Kalwaria Pacławska: co warto zobaczyć?

1
66

Jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, oraz jednym z najważniejszych punktów na trasie wycieczki po okolicach Przemyśla. Kalwaria Pacławska wzbudza zachwyt nie tylko wśród pielgrzymów, a piękne widoki i kameralny nastrój sprawiają, iż każdy z nas może się tu poczuć doskonale. W jaki sposób można spędzić czas w tym miejscu?

Kalwaria Pacławska

Kalwaria Pacławska to ciekawe miejsce, którego historia zaczyna się w połowie XVII stulecia. To właśnie w tym czasie powstaje tu z woli Andrzeja Maksymiliana Fredry klasztor Franciszkanów, który szybko staje się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. Wokół klasztoru powstaje kalwaria z pięknymi kapliczkami, oraz drewniane domy, których mieszkańcy tak urządzali poddasza, by mogły one służyć jako miejsca noclegowe dla pielgrzymów. W wielu z nich do dziś można znaleźć tanie noclegi, dzięki czemu można zaplanować dłuższy wypoczynek w Kalwarii Pacławskiej i lepiej poznać jej najbliższą okolicę. A atrakcji, którym w tej części Pogórza Przemyskiego warto poświęcić swój czas, jest sporo. Sam klasztor przyciąga uwagę turystów, pięknie prezentuje się też kościół, pełen cennych dzieł sztuki i pięknych obrazów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu cudowny obraz Matki Bożej Kamienieckiej, który trafił tu z zajętego przez Turków Kamieńca Podolskiego.

Zabytkowe kapliczki

Wiele uroku mają też zabytkowe kapliczki kalwaryjskie, pomiędzy którymi można spacerować do woli, ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami na Pogórze Przemyskie i dolinę Wiaru. Z Kalwarii Pacławskiej można się też wybrać na spacer albo do wsi Huwniki, albo do Arłamowa, pokonując po drodze wyjątkowo malownicze Połoninki Kalwaryjskie. Można też odwiedzić okoliczne miejscowości, np. Rybotycze, które swego czasu były uroczym miasteczkiem, oraz Posadę Rybotycką, znaną z murowanej cerkwi św. Onufrego. Takie atrakcje sprawiają, że wypoczynek na terenie Kalwarii staje się dla wielu z nas wspaniałą przygodą, a czas spędzony na poznawaniu okolicznych ciekawostek na długo pozostanie w naszej pamięci.

wladca-pierscieni.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here