Terma do wody i bojler – różnice

Terma do wody i bojler – różnice

Za przygotowanie ciepłej wody użytkowej w budynku często odpowiada kocioł na paliwo stałe lub kominek z dystrybucją gorącego powietrza, lub płaszczem wodnym. Tego typu rozwiązania jednak wydłużają proces przygotowywania ciepłej wody użytkowej i mogą znacząco utrudnić korzystanie z niej, szczególnie poza sezonem grzewczym. Na szczęście istnieją elektryczne podgrzewacze, dostępne w dwóch głównych wariantach: terma do wody oraz np. bojler galmet. Poniżej prezentujemy różnice między nimi.

Bojler i terma – najważniejsze różnice

Pierwsze różnice są zauważalne od razu. Bojler galmet jest zwykle większy i ma kształt walca, podczas gdy terma do wody (in. podgrzewacz przepływowy) jest bardziej kompaktowa. Ponadto istnieją wyraźne różnice wynikające z technicznych aspektów.

W przypadku bojlera woda jest najpierw podgrzewana, a następnie przechowywana. Odporność na utratę ciepła zapewnia specjalna izolacja oraz grzałka kontrolowana przez termostat. Gdy kran zostaje otwarty, pod wpływem ciśnienia ciepła woda jest wypychana z bojlera i miesza się z zimną wodą.

Natomiast podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę natychmiast „na życzenie”. Rozpoczynają pracę dopiero wtedy, gdy ktoś otwiera kran z ciepłą wodą. Wówczas urządzenie pobiera energię do podgrzewania wody, a proces ten trwa, dopóki kran nie zostanie zamknięty.

Ze względu na tę specyfikę działania podgrzewacza często zdarza się, że na początku płynie chłodna woda, a dopiero później staje się ciepła. Co ciekawe, im dalej od podgrzewacza znajduje się miejsce poboru wody, tym więcej chłodnej wody można spodziewać się z kranu.

Które rozwiązanie będzie zatem lepsze?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden rodzaj elektrycznych podgrzewaczy wody jest lepszy od drugiego. Wybór konkretnego urządzenia powinien raczej zależeć od indywidualnych potrzeb i charakterystyki danego budynku.

Podgrzewacz przepływowy jest szczególnie odpowiedni w przypadku budynku o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, gdzie nie korzysta wiele osób jednocześnie. Może być również przydatny w budynkach o ograniczonej przestrzeni, gdzie trudno znaleźć miejsce na duży zbiornik na wodę.

Z kolei bojler będzie bardziej odpowiedni w budynku, gdzie kilka punktów poboru wody jest używanych jednocześnie. Jeśli w domu mieszka, na przykład, 4- lub 5-osobowa rodzina, to pewnie będą mieli do czynienia z porannymi i wieczornymi „szczytami” zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jednak należy pamiętać, że bojler potrzebuje odpowiednio dużo miejsca na montaż, co może być problematyczne w przypadku niewielkiej przestrzeni.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kampinoska.waw.pl