Czym powinien charakteryzować się nowoczesny gabinet dentystyczny?

Wybierając gabinet dentystyczny pacjenci kierują się dziś wieloma czynnikami. Nie jest już tak, jak przed laty, że po prostu leczyli się u stomatologa prowadzącego swoją praktykę najbliżej ich miejsca zamieszkania. Obecnie wielu z nich woli dołożyć nieco kilometrów, by spotkać się z kompetentnym specjalistą, u którego wizyta będzie przebiegać w przyjaznej i komfortowej atmosferze. Jedną z kwestii, na którą pacjenci zwracają uwagę, staje się również wygląd i wyposażenie gabinetu. Nie chodzi tylko o to, by był czysty, schludny i kompletnie wyposażony. Ludzie chętniej wracają do gabinetów nowoczesnych, w których korzysta się z najnowszych technologii, często skracających wizytę i ograniczających dyskomfort, jaki towarzyszy pacjentowi w czasie zabiegów. Jak jednak urządzić gabinet w taki sposób? Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, które przygotowaliśmy.

Komfortowe meble i wyposażenie

Wrażenie “nowoczesności” gabinetu zawsze pozostanie subiektywnym odczuciem pacjenta. Można jednak nakierować jego myśli w tę stronę dzięki odpowiednim meblom. Najważniejszy z punktu widzenia chorego jest unit dentystyczny. W jego skład wchodzi fotel oraz jego bezpośrednie otoczenie. Unity stomatologiczne powinny mieć możliwość swobodnej regulacji w szerokim zakresie, by dentysta mógł bez problemu ustawić wymaganą wysokość siedziska oraz kąt jego nachylenia. Jeśli w dodatku unit posiada elektroniczny panel sterowania, który jednym przyciskiem przybliża czy oddala poszczególne elementy i urządzenia dentystyczne, pacjent z pewnością poczuje się jak w nowoczesnej klinice.

Wyposażenie ze sprawdzonych źródeł

Istotne jest również wyposażenie placówki w sprzęt, który zapewnia możliwość jak najmniej inwazyjnej pracy związanej z zębami pacjenta. Przydadzą się wszelkie lampy polimeryzacyjne czy urządzenia przyspieszające opracowywanie ubytków, a także zestaw do znieczulania pacjentów.

Ważne, by wszystkie narzędzia i preparaty stosowane przez dentystę odznaczały się najwyższą jakością. By zyskać taką pewność najlepiej zamawiać je wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, na przykład hurtowni lub sklepów stomatologicznych typu https://mixdent.pl/pl/. Nowoczesny gabinet dentystyczny musi kojarzyć się z bezpieczeństwem i najwyższą jakością.

Multimedialne nowinki

W dobie smartfonów, smartwatchy i wszechobecnej technologii ich brak w gabinecie lekarskim czy stomatologicznym może kłuć w oczy. Zwłaszcza młodsi pacjenci w mig zorientują się, że przyjmuje ich dentysta starej daty, który jest na bakier z technicznymi nowinkami.

Przeciwne wrażenie sprawi natomiast zastosowanie nowoczesnych, multimedialnych przyrządów do gabinetu dentystycznego. Należą do nich na przykład kamery wewnątrzustne, dzięki którym dentysta jest w stanie dokładnie obejrzeć wnętrze jamy ustnej pacjenta. Obraz z takich gadżetów jest przekazywany na nowoczesny monitor, który ułatwia diagnozę lekarzowi, a także dokładnie wizualizuje pacjentowi przyczynę jego problemów i miejsca, w których konieczna będzie interwencja dentysty. Jeszcze bardziej imponujące są tomografy 3D, pozwalające na dokładną ocenę stanu uzębienia pacjenta, ale to już poważniejszy wydatek.

Odpowiedni styl aranżacyjny

W osiągnięciu pożądanego efektu może pomóc także trzymanie się konkretnego stylu aranżacyjnego. Wnętrze gabinetu dentystycznego wcale nie musi być nudne i wyróżniać się sterylnymi, nieprzyjemnie białymi ścianami. Można pokusić się o nieco bardziej odważne rozwiązania. Nie dotyczy to rzecz jasna jedynie ścian, ale także mebli znajdujących się w gabinecie czy też drobnych dodatków. Ciekawy obraz na ścianie, dodatek w bardziej intensywnym kolorze i trzymanie się linii aranżacyjnej konkretnego stylu, na przykład skandynawskiego czy nowojorskiego, z pewnością odmieni odbiór gabinetu.

Redakcja kampinoska.waw.pl