Jak urządzić pokój dla dziecka, aby czuł się tam dobrze?

Jak wszyscy dobrze wiemy, pokój jest pomieszczeniem, który daje nam dużo bezpieczeństwa. Jest to miejsce, które jest tylko nasze. Urządzenie odpowiedniego i bezpiecznego pokoju dla naszego dziecka jest często wyzwaniem, ponieważ chcemy zrobić to jak najlepiej, aby nasze dziecko miało swoją oazę bezpieczeństwa oraz spokoju. Jak zatem wyposażyć pokój dziecka? Czy pościel dziecięca lub kołdry i poduszki to produkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę? 

Jak urządzić pokój dla chłopca lub dziewczynki? 

Czy musimy przygotować pokój pod daną płeć? Od zawsze było, że dla chłopaka pokój musi być niebieski, a dla dziewczynki różowy. Często planujemy pokój przed tym, jak znamy płeć dziecka. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkami takimi jak kołderka dla niemowląt, kocyki, czy poduszki w kolorze białym lub beżowym. Są to kolory, które są uniwersalne i posłużą nam znacznie dłużej niż odcienie  dopasowane do dziewczynek czy chłopaków. Takie kolory szybko się nudzą lub dzieciaki po prostu z nich szybko wyrastają. Co więcej, neutralne barwy działają uspokajająco. Natomiast zbyt intensywne kolory utrudniają skoncentrowanie się podczas nauki czy zabawy. 

Czy tapety do pokoju dziecięcego jest dobrym pomysłem?

Tapety nadają niesamowitego klimatu w pokoju. Na takiej tapecie może znaleźć się wszystko – co tylko nam się wymarzy. Taka tapeta zachowana w odpowiedniej proporcji z neutralnymi kolorami jest genialnym rozwiązaniem i pokój staje się bardziej przytulny. Natomiast należy uważać na takie tapety, bo jak wiemy, ściany w pokoju dziecięcym szybko się brudzą, a z tapety nie zmyjemy długopisu czy kolorowych mazaków.

Prawidłowe oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie pokoju  dziecka jest bardzo ważne, ponieważ od złego źródła światła psuje się szybko wzrok. Dodatkowo to, że dzieci spędzają dużo czasu na nauce, warto zadbać o dobrą lampkę na biurko oraz przy łóżku i na suficie. Pamiętajcie jednak, że gdy planujemy elektrykę w pokoju naszego dziecka, należy uważać na ilość gniazdek i powinno się je dobrze zabezpieczyć, aby maluch nie mógł nic do niego włożyć i zrobić sobie krzywdy. 

Jakie meble powinny się znaleźć w dziecięcym pokoju? 

Główne meble, które powinny znajdować się w pokoju to: łóżko, szafa oraz biurko. Pozostałe meble dodajemy do naszych upodobań. Pokój dla dziecka jest inwestycją na długie lata, więc warto kupować już meble jak dla nastolatka, ponieważ nasze pociechy  szybko wyrastają np. z łóżka w kształcie samochodu czy pokoju w księżniczki. Oszczędzimy tak pieniądze, które możemy wydać na rozwój naszego dziecka. Warto zadbać również o odpowiedni fotel przy biurku, ponieważ dzieci będą tam spędzać dużą część swojego życia na odrabianie lekcji oraz na naukę. A dobry fotel dba o odpowiednią postawę oraz chroni nasz kręgosłup. 

Dywan – czy to dobry pomysł w pokoju dziecięcym?

Jak wiemy, na dywanie zbiera się dużo brudów, dlatego należy uważać i dbać o czystość w pokoju malucha, ponieważ dzieci mają tendencję do wkładania wszystkich rzeczy do buzi, które napotkają. Pomijając ten aspekt, dywan jest dobrym pomysłem, ponieważ pokój robi się przytulniejszy i nie ciągnie zimno od podłogi, a jak wiemy, dzieci spędzają wiele czasu na podłodze. Dywan świetnie chroni przed urazami, gdy maluch się przewróci. 

Kącik dla zabaw dla dziecka?

Zapewnienie takiego kącika w pokoju dziecięcym jest dobrym pomysłem, ponieważ uczy to dziecko porządku oraz zapewnia zajęcie w wolnym czasie. Warto, aby znalazły się tam kosze lub pudełka na zabawki naszych maluchów. Warto zainwestować również w zabawki interaktywne. W takim kąciku możemy położyć książeczki do czytania, oglądania oraz artykuły do malowania. Dziecko będzie miało poczucie, że jest to tylko jego miejsce, gdzie spędzi świetny czas na zabawie. 

Podsumowując, pamiętaj, aby pokój dla dziecka był w neutralnych kolorach, które posłużą zdecydowanie dłużej oraz zadziałają uspokajająco na dzieci. Pamiętaj, aby znalazły się tam najpotrzebniejsze rzeczy oraz meble, żeby nie powstała graciarnia. Co najważniejsze pamiętaj o bezpieczeństwie! Uważaj na gniazdka, przedmioty oraz meble, które nie powinny mieć ostrych rogów czy szklanych elementów. Dodatkowo meble powinny nie być za wysokie, aby nic nie spadło na nasze dziecko. Na koniec – pozwól maluchowi mieć tam trochę bałaganu, ponieważ jest to jego strefa i ma się tam czuć dobrze i jak u siebie.

Redakcja kampinoska.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *