Problem z poceniem się – jego przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

Choć wydzielanie potu jest naturalną reakcją organizmu, nadmierne pocenie się w nocy nie jest ani stanem naturalnym, ani pożądanym. Pocenie, co do zasady, umożliwia naszemu organizmowi utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jeśli jednak pojawia się problem z poceniem się, powinniśmy interweniować, zwłaszcza że mamy coraz więcej sprawdzonych sposobów na uporanie się z tą dolegliwością.

Nadmierne pocenie się – skąd ten problem?

Wzmożona potliwość to sytuacja, w której pot jest wydzielany przez organizm w bardzo dużych ilościach i dzieje się tak nawet pomimo tego, że taki stan rzeczy nie ma uzasadnienia praktycznego. Problem przeważnie jest utożsamiany ze zwiększoną aktywnością podejmowaną przez gruczoły potowe. Może dotyczyć całego ciała, wielu pacjentów skarży się jednak również, że potliwość odnosi się zaledwie do jednej jego części. Co przy tym warte podkreślenia, obie sytuacje potrafią być równie irytujące.
Szukając przyczyn nadmiernego pocenia się, zwykle możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z jedną z dwóch ich grup. Tak zwane przyczyny pierwotne to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Wiele osób poci się intensywnie nawet pomimo tego, że nie ma mowy o jednej jednostce chorobowej, która uzasadniałaby taki stan rzeczy. Znacznie częściej możemy jednak mówić o przyczynach określanych jako wtórne. Nadmierna potliwość jest jednym z objawów wielu schorzeń przewlekłych, na czele z gruźlicą. Jest też konsekwencją chorób metabolicznych, choroby Parkinsona oraz niektórych nowotworów. Intensyfikuje się podczas menopauzy, a także chorób, dla których charakterystyczna jest podwyższona temperatura ciała. Jest też jednym ze skutków ubocznych otyłości. Daje wtedy o sobie znać nawet, gdy nie podejmujemy zbyt dużego wysiłku.

Nadmierne pocenie się w nocy i jego przyczyny

Problem z nadmiernym poceniem się nie zawsze można wyjaśnić z jednakową łatwością. Warto więc pamiętać o tym, że gdy potliwość pojawia się przede wszystkim w nocy, może być konsekwencją zażywanych przez nas leków. Przeważnie kojarzymy ją z przyjmowaniem leków przeciwgorączkowych. Warto jednak pamiętać o tym, że podobne działanie mają także leki przeciwdepresyjne oraz sterydowe. Nadmierne pocenie się w nocy może być też konsekwencją bezdechu sennego – poważnego schorzenia wymagającego interwencji lekarskiej.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

Walka z nadmiernym poceniem się nie jest możliwa tak długo, jak długo nie jesteśmy w stanie ustalić jego źródła. W innym wypadku będziemy mogli koncentrować się jedynie na jego objawach, a nasz problem nigdy nie doczeka się rozwiązania. Dziś lekarze zalecają antyperspiranty jako najskuteczniejszy środek zaradczy. Podkreślają jednak, że nie jest to jedyna forma leczenia. Doskonale sprawdzają się także doustne środki farmakologiczne oraz kosmetyki przeciwpotne bazujące na chlorku glinu.
Osoby szukające sposobu na nadmierne pocenie się, powinny zainteresować się również profilaktyką. Konieczne jest dbanie o higienę osobistą, regularne zmienianie ubrań i stawianie przede wszystkim na te z nich, które są wykonane z naturalnych materiałów o dużej przewiewności.

Redakcja kampinoska.waw.pl