Największe mity na temat zdrowego trybu życia

Każdy z nas chciałby być wysportowany, dobrze zbudowany i zasadniczo żyć zdrowo. Niestety mało kto ma odpowiednią wiedzę, która pozwala na takie życie. Nie chodzi nawet o chęci, ponieważ często ich nie brakuje, lecz o ogromną ilość rozpowszechnianych mitów na temat zdrowego trybu życia, które powodują więcej szkody niż dobrego. Jakie są zatem najczęstsze mity na temat zdrowego trybu życia?

Zakaz jedzenia po 18

Jest to zdecydowanie najczęściej powielany mit. Według teorii każdy zjedzony po godzinie 18 posiłek odkłada się w ciele jako tkanka tłuszczowa. Jest to oczywiście wierutna bzdura, ponieważ godzina jedzenia nie ma większego znaczenia dla naszego organizmu. Kluczowe natomiast jest to, ile czasu przed snem spożyje się posiłek. Przyjmuje się, że nie powinno się jeść na około 2 godziny przed snem. Zatem jeśli ktoś kładzie się spać o północy, to dobrym czasem jest zjedzenie kolacji najpóźniej około 21. Wynika to jednak nie z tego, że zostanie odłożony tłuszcz w naszym ciele, lecz po prostu z łatwiejszym zasypianiem. Organizm po posiłku intensywnie pracuje nad trawieniem, dlatego też lepiej, aby w chwili zasypiania miał to zadanie już za sobą.

Śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem

Wiele osób uważa, że jedzenie śniadania nie ma większego znaczenia dla zdrowia i kondycji. Rezygnując ze śniadania np. z powodu wygody lub braku czasu, wybierają kawę lub słodycze, zapełniając w niewielkim stopniu żołądek i generując nieco energii. Jest to ogromny błąd, ponieważ śniadanie jest kluczowym posiłkiem. Nie tylko daje dobry start na rozpoczęcia dnia, lecz zapewnia odpowiednią porcję zdrowej energii. Słodycze czy też kawa wypita na pusty żołądek, to spory błąd. Wypłukuje ona bowiem witaminy, co negatywnie wpływa na całe ciało. Warto więc przykładać nieco większą uwagę do tego, co i w jakiej ilość zje się na śniadanie.

Jajka są niebezpieczne

Z pewnością każdy słyszał, jak niebezpieczne jest jedzenie jaj. Powszechna jest wiedza na temat tego, że powodują one znaczny wzrost cholesterolu, co oczywiście negatywnie wpływa na zdrowie. Jest to rzecz jasna mit, ponieważ jajka nie tylko nie są niebezpieczne, co w dodatku bardzo zdrowe. Zawierają ogromną ilość białka, a także innych substancji odżywczych. Co do obecności w nich cholesterolu, to jest to prawda, lecz pamiętać trzeba, że nie przyczynia się on do wzrostu cholesterolu we krwi.

Wystarczy tylko mniej jeść

Jednym z popularniejszych, a także bardziej niebezpiecznych mitów jest ten mówiący o tym, że najlepszym sposobem na szybką zmianę wagi ciała i uzyskanie lepszej sylwetki, jest po prostu mniejsza ilość jedzenia. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie proste, ponieważ ograniczenie jedzenia może przynieść całkowicie odmienny skutek. Często bowiem zdarza się sytuacja, gdy organizm w momencie, gdy zaczyna dostawać mniejsza ilość pokarmu, uruchamia mechanizm obronny polegający na magazynowaniu większej ilości tłuszczu. Innymi słowy, je się mniej, a mimo to się tyje. Z tego powodu paradoksalnie nie ilość jest ważna, lecz jakość spożywanego jedzenia. Można jeść sporo i najadać się do syta, a przy tym chudnąc, jeśli tylko je się pożywienie zdrowe, nieprzetworzone i pełne witamin, a także minerałów.

Redakcja kampinoska.waw.pl