Nowe powierzchnie magazynowe

Na rynku polskim wybór powierzchni magazynowych jest coraz większy. Dużą popularnością cieszą się oczywiście Warszawa, Polska Centralna i Górny Śląsk, ale na znaczeniu zyskują także nowe lokalizacje – jak m.in. magazyny w Kielcach, Szczecinie lub Zielonej Górze. Przyciągają inwestorów zainteresowanych także nowymi lokalizacjami, które nadal mają potencjał. Szczegóły poniżej.

Wielka Piątka a nowe lokalizacje

Wielka Piątka – liderzy branży. W Polsce od lat popularnością cieszą się powierzchnie magazynowe – Zielona Góra czy Lublin to nowe lokalizacje, które budzą zainteresowanie. Mimo że regiony tzw. Wielkiej Piątki są liderami polskiego rynku powierzchni magazynowej, inne regiony zyskują zainteresowanie i popyt na nie wyraźnie rośnie.

Co więcej, mogą one konkurować z dużymi aglomeracjami ze względu na niższe stawki najmu, również dobre położenie i dostęp do siły roboczej czy wykwalifikowanej kadry. Polska pod względem wielkości rynku magazynowego zajmuje siódmą pozycję na terenie Unii Europejskiej.

Popyt na magazyny w nowych lokalizacjach. Popyt na nowe lokalizacje rośnie z powodu między innymi wysokich stawek w najważniejszych miastach Polski, rozwoju branży e-commerce, niskiej dostępności powierzchni. Nic dziwnego, że wiele lokalizacji nie ma już powierzchni dostępnej do zaoferowania. Ze względu na ograniczone możliwości koniecznie jest rozszerzenie działalności na mniej popularne regiony, ale z potencjałem. Stają się one coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów i firm, również zagranicznych – jak m.in. magazyny Zielona Góra, Konin, Szczecin czy Lublin.

Wielka Piątka – co poza tym?

Mimo ogromnej popularności Wielkiej Piątki i popytu na magazyny i hale na tych terenach, ważne stają się też inne lokalizacje. Wielka Piątka to Warszawa, Centralna Polska (Łódź i okolice), Poznań, Wrocław i Górny Śląsk. Mimo to rośnie zainteresowanie innymi regionami – jak magazyny do wynajęcie Zielona Góra, Kielce, Tarnów, Częstochowa, Bydgoszcz czy Rzeszów albo Szczecin. Nie cechuje ich już zerowa aktywność – ze strony najemców i deweloperów. Zaczęły one budzić zainteresowanie, mają potencjał i zyskują popularność.

Jakie są kryteria oceny lokalizacji magazynów?

Każda z lokalizacji jest oceniana ze względu na różne kryteria – jak m.in. dostępność, rynek pracy, transport i połączenia komunikacyjne, kondycja finansowa regionu czy sytuacja lokalna branży nieruchomości. Wszystkie te kryteria są ważne, by dokonać ogólnej oceny danej lokalizacji. Transport i dostępność komunikacyjna są jednak najważniejszymi elementami.

Redakcja kampinoska.waw.pl