Szkolenia online dla początkujących rekruterów

Szkolenia online dla początkujących rekruterówz każdym miesiącem zyskują na popularności. Wzrost zainteresowania tą tematyką wynika ze zmiany podejścia pracodawców, którzy zauważyli, że sukces firmy w dużej mierze zależy od załogi i jej zaangażowania. W zakładach pracy powstały działy zajmujące się zasobami ludzkimi, które zatrudniają nie tylko specjalistów ds. kadr i płac, ale również rekruterów, którzy zajmują się tzw. HR miękkim. Rekruterzy są nieustannie poszukiwani, dlatego wiele osób chce zacząć pracę w tym zawodzie. Ułatwieniem są zdalne kursy, które pozwalają nabyć wiedzę, umożliwiającą pracę na stanowisku rekruterów.

Szkolenia online dla początkujących rekruterów – szansa na atrakcyjną pracę

Obecnie pojawia się coraz więcej ofert pracy dla rekruterów. Wolne stanowiska są zarówno w małych firmach, instytucjach państwowych, jak i prężnie działających, dużych korporacjach. Właściciele i dyrektorzy firm szukają osób, które zajmuj się całym procesem rekrutacyjnym, a także zadbają o dobrą atmosferę, zmotywują pracowników, pomogą im się rozwijać. Mało jest osób, które mają wykształcenie związane z HR miękkim, ale dobre przygotowanie do pracy dają zdalne kursy dla rekruterów. Z kursów mogą korzystać zarówno osoby młode, które szukają swojej ścieżki zawodowej, jak i doświadczeni pracownicy, którzy chcą się rozwijać lub zacząć robić coś innego, niż dotychczas. Kursy online dla rekruterów są również szansą dla bezrobotnych. Pozwalają zdobyć zawód, na który jest zapotrzebowanie, umożliwiają wyjście z bezrobocia. Według ekspertów zapotrzebowanie na rekruterów będzie rosło, HR jest i będzie najstabilniejszą branżą na rynku

Jakie szkolenia dla rekruterów dostępne są na rynku?

W internecie można znaleźć dwa podstawowe rodzajeszkoleń online dla początkujących rekruterów, tzw. synchroniczne i asynchroniczne.

 • Szkolenia synchroniczne – odbywają się „na żywo”, w czasie rzeczywisty. Szkolenie ma ustalony z góry termin, w którym uczestnicy wchodzą na platformę e-learningową i biorą udział w zajęciach. Każdy z uczestników widzi i słyszy pozostałych, jest możliwa praca w grupach, zadawanie pytań, prowadzenie dyskusji. Ta forma jest bardzo efektywna, przypomina tradycyjną naukę.
 • Szkolenia asynchroniczne – lekcje nagrane są wcześniej, a uczestnik otrzymuje dostęp do materiałów po opłaceniu kursy. Tego typu szkolenia są również efektywne, ale wymagają większej samodzielności i zaangażowania. W razie niejasności nie można zadać pytania trenerowi, odpowiedzi trzeba szukać samodzielnie. Plusem tych zajęć jest duża elastyczność, kurs można odtwarzać wielokrotnie, w dogodnym dla siebie czasie.

Szkolenia online dla początkujących rekruterów – tematy

Oferta szkoleń online dla początkujących rekruterówjest bardzo dużo, a w związku z rosnącym zainteresowaniem, ciągle pojawiają się nowe. Wybierając odpowiedni kurs, należy sprawdzić, kto go prowadzi, czy trener ma odpowiedni wykształcenie oraz doświadczenie w prowadzeniu zdalnych szkoleń. Warto sprawdzić opinie o wybranym kursie oraz skorzystać z bezpłatnej lekcji próbnej. Dobrym pomysłem jest porównanie kilku ofert, sprawdzenie, jakie tematy będą poruszane oraz ile trwa kurs. Warto wybrać szkolenie online, które kończy się wydaniem odpowiedniego zaświadczenia lub certyfikatu. Wartościoweszkolenia online dla początkujących rekruterówpowinny przekazywać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Ważne, aby wykładowcy tłumaczyli poszczególne zagadnienia na przykładach, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć przepisy i specyfikę pracy. Główne tematy, jakie powinny się znaleźć na kursie to:

 • Przygotowywanie i przeprowadzanie nowoczesnego procesu rekrutacji,
 • Selekcjonowanie informacji o kandydacie do pracy,
 • Weryfikowanie informacji o kandydacie,
 • Narzędzia niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji,
 • Dozwolone i zabronione pytania rekrutacyjne,
 • Jak ominąć błędy w procesie rekrutacji,
 • Zasady motywowania pracowników,
 • Dyscyplinowanie pracowników,
 • Docenianie dobrych pracowników,
 • Planowanie szkoleń,
 • Planowanie ścieżki rozwojowej,
 • Budowanie planów rozwojowych w rekrutacji.

Na szkoleniach omawiane i doskonalone są również kompetencje miękkie, które powinien mieć każdy rekruter. Są to przede wszystkim dobre zdolności komunikacyjne, dobra organizacja pracy własnej, umiejętność do prowadzenia dyskusji, dokładność, empatia i umiejętność pracy w stresie. Osoby, które ukończą szkolenie, mają duże szanse na znalezienie pracy w działach zasobów ludzkich. Dzięki dobrym kursom są w stanie dobrze zarządzać pracownikami, wiedzą, z jakich narzędzi korzystać oraz jak prawidłowo rekrutować kandydatów do pracy. Dobrze wyszkolony rekruter może wspierać procesy komunikacyjne w firmie, pomagać szefowie w dbaniu o dobrą atmosferę w miejscu pracy.

Każdy, kto szuka swojego miejsca na rynku pracy i ma odpowiednie predyspozycje, powinien zainteresować się pracą na stanowisku rekrutera. To branża, której znaczenie będzie systematycznie rosło i przybierało na sile. Szkolenia online dla początkujących rekruterów pozwolą dobrze przygotować się obowiązków, mogą stać się wstępem do kariery.

Redakcja kampinoska.waw.pl