Groźne znamiona na skórze – jak je rozpoznać?

Na skórze mogą pojawiać się różne znamiona. Wśród nich znajdują się także te wskazujące na poważne schorzenia skórne. Które zmiany powinno się skonsultować z dermatologiem?

Zwykły pieprzyk, a może groźny rak?

Niektóre zmiany na skórze mogą być wrodzone i towarzyszyć człowiekowi od pierwszych dni życia. Inne z kolei pojawiają się z biegiem czasu.

Do znamion widocznych na skórze najczęściej dochodzi na skutek promieniowania słonecznego. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje zmiany komórek skórnych, co objawia się jako opalenizna lub jako oparzenie słoneczne. Wraz z nimi mogą pojawić się także zmiany, które są śmiertelnie niebezpieczne i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zmiany na skórze mogą mieć różnorodny charakter. Zalicza się do nich zarówno niegroźne piegi, pieprzyki, jak również niebezpiecznego raka skóry – czerniaka. Bywa, że zmiany te wyglądają podobnie. W związku z tym zdarza się, że groźne znamiona na skórze bywają lekceważone i pacjent trafia do lekarza w późnym stadium choroby. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby rozpocząć ewentualne leczenie jak najszybciej i z najlepszymi rezultatami?

Znamiona na skórze – kiedy należy udać się do lekarza?

W diagnostyce groźnych chorób skórnych bardzo ważne jest samobadanie. Należy systematycznie sprawdzać całe ciało pod kątem różnych znamion rozwijających się na skórze, a także kontrolować te, które już istnieją. Na jakie zmiany warto zwrócić szczególną uwagę?

Zmiany wymagające konsultacji z lekarzem:
– znamię istniejące od dawna, które nagle zaczęło zmieniać swoją wielkość
– znamię, które ma nierównomierne, różnokolorowe zabarwienie
– znamię posiadające nierówne, rozmyte, asymetryczne granice
– znamię, które produkuje krew, ropę lub inne wydzieliny
– znamię bolesne, swędzące
– znamię uniesione ponad powierzchnię skóry
– znamię w nietypowym miejscu, na przykład pod płytką paznokcia, na podeszwach stóp, na wargach, od wewnątrz dłoni, na narządach płciowych

W przypadku pojawienia się takich zmian, warto udać się do dermatologa, który będzie mógł przyjrzeć się im dokładniej.

Czerniak – groźny nowotwór skóry

Powyższe groźne znamiona na skórze mogą sygnalizować rozwój czerniaka. To jeden z niebezpiecznych nowotworów złośliwych, który nadal wykrywany jest zbyt późno, co może prowadzić do pojawiania się przerzutów na inne narządy ciała.

W grupie ryzyka rozwoju czerniaka znajdują się przede wszystkim te osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu i nie zabezpieczają skóry kremami z filtrem UV. Także dotykają one częściej osób z jasną karnacją, które mają skórę narażoną na łatwe poparzenia słoneczne. Dużą rolę odgrywają też czynniki genetyczne.

Gdy czerniak będzie wykryty odpowiednio wcześnie, szansa na wyleczenie choroby rośnie. Leczenie polega wówczas na wycięciu zmiany skórnej. Konieczne może być także zastosowanie farmakoterapii.

Nie lekceważ znamion skórnych!

Nie należy zatem lekceważyć żadnych zmian skórnych. Chociaż mogą być to zwykłe pieprzyki, to jednak mogą one również posiadać charakter nowotworowy. Takie groźne znamiona na skórze mogą oznaczać czerniaka, który wymaga szybkiej konsultacji z dermatologiem!

Redakcja kampinoska.waw.pl