Poznaj największe zalety nordic walking!

Nordic walking to dyscyplina sportowa dla każdego. Na czym dokładnie polega nordic walking i jakie są jego najważniejsze zalety?

Czym jest nordic walking?

Chodzenie rekreacyjne ze specjalnymi kijkami, czyli nordic walking to popularna dyscyplina nie tylko wśród seniorów. To aktywność fizyczna, która stanowi alternatywę dla zwykłych spacerów, ponieważ angażuje dodatkowe partie mięśniowe i spala więcej kalorii.

Idea nordic walkingu pochodzi z Finlandii i ma już prawie 100 lat. Początkowo był on wykorzystywany przez narciarzy biegowych, którzy dzięki niemu mogli trenować przez cały rok – także bez śniegu. Dzisiaj z tej dyscypliny korzysta wiele osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie.

Niezbędnym elementem marszu są odpowiednie kije. Dzięki nim podczas chodzenia można korzystać również z rąk. Opanowanie ich użycia jest bardzo ważne – właściwa technika pomaga w łatwiejszym pokonywaniu kolejnych kilometrów. Kijki umożliwiają przy tym łatwiejsze podchodzenie pod górkę, a także zabezpieczają w trakcie schodzenia w dół.

Dlaczego warto uprawiać nordic walking?

Liczne zalety nordic walking spowodowały, że ta dyscyplina już od wielu lat cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Dlaczego warto spróbować swoich sił w takim marszu?

1. Zmniejsza nadwagę i otyłość
Dzięki nordic walkingowi można efektywnie spalać kalorie, a tym samym zmniejszyć nadwagę i otyłość. Dodatkowo, dyscyplina ta działa profilaktycznie i zapobiega zbyt dużej masie ciała.

Dzisiaj, gdy wiele osób ma problemy z odchudzaniem się, nordic walking może być strzałem w dziesiątkę. Pozwala na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej, wspiera przemianę materii, a tym samym dążenie do prawidłowej masy ciała. Przy nordic walkingu można spalić o około 20 proc. więcej kalorii niż przy zwykłym chodzie!

2. Nie obciąża stawów i kręgosłupa
Zwykły marsz lub bieg mogą powodować zbyt duże obciążenie stawów oraz kręgosłupa – w przypadku nordic walkingu jest wprost przeciwnie!

Dzięki zastosowaniu kijków obciążenia są optymalnie rozkładane na całe ciało, w tym także na stawy oraz kręgosłup. Warto jedna pamiętać o tym, że kluczowa jest prawidłowa technika marszu.

3. Angażuje większość mięśni ciała
Podczas gdy zwykły chód nie powoduje pracy wszystkich mięśni ciała, w tym w szczególności mięśni znajdujących się w jego górnej partii, przy nordic walking pracuje aż około 90 proc. tkanki mięśniowej.

Za pomocą tej dyscypliny można efektywnie ćwiczyć mięśnie kończyn dolnych i górnych, barków i ramion, a nawet brzucha.

4. Jest dobry na serce
Nordic walking rekomendowany jest tym osobom, które mają problemy z sercem, na przykład miażdżycę. To dyscyplina, która powoduje zmniejszenie napięcia w układzie krwionośnym, a tym samym nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia serca.

5. Zapewnia lepsze samopoczucie
Nie można zapominać również o tym, że nordic walking, jak każdy inny sport, może poprawić samopoczucie.

W trakcie chodzenia z kijkami wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To powoduje, że po takim wysiłku fizycznym czujemy się lepiej także pod kątem psychicznym!

Redakcja kampinoska.waw.pl