Podstawowe narzędzia tokarskie

Zakup samej obrabiarki to nie wszystko – tak jak najlepszy nawet samochód nie pojedzie bez dobrze dobranych opon, tak żadna tokarka nie pozwoli nam na pracę i zarobek bez wyposażenia jej w narzędzia tokarskie. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach ręczne ostrzenie stalek ze stali szybkotnącej odeszło już w zapomnienie, a ich miejsce przejęły noże składane wyposażone w znormalizowane płytki tokarskie, co ułatwia zarówno użytkowanie jak i dobór, ale też na dłuższą metę okazuje się bardzo ekonomiczne. Płytki tokarskie wyposażone są bowiem w wiele krawędzi skrawających (standardowe geometrie od dwóch do nawet 6), co w połączeniu z ich niską ceną i szybką wymianą, pozwala na tanie usuwanie wióra.

Wyposażenie się w narzędzia tokarskie należy bezdyskusyjnie zacząć od noża zgrubnego – będzie to nóż o dużym kącie płytki (zwykle 80 stopni) co zapewni mu wytrzymałość, w geometrii neutralnej/negatywowej (dzięki czemu płytka będzie dwustronna, a co za tym idzie pojedyncza krawędź skrawająca będzie tańsza), z rozłożoną pozycją symetrycznie między osiami XZ (czyli o geometrii typu L), co zapewnia po 5 stopni „luzu” między powierzchniami pionowymi i poziomymi. Bardzo tanim rozwiązaniem tego typu, które nie odbiega jakością od rozwiązań z wyższej półki są narzędzia składane Groth z dystrybucji firmy Abplanalp. Trzonek MWLNR2525M-08 to koszt jedynie 44.14eur, a pojedyncza krawędź skrawająca kompatybilnej płytki tokarskiej WNMG kosztuje jedynie 0.60eur (dostępne zarówno z promieniem r0.4 jak i r0.8).

Narzędzia tokarskie zgrubne nie są jednak projektowane i wykonywane pod kątem zapewnienia wysokiej jakości powierzchni, stąd też kolejne płytki tokarskie i pasujące do nich noże to narzędzia wykończeniowe. Tutaj zastosujemy zwykle płytkę „ostrą” o geometrii V o kącie 35 stopni oraz geometrię noża typu J, co zapewnia 3 stopnie „luzu” na przodzie noża, a co za tym idzie ponad 50 stopni z tyłu, dzięki czemu możemy wykonywać fazy wsteczne czy też podcięcia. Nóż Groth MVJNR2525M-16 ponownie kosztuje nas tylko 44.14eur, a pojedyncza krawędź płytki poniżej 1eur, co zapewnia niski koszt produkcji i najlepszy na rynku stosunek cena/jakość. Czy wspomniałem już, że te płytki tokarskie dostępne są w wersjach do stali, nierdzewki, żeliwa i aluminium oraz innych metali nieżelaznych i niemetali?

Wytoczywszy nasz przedmiot obrabiany często musimy go jeszcze odciąć, najlepiej ekonomicznie poprzez narzędzia tokarskie listwowe Groth GSGTUB+GIH32 za około 115eur, pozwalające na wydajne i dokładne odcinanie detali nawet powyżej fi100, co wypełnia przelot wrzeciona większości tokarek na rynku.

Redakcja kampinoska.waw.pl