Grzybica paznokci u stóp – przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci u stóp to schorzenie dermatologiczne, którym bardzo łatwo jest się zarazić, ponieważ wywoływana jest przez wyjątkowo inwazyjne mikroorganizmy, które doskonale czują się w wilgotnym środowisku. Leczenie grzybicy wymaga zastosowania specjalnych środków, dlatego domowe metody często zawodzą. Dowiedz się, jak wygląda to schorzenie i jak można mu zaradzić.

Przyczyny i objawy grzybicy paznokci u stóp

Grzybica paznokci u stóp objawia się przebarwieniami, pogrubieniem lub kruchością paznokci, nieprzyjemnym zapachem, a nawet bólem.Dolegliwość taczęściej dotyka osób z obniżoną odpornością, osób starszych i chorych na cukrzycę. Jednak każdy jest na nią narażony, jeśli zetknie się z chorobotwórczymi grzybami. Do zakażeń najczęściej dochodzi w miejscach publicznych, np. na basenie, saunie, siłowni czy w hotelowej łazience. Mikroorganizmy, wywołujące grzybicę paznokci u stóp, najlepiej rozwijają się w wilgotnym, ciemnym i ciepłym środowisku. Na infekcje narażasz się też, korzystając z pożyczonego obuwia narciarskiego, na kręgielni czy łyżew. Grzybicą zarazić się można w podejrzanych salonach manicure i pedicure, gdzie nie są przestrzegane zasady higieny. Na zakażenie podatne są też osoby aktywne fizycznie – noszenie uciskającego, nieprzewiewnego obuwia i częste urazy paznokci sprzyjają rozwojowi grzybów. 

Jak się pozbyć grzybicy paznokci?

W przypadku podejrzenia grzybicy paznokci u stóp należy udać się do odpowiedniego specjalisty (dermatologa, podologa bądź kosmetologa wyspecjalizowanego w leczeniu tego schorzenia) i podjąć terapię. Nie należy lekceważyć tego schorzenia, ponieważ nieleczone łatwo się rozprzestrzenia na inne osoby i może prowadzić do powikłań. 

Metoda oraz czas leczenia grzybicy są uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian, oraz rodzaju grzybów, które wywołały infekcję. Początkowo leczenie grzybicy z reguły polega na stosowaniu leków działających miejscowo. Preparaty te mogą mieć postać lakieru, serum do paznokci, kremu czy płynu i najczęściej są dostępne bez recepty. Jeśli zmiany są rozleglejsze, specjalista może zastosować intensywniejszą terapię, na przykład przepisując doustne leki na receptę. 

W leczeniu grzybicy paznokci u nóg wykorzystywana jest też terapia fotodynamiczna, która polega na stosowaniu leków fotouczulających oraz światła, które ma zniszczyć grzyby, wywołujące infekcję grzybiczą. Skutecznym sposobem jest też laserowe usuwanie grzybicy paznokci przy pomocy lasera Lunula, dostępnego m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Czasem, w przypadku bardziej zaawansowanych zmian, konieczne może być wykonanie dodatkowo zabiegu ścieńczenia płytki paznokcia.   

Leczenie grzybicy paznokci u stóp zazwyczaj trwa dość długo – cały proces może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Tyle czasu potrzeba bowiem, aby odrosły zdrowe paznokcie. 

Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Lunula to najskuteczniejszy laser na grzybicę paznokci. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu dwóch długości fali, dzięki czemu precyzyjnie dociera do istoty problemu, a także skutecznie przeciwdziała dalszemu rozwojowi choroby. Fala o długości 405 nm likwiduje grzyby zagnieżdżone pod płytką paznokcia, a ta o długości 635 nm pobudza procesy immunologiczne paznokcia.

Laserowe leczenie grzybicy paznokci to bezbolesna i nieinwazyjna procedura. Stopy umieszcza się pod źródłem światła laserowego i przez około 12 minut (na jedną kończynę) pozostawia się na kilkanaście minut. Energia przenika przez paznokieć, nie uszkadzając jego struktury. Efekty pojawiają się po kilku miesiącach – nowo odrastające paznokcie odzyskują blask, połysk i zdrowy, różowy kolor.

Zabieg ten stosowany jest nie tylko w celu leczenia grzybicy paznokci u stóp, ale też regeneracji paznokci po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure hybrydowy, żelowy czy tipsy. Laser Lunula poprawia kondycję miękkich, kruchych i przebarwionych paznokci.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/

Artykuł sponsorowany

Redakcja kampinoska.waw.pl