Atrakcje Wisły – najbardziej interesujące muzea

Wisła, niewielka miejscowość Beskidu Śląskiego, od lat przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku – zarówno jazdy na nartach, jak i pieszego wędrowania po górach. Fani skoków narciarskich docenią natomiast liczne pamiątki związane z Adamem Małyszem. Warto jednocześnie pamiętać, że w Wiśle znajduje się wiele innych atrakcji, w tym interesujące muzea.

Wisła i Muzeum Beskidzkie

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej karczmy, pochodzącym 1794 roku. Stała wystawa obejmuje wnętrze tradycyjnej góralskiej izby, dzieła sztuki ludowej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Muzeum regularnie organizuje również wystawy czasowe, na których można podziwiać wybrane obrazy i rzeźby.

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza

Można tu zobaczyć wszystkie trofea sportowe, które Adam Małysz zdobył podczas swojej kariery, m.in. cztery Kryształowe Kule czy medale igrzysk olimpijskich. W galerii znalazło się również miejsce na sprzęt, którego na przestrzeni wielu lat używał skoczek. Co ciekawe – galeria została stworzona przez samego Adama Małysza i niekiedy można go w niej spotkać!

Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

Muzeum prezentuje historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP aż po współczesne jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze. Gromadzi również eksponaty związane z polskim spadochroniarstwem cywilnym i harcerstwem. Można tu zobaczyć m.in. mundury, spadochrony, odznaki czy broń.

Muzeum Narciarstwa

Muzeum znajduje się w jednym z ośrodków wypoczynkowych przy rynku. Znajduje się tu przede wszystkim sprzęt sportowy: buty narciarskie, biegówki, narty do skoków i wiele więcej. Najstarsze eksponaty pochodzą jeszcze z XIX wieku! W muzeum można na własne oczy przekonać się, jak na przestrzeni dekad zmieniało się narciarstwo.

Muzeum Aptekarstwa

Muzeum mieści się w zabytkowej góralskie chacie zwanej „Kleszczonką” (dawniej działała tu kuźnia, produkująca m.in. kleszcze). Większość eksponatów stanowią pamiątki po Pawle Cienciale – założycielu pierwszej stałej apteki w okolicach Wisły. Aptekarz pozostawił po sobie takie skarby, jak drewniany stetoskop, tematyczne książki, tablice ziół, szafki apteczne czy fiolki i pojemniki po lekarstwach.

Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu

Willa „Ochorowiczówka” to jedyny zachowany do dziś dom wybudowany przez Juliana Ochorowicza – postać nietuzinkową, wyprzedzającą swoje czasy o co najmniej 100 lat (żył na przełomie XIX i XX wieku). Był wynalazcą, filozofem, poetą, psychologiem i fotografikiem. Przez lata fascynował się spirytyzmem i mediumizmem. To właśnie w Ochorowiczówce organizował seanse spirytystyczne! Dziś w odrestaurowanej willi można zobaczyć wiele eksponatów poświęconych życiu tego niezwykłego człowieka. Odrębną część galerii stanowi zbór obrazów, rzeźb i grafik twórców z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego. Można tu zobaczyć dzieła m.in. Jakuba Różalskiego, Zbigniewa Beksińskiego, Marcina Kołpanowicza czy Salvadora Dali.

Sprawdź ofertę noclegową w tej pięknej miejscowości! Polecamy apartamenty Wisła z oferty Sun&Snow, które zapewnią ci wysoki stopień prywatności oraz bezpieczeństwa. Są w pełni dostosowane do nowych, restrykcyjnych norm sanitarnych. Firma Sun&Snow ma w swoim portfolio również inne apartamenty w górach, nad morzem czy na Mazurach.

Redakcja kampinoska.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.