Beton B20 czy B25 – który jest lepszy?

Beton jest zaprawą, którą stosuje się w budownictwie. Bez tego materiału trudno byłoby sobie wyobrazić budowę domu. Dostępne są różnego rodzaju betony. Czym się od siebie różnią?

Beton zwykły

Beton zwykły jest najpowszechniejszy i najpopularniejszy na każdej budowie. Definiuje się go jako beton, którego gęstość w suchym stanie wynosi od 2 000 kg/m3 do 2 600 kg/m3. Najczęściej oznaczony jest on klasami B10, B15, B20. Używany jest on do budowania fundamentów, ścian piwnicznych oraz stropów. Najczęściej wybieraną klasą jest B20, choć w niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie niższych lub wyższych klas. Przykładowo B10 stosuje się w przypadku budowy, gdy wysoka wytrzymałość nie odgrywa żadnej roli. Oczywiście wybór odpowiedniego betonu powinien być dopasowany do budowy. Decyzję podejmuje konstruktor, który musi najpierw dokonać szczegółowych obliczeń oraz określić dokładne wymagania dotyczące właściwości mieszkanki. Niekiedy potrzebna jest bardziej płynna konsystencja, a w innym przypadku stwardniały beton.

Beton B25

Klasa świadczy o wytrzymałości betonu. Im wyższa, tym beton jest bardziej wytrzymały na ściskanie, dlatego popularny jest także beton B25. Beton B20 jest tańszy niż B25, dlatego ten pierwszy jest wybierany znacznie częściej. Jednak różnica w cenie wcale nie jest tak duża, a więc czasami warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej wybrać wytrzymalszy materiał. Cena betonu B25 jest około złotówki wyższa na worku 25-kilogramowym od betonu B20. Naturalnie przy budowie domu niezbędne jest użycie wieluset kilogramów betonu i wówczas ta różnica ma znaczenie. A gdzie najczęściej używa się betonu B25? Przede wszystkim stosowany jest on w budownictwie mieszkaniowym, inżynieryjnym i także niemieszkaniowym. Stosuje się go do budowy fundamentów, ścian, stropów, posadzek, nadproży, schodów czy wieńców. Wybierając klasę betonu, należy jeszcze zwrócić uwagę na inne aspekty. Przykładowo, jeśli beton będzie narażony na działanie mrozu, to powinien być także odporny na mróz.

Beton na ścianie w salonie

Beton jest stosowany w budownictwie, ale coraz częściej jest on także umieszczany na ścianie w domu. Ściany betonowe doskonale wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Beton można pozostawić na ścianie w stanie surowym lub go pomalować. Dostępne są specjalistyczne farby do malowania betonu, które są odporne na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Dlatego beton coraz częściej pozostawiany jest w stanie naturalnym na posadzce w garażu czy na schodach prowadzących z piwnicy do domu.

Redakcja kampinoska.waw.pl