Przejażdżki rowerowe jako sposób na życie!

W czasie kiedy ludzie zajmują się pracą, zapominając przy tym o życiu poza nią, o spełnianiu swoich marzeń, rozwijaniu pasji, rodzinie i odpoczynku, warto się zatrzymać i pomyśleć o sobie. Sport może okazać się idealną opcją na oderwanie się od rzeczywistości, spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi oraz odstresowanie. Do jazdy na rowerze warto wybrać dobry jednoślad, dzięki któremu przejażdżki staną się niezwykle przyjemne i łatwe.

Jak wybrać idealny rower?

Wybierając rower, warto zastanowić się, na jakich nawierzchniach będzie on użytkowany. Zupełnie inny rower sprawdzi się na prostych polnych drogach, czy ścieżkach rowerowych, a jeszcze inny na górskich trasach. Jednoślad powinien być dopasowany do nawierzchni i posiadać odpowiednią budowę i amortyzację. Dlatego przed zakupem należy zastanowić się, czy nasz rower będzie wykorzystywany często, czy sporadycznie? Czy ma służyć do celów rekreacyjnych, czy może chcemy na nim uprawiać sport? Warto dobrze przemyśleć wybór roweru, tak aby później nie żałować swojej decyzji, a podczas jazdy czuć się komfortowo i dobrze.

Jakie rodzaje rowerów wyróżniamy?

  • Rowery miejskie – idealnie nadają się do jazdy w mieście i w długich trasach. Ich budowa składa się z lekkiej ramy i wąskich opon, dzięki temu są idealne do poruszania się, mimo braku kondycji.
  • Rowery górskie MTB – są to sportowe rowery idealne do poruszania się w trudniejszych warunkach. Posiadają świetne hamulce, amortyzatory oraz grube opony o głębokim bieżniku, które dają lepszą stabilność na śliskiej nawierzchni.
  • Rowery crossowe – są to nie niezwykle uniwersalne i niezawodne modele przystosowane zarówno do jazdy po asfalcie, jak i szutrowej drodze. Ich lekka konstrukcja i łagodny bieżnik opon pozwalają na szybkie poruszanie się.
  • Rowery trekkingowe – przystosowane są do przewożenia bagażu, pozwalają na maksymalny komfort jazdy i utrzymanie wygodnej pozycji. Bieżnik opon pozwala na jazdę zarówno po nieutwardzonej drodze, jak i po asfalcie.

Gdzie kupić idealny rower?

Przymierzając się do zakupu roweru, warto przejrzeć ofertę kilku miejsc i nie podejmować pochopnych decyzji. W dużych miastach istnieje dużo szerszy wybór rowerów, jednak małe miasteczka posiadają również wiele różnorodnych sklepów. Do wyboru mamy również internet, szczególnie na portale ogłoszeniowe, gdzie można kupić rowery nie tylko nowe, ale i używane. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową, w zależności od modelu, jaki chcemy kupić, np. ogłoszenia rowery zjazdowe używane i nowe i już możemy przejrzeć masę ofert, w różnorodnych cenach. Rowery również można kupić:

  • w sklepach sportowych, 
  • w sklepach rowerowych, 
  • w supermarketach, 
  • w hipermarketach, 
  • na giełdzie, 
  • w Internecie.

Wybór zależy przede wszystkim od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup roweru oraz jakości jego wykonania. Okazuje się, że w hipermarketach z całą pewnością znajdziemy wiele tanich modeli, które nie wyróżniają się wysoką jakością. Profesjonalne sklepy rowerowe oferują jednoślady wysokiej jakości, jednak w również w wysokich cenach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup używanego modelu. Bardzo często na portalach ogłoszeniowych takich jak na przykład Pokato.pl można kupić rowery używane, utrzymane w bardzo dobrym stanie i za niewielkie pieniądze, które mogą posłużyć jeszcze przez długie lata.

Redakcja kampinoska.waw.pl