Dwa oblicza róży

Róża posiada jeden z najpiękniejszych, z poznanych nam kwiatów. Szczególnie czerwony, symbolizuje miłość i namiętność. Zapach kwiatów róży pobudza zmysły i sprawia nam przyjemność. Na świecie istnieje ponad 100 odmian tej rośliny, różniących się kształtem, wielkością, kolorem i zapachem. Jednak jedno jest pewne, prezencja i woń kwiatów jest dla nas czymś oczywistym. Kwiat róży wygląda i pachnie dla nas przepięknie.

Wygląd to nie wszystko…

Kwiat róży z punktu widzenia zielarza, ma swoje drugie oblicze. Poza majestatyczną formą, posiada atrybuty natury fitochemicznej. Są nimi przede wszystkim antyoksydanty. Związki które, w dużym uproszczeniu, łączą się i neutralizują szkodliwe dla zdrowia człowieka wolne rodniki, stopując tym samym kaskadę niechcianych reakcji chemicznych w komórkach. Nadmierna działalność wolnych rodników powoduje zbyt szybkie starzenie się i śmierć komórek, zmianę DNA oraz przyczynia się do ciężkich chorób. Dlatego też o antyoksydanty powinniśmy dbać codziennej diecie. Kwiat róży, jak na prawdziwe zioło przystało, zawiera te związki w postaci polifenoli. Badacze twierdzą, ze ich moc jest podobna do przeciwutleniaczy znajdujących się w zielnej herbacie. To daje nam do myślenia, jak dużą aktywność antyoksydacyjną wykazuje ten wonny kwiat. Herbatka sporządzona z płatków, pąków czy też całego kwiatu róży jest pyszną propozycją ciepłego napoju o delikatnym smaku, ale bez kofeiny. Może być alternatywą dla osób, które nie lubią gorzkiego smaku herbaty czy kawy lub nie mogą spożywać tych napojów ze względu na obecność kofeiny. Napar z kwiatów róży, dzięki zawartości przeciwutleniaczy ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, a nawet łagodzące ból. Dodatkowo antyoksydanty wpływają korzystnie na zdrowie na naszych oczu, pamięć, a także spowalniania procesy starzenia się ciała. Herbatka z kwiatu róży ma świetne działanie nawadniające organizm.

Suszona róża cieszy oko i ciało

Kwiat róży wykorzystywany jest także do produkcji olejku eterycznego, absolutu czy hydrolatu, różniące się od siebie zastosowaniem i procesem pozyskiwania. Olejek eteryczny można wykorzystać do aromaterapii, masażu czy wonnej kąpieli. Absolut używany jest to produkcji perfum, a hydrolat do pielęgnacji delikatnej skóry. W zaciszu własnego domu możemy wykonać wodę różaną ze świeżych płatków róży, o podobnych do hydrolatu właściwościach.

Czy masz już pomysł na swoje róże z ogródka? Czy nacieszysz się wonią i pięknem tych kwiatów, czy raczej skorzystasz z nich inaczej?

Redakcja kampinoska.waw.pl