Co jeść przed snem by być zdrowym?

Właściwe odżywianie jest ważne nie tylko z perspektywy odchudzania, lecz ma także znaczenie terapeutyczne. Dostarczanie organizmowi pożywienia bogatego w wartości odżywcze powinno stanowić stały punkt dnia każdego dorosłego człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje kolacja. Niejedna osoba zastanawia się często, co jeść przed snem, aby być wypoczętym i w pełni sił następnego dnia. Wiedząc, że organizm regeneruje się w nocy, warto uważnie komponować posiłki, które zjadamy wieczorową porą.

Jak właściwie komponować dietę?

Dieta to nie tylko kolacja. Aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo, musi mieć zapewnione odpowiednie ilości dobrego paliwa. Tym paliwem są węglowodany, białka oraz tłuszcze, ułożone w odpowiednich proporcjach. Jest wiele różnych teorii na temat przewagi tłuszczów nad węglowodanami, lecz ostatecznie właściwą dietę można ułożyć na kilka sposobów. Najważniejszym czynnikiem jest białko, ponieważ to ono jest budulcem komórek, naszego organizmu. Dobre źródło białka zapewnią jaja, tłuste ryby, wołowina, podroby oraz nabiał. Najlepiej, gdy wszystkie te produkty pochodzą z hodowli ekologicznych. Białko powinno stanowić około 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Na naszym talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy i minerały. Do tego rodzaju produktów zalicza się przede wszystkim warzywa, owoce, kasze, ryże oraz makarony z dobrego źródła. Natomiast źródła zdrowych tłuszczy to głównie oliwa z oliwek, oleje tłoczone na zimno, orzechy oraz olej kokosowy.

Co jeść przed snem?

Pomimo że wielu specjalistów nakazuje rezygnację ze spożywania kolacji, to dobrej jakości kolacja może przynieść dużo profitów. Podczas snu wydzielany jest hormon wzrostu, który w połączeniu z gęstym odżywczo pokarmem zajmuje się regeneracją komórek. Nie warto jednak wskakiwać pod kołdrę z pełnym żołądkiem. Trawienie trwa zazwyczaj około dwóch godzin i w tym odstępie czasowym warto zaprzestać jedzenia przed snem. Inaczej możemy obudzić się rano zmęczeni, z mocno zaniżonym poziomem energii. Nie powinno się spożywać pokarmów oraz napojów mocno pobudzających umysł, typu kawa, herbata czy napoje energetyczne. W zamian warto wypić coś uspokajającego jak zielona herbata czy melisa, które łagodnie wprowadzą organizm w stan relaksu. Najlepiej, by kolacja składała się delikatnego białka typu kefir, jogurt czy ryby. Do tego bardzo dobrze komponują się surówki warzywne, a także pieczywo pełnoziarniste. Istotnym faktem jest to, by kolacja była lekkostrawna. Potrawy smażone na głębokim tłuszczu mogą za bardzo pobudzić do pracy trzustkę o raz wątrobę, przez co proces regeneracji podczas snu zostanie stanowczo zakłócony. Na nasz sen wpływają również owoce. Zjadając je tuż przed snem, możemy mieć pewność, że rano wstaniemy niewyspani. Owoce przede wszystkim są produktem o wysokiej zawartości cukru. Podwyższony poziom cukru, a co za tym idzie, insuliny we krwi, to kolejny bodziec dla organizmu do wzmożonej pracy. Ponadto owoce fermentują w żołądku, dając tym samym duży dyskomfort.

Redakcja kampinoska.waw.pl