Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić dobre zdjęcia telefonem. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi poradami dotyczącymi wykonywania fotografii.

Właściwe kadrowanie

Podczas robienia zdjęć telefonem powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwe kadrowanie, a także ustalenie odpowiedniej pozycji. Na zdjęciu dobrze jest uchwycić chociaż kawałek otoczenia, ponieważ wtedy znacznie lepiej będzie się prezentowało. Horyzont zdjęcia powinien być prosty, dlatego warto unikać kręcenia telefonem w lewo i w prawo.

Doświetlenie zdjęcia

Kolejnym istotnym aspektem wykonywania zdjęć telefonem jest ich odpowiednie doświetlenie. Światło ma bardzo duże znaczenie podczas robienia zdjęć, dlatego im na zdjęciu będzie więcej światła, tym lepiej będzie się ono prezentowało. Fotografie warto przede wszystkim wykonywać w świetle dziennym, które najlepiej oświetla fotografowane obiekty. Natomiast w przypadku, gdy światło dzienne nie jest na wystarczającym poziomie, to warto zadbać o dodatkowe źródła światła, takie jak na przykład lampy.

Lampa błyskowa

Fotografia telefonem jest dość prosta, jeśli zapozna się z jej wszystkimi zasadami. Warto zadbać o umiejętne stosowanie lampy błyskowej oraz używanie jej tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Najczęściej wykorzystuje się lampę błyskową podczas robienia zdjęć pod światło lub w trakcie robienia zdjęć w nocy, gdy na zewnątrz jest ciemno. Natomiast w pozostałych sytuacjach warto unikać używania lampy błyskowej, ponieważ może ona prowadzić do powstawania niekorzystnych efektów na zdjęciach.

Różne perspektywy

Zdjęcia można robić telefonem z dość zróżnicowanych perspektyw. Warto próbować różnych sposobów, ponieważ to właśnie od perspektywy w dużej mierze zależny jest ostateczny efekt zdjęcia. Fotografie można wykonywać zarówno z góry i z dołu, ale także od boków. Warto eksperymentować oraz zmieniać pozycje, ponieważ dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie kilku ujęć oraz wybranie spośród nich tego najkorzystniejszego, które będzie się najlepiej prezentowało na fotografii.

Czyszczenie obiektywu

Wśród najważniejszych aspektów robienia zdjęć telefonem można także wskazać konieczność regularnego dbania o swój sprzęt. Bardzo istotną kwestią jest więc czyszczenie obiektywu, ponieważ zabrudzenia, które się na nim znajdują, mogą w negatywny sposób wpływać na jakość robionych zdjęć oraz powodować ich zamglenie. Obiektyw najlepiej czyścić miękkimi ściereczkami, na przykład stworzonymi z takiego materiału jak mikrofibra. Oprócz tego możliwe jest zastosowanie specjalnego płynu do czyszczenia obiektywów.

Korzystanie ze statywu

W przypadku robienia zdjęć telefonem bardzo polecane jest również korzystanie ze statywu. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie większej stabilizacji obrazu, co spowoduje wyższe parametry jakościowe tworzonych zdjęć. Statyw umożliwia również robienie zdjęć z wykorzystaniem samowyzwalacza, dlatego jest polecany osobom, które dużo robią sobie zdjęć lub podróżują w pojedynkę. Warto zastanowić się nad zakupem tego dodatkowego gadżetu.

Redakcja kampinoska.waw.pl