Praca spawarką MMA – jak odpowiednio ustawić parametry spawania?

Migomaty i spawarki – jak najłatwiej opanować zasady dotyczące ich obsługi? Oczywiście w praktyce! Początkującym eksperci polecają przede wszystkim urządzenia najprostsze – a za takie jest uważana spawarka MMA. Pozostaje przy tym rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym. Poradzi sobie bowiem z szerokim wachlarzem materiałów, pozwoli także na spawanie we wszystkich pozycjach, zarówno cienkich, jak i grubszych powierzchni. I choć pracuje wolniej niż półautomatyczne spawarki MIG MAG, MMA to metoda wykorzystywana nawet przez fachowców. Powodzenie pracy w sporym stopniu zależy jednak od umiejętnego ustalenia parametrów spawania. O jakich pod żadnym pozorem nie można zapomnieć? Podpowiadamy!

Wybór odpowiedniej elektrody

Do parametrów spawania można zaliczyć prawidłowy wybór elektrody. W przypadku spawarki MMA potrzebne będą elektrody otulone. Poszczególne rodzaje otulin wprowadzają do procesu spawania odmienne substancje, pomocne przy łączeniu różnych rodzajów metali. Ważnym parametrem jest jednak również średnica końcówki spawalniczej. To ona decyduje o kształcie spoiny, a także o tym, jak głęboko uda się wtopić w spawany element. W związku z tym do grubszych powierzchni potrzeba elektrod o większej średnicy. Warto jednak pamiętać, że ta wartość musi być mniejsza niż grubość spawanego materiału. Grubsza elektroda to także możliwość szybszej pracy.

Ustawienie rodzaju i natężenia prądu spawania

Pracując z wykorzystaniem spawarek MMA, mamy do wyboru trzy rodzaje prądu spawania: stały z biegunowością dodatnią, stały z biegunowością ujemną oraz zmienny. To pod tym kątem dobiera się poszczególne elektrody – niektóre nadają się tylko do jednego rodzaju prądu, inne są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Ustawienia związane z natężeniem prądu mają natomiast wpływ na to, jak głęboko i szybko elektroda będzie wtapiać się w spawany materiał. Warto pamiętać, że zbyt ostrożne ustawienie tego parametru będzie powodować problemy z rozpoczęciem pracy i wtopieniem się w materiał. Zbyt duże natężenie prądu może spowodować przepalenie cieńszych powierzchni, jak również podtopienie zbyt dużych obszarów spawanego przedmiotu. W ten sposób negatywnie wpłynie na jakość oraz wytrzymałość spoiny.

Sposób i prędkość prowadzenia elektrody

Parametrem spawania, którego nie można z góry określić i ustawić na wyświetlaczu spawarki, jest prędkość operowania elektrodą i stopień jej nachylenia. Tutaj wszystko jest w rękach spawacza. W przypadku prędkości spawania, z pewnością u początkujących będzie ona mniejsza. Jeśli jednak poruszanie elektrodą będzie zbyt wolne, otrzymamy wysoką i szeroką spoinę. Z kolei zbyt szybkie spawanie – spowodowane czasami zbyt dużym natężeniem prądu – będzie owocować nieregularnym spawem nie najlepszej jakości.

Wpływ na efekty spawania ma także kąt, pod jakim prowadzi się elektrodę. Jeśli przesuwa się ją pochyloną tak, by opadała w kierunku przeciwnym niż kierunek spawania, wtopienie w metal będzie mniejsze niż wtedy, gdy trzymamy ją prostopadle do powierzchni. Z kolei pochylenie w drugą stronę znacznie poszerzy spoinę.

Istotny będzie również tor, po jakim będziemy poruszać elektrodą. Zasadniczo powinna być to linia prosta, wówczas bowiem spoina ma najlepsze właściwości. Czasami doświadczeni spawacze prowadzą jednak końcówkę elektrody zakosami. W jakim celu? Dzieje się wówczas, gdy pracują z grubszymi powierzchniami. Wówczas elektroda najpierw przetapia element na żądaną, większą niż zwykle głębokość, a dopiero potem wypełnia powstającą spoinę.

Redakcja kampinoska.waw.pl