Jakie zalety mają biegi w górach?

Biegi w górach są doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą nieco urozmaicić swój codzienny trening. Osoby, które trenują głównie na nizinach powinny poważnie zastanowić się nad wypadem w góry przynajmniej na weekend. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo dlaczego warto trenować właśnie w górach.

Dotlenienie organizmu

W górach im wyżej się wchodzi, tym oczywiście zdecydowanie trudniej się oddycha. Wynika to przede wszystkim z dość mocno rozrzedzonego powietrza. W takiej sytuacji podczas treningu w naszym organizmie stopniowo zwiększa się produkcja czerwonych krwinek, dlatego też tlen jest szybciej i łatwiej rozprowadzany po całym organizmie. Dzięki takiemu mechanizmowi nasza wydolność podczas treningu znacznie się podnosi, dzięki czemu można osiągnąć lepsze wyniki. Systematyczne biegi w górach są dobrym wyborem dla osób, które chcą przygotować się do ciężkich zawodów na identycznym terenie.

Wzmacnianie mięśni

Góry są idealnym wyborem dla tych osób, które chcą wzmocnić i rozbudować swoje mięśnie. Nawet powolny marsz na szczyt góry potrafi nieźle zmęczyć. Osoby początkujące powinny w pierwszej kolejności wybrać mniej wymagające szlaki, aby nie doszło do dużych zakwasów. Sporą zaletą gór jest to, że można trenować nie tylko w sezonie letnim, ale również zimowym. Śnieg zapadający się po kolana wymusza spory wysiłek, dlatego też mięśnie muszą mocno pracować. Ciekawym treningiem jest również zbieganie z góry. W ten sposób można wytrenować zupełnie nowe partie ciała. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby umiejętnie dozować trening w górach ponieważ łatwo się przeforsować.

Odpowiednia technika biegania w górach

Osoby, które chcą regularnie biegać w górach powinny wypracować odpowiednią technikę. Głównym zadaniem treningów w górach jest nie tylko wzmocnienie poszczególnych mięśni, ale również wyćwiczenie stabilizacji. Biegi w górach uczą utrzymania równowagi i znacząco poprawiają stabilizację. Tego typu treningi mogą przydać się nie tylko podczas górskich zawodów, ale również podczas tradycyjnych biegów masowych. Jeżeli chodzi o zbiegi to warto postawić na kroki odstawno-dostawne. W wielu sytuacjach niezbędne jest również wspomaganie się rękami, aby złapać równowagę.

Jaki sprzęt wybrać?

Osoby, które chcą biegać w górach muszą pamiętać o kilku kluczowych elementach. W pierwszej kolejności należy postawić na porządne buty, które zapewnią doskonałą kontrolę podczas biegu. Godne polecenia są buty z antypoślizgowymi podeszwami. Warto postawić również na wygodny plecak, w którym będzie można swobodnie przechowywać wodę i inne przydatne przedmioty. Powietrze w górach jest bardzo suche, dlatego też uważać należy na odwodnienie. Przydać mogą się również specjalne żele i batony energetyczne, dzięki którym będzie można nieco naładować swoje baterie. Osoby początkujące mogą wspierać się dodatkowymi kijkami do biegania, które znacząco ułatwią pokonywanie wzniesień. Wybierając się w góry koniecznie trzeba zabrać ze sobą telefon komórkowy.

Redakcja kampinoska.waw.pl