulubioną książką w dłoni. Niemniej zimowe wyprawy w góry to gratka dla osób uwielbiających zimowe szaleństwo.

Biały puch leżący na ziemi to także najlepszy czas dla dzieci, Mogą urządzić sobie bitwę na śnieżki lub ulepić jak największego bałwana. Zatem gdzie w góry zimą?

Zakopane

Najbardziej popularną miejscowością górską, szczególnie zimą, jest oczywiście Zakopane. Nic w tym dziwnego – Zakopane jest nazywane zimową stolicą Polski. Jest tam nie tylko doskonały dostęp do stoków narciarskich położonych w najpopularniejszych punktach tej okolicy – Gubałówka, Kasprowy Wierch, Harenda oraz Nosal. Oczywiście to nie są jedyne atrakcje, jakie oferuje to miasto. Osoby niebędące miłośnikami zimowych szaleństw na stoku również coś dla siebie znajdą. Powstało wiele tras spacerowych, które nie prowadzą wysoko w góry. Poza tym Zakopane to także kopalnia historii i ciekawej kultury. W każdym sezonie otwarte są dla turystów muzea, które powstały w zabytkowych willach i starych tradycyjnych góralskich chatkach. Najważniejsze z nich, które musi odwiedzić każdy to Muzeum Oscypka, Muzeum Tatrzańskie oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych, to warto odwiedzić niedawno powstałą Snowlandię, czyli krainę niczym z bajki, która powstała u podnóża Wielkiej Krokwi. Dzieci, jak i pewnie dorośli z pewnością będą zachwyceni imponującym śnieżnym zamkiem oraz labiryntem. Poza tym w centrum Zakopanego jest też kilka ciekawych atrakcji – Papugarnia oraz Myszogród.

Wisła

Wisła swoją popularność zyskała dzięki jednemu z najsłynniejszych sportowców sportów zimowych, czyli Adama Małysza. Jest to znacznie mniejsza miejscowość w zachodnie Polsce w porównaniu do słynnego Zakopanego. Niemniej i tu można zobaczyć ciekawe miejsca oraz skorzystać z wyciągów i stoków narciarskich.

W Wiśle warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Beskidzkie, które przedstawia dawne życie mieszkańców tego regionu. Natomiast miłośnicy sztuki będą zachwyceni z odwiedzin w Muzeum Magicznego Realizmu – znajdują się tam prace Zdzisława Beksińskiego oraz Wojciecha Siudmaka. Bardzo ciekawym miejscem jest również Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który można zwiedzić pod warunkiem kupienia biletów kilka dni wcześniej. W Wiśle powstały również atrakcje dla najmłodszych, na przykład Leśny Park Niespodzianek, który można odwiedzać przez cały rok.

Zatem gdzie w góry zimą?

Zimowe miasta co rok przyciągają swoimi atrakcjami turystów. Każde z tych miejsc ma swoje plusy i minusy, więc ich wybór zazwyczaj ostatecznie zależy od możliwości finansowych, czasowych oraz ulubionych form spędzania wolnego czasu. Osoby lubiące wycieczki górskie i wspinaczki powinny wybrać południową część polski. Natomiast jeśli ktoś chce jedynie pospacerować po zimowym puchu, bez szaleństw na nartach, to dobrym kierunkiem będą okolice Beskidów.

Redakcja kampinoska.waw.pl