Lodówka turystyczna samochodowa – jak wybrać najlepszą?

Letnie wyjazdy poza miasto to rewelacyjna forma spędzania wolnego czasu. Nie tylko można się zrelaksować poza miejskim zgiełkiem, lecz również nieco lepiej poznać swoje okolice i zwyczajnie je pozwiedzać. Jak się jednak szybko okazuje, podczas takiej wyprawy często rodzi się potrzeba wypicia czegoś zimnego. Pomóc w tym może lodówka turystyczna samochodowa. Jak jednak ją wybrać i jakimi powinna się ona charakteryzować parametrami? Zapytaliśmy o to ekspertów ze sklepu elodowka.pl

Czym jest lodówka turystyczna samochodowa?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych szczegółów dotyczących wybrania samochodowej lodówki turystycznej, najpierw warto się dowiedzieć, czym takie urządzenie w ogóle jest. A jest to nic innego, jak tylko niewielkich rozmiarów pojemnik, który składa się z komory, drzwiczek oraz wygodnego uchwytu. Zawartość lodówki odizolowana jest od warunków zewnętrznych, a dzięki użyciu odpowiedniej metody chłodzącej możliwe jest utrzymanie w niej niskiej temperatury.

Jakie są rodzaje lodówek turystycznych?

Jak łatwo się domyślić, na rynku nie jest dostępny tylko jeden rodzaj lodówki, lecz jest ich więcej. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi tkwi oczywiście w tym, jaki jest sposób utrzymywania wewnątrz niskiej temperatury. Jak się okazuje, zainteresowany takim urządzeniem konsument może wybrać spośród aż trzech rozwiązań. Najpopularniejszym modelem takiej lodówki jest wersja pasywna. Jest to model, który nie jest zasilany w żaden zewnętrzny sposób. Niska temperatura pochodzi z umieszczonych wewnątrz zmrożonych wkładów. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście jego bardzo niska cena, a także to, że jest to lodówka lekka i wygodna w transportowaniu. Wadą jest w tym wypadku krótki czas działania, nieprzekraczający kilkunastu godzin, a także konieczność wyjęcia z niej wkładów i ponownego ich zamrożenie, jeśli chce się dalej używać takiej lodówki. Drugim w kolejności model jest lodówka na gaz. Do urządzenia dołączana jest niewielkich rozmiarów butla z gazem, który jest czynnikiem chłodzącym. Te modele są drogie, duże, a także dość ciężkie. Z tego powodu rzadko kiedy używa się ich jako ręczne modele, a częściej zakładane są jako stałe lodówki np. w kamperach. Oczywiście najważniejszą zaletą jest w tym wypadku naprawdę długi czas działania, który bez trudu może dojść nawet do około 200 godzin na jednej butli. Co również bardzo ważne butle bez problemu można wymienić na nową. Ostatnim rodzajem lodówki samochodowej jest wersja elektryczna. Do swojego działania konieczne jest podłączenie jej do instalacji samochodowej np. poprzez gniazdko zapalniczki. Co prawda uzależniona jest od źródła prądu, lecz dzięki temu jej czas działania jest właściwie nieograniczony. Świetnym przykładem są lodówki Alpicool. Niestety z tego też powodu nie może być wykorzystywana w plenerze, a jedynie w aucie.

Najważniejsze parametry dobrej samochodowej lodówki turystycznej

Oczywiście sama metoda utrzymywania niskiej temperatury nie wyczerpuje w pełni tematu wybrania dobrej lodówki samochodowej. Oprócz tego warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych bardzo ważnych czynników. O czym konkretnie mowa? Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest oczywiście to, jaka będzie pojemność danej lodówki. Im większa, tym lepiej, lecz liczyć się trzeba z tym, że wraz z pojemnością rośnie rozmiar samego urządzenia, co w małych przestrzeniach auta może być problemem. Co więcej, im większa, tym również droższa będzie dana lodówka. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jaką dany model będzie w stanie osiągnąć temperaturę chłodzenia. Często bardzo wskazane jest precyzyjne wybranie temperatury, co umożliwia wersja gazowa i elektryczna. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że powinno się zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takiej lodówki, jak np. zawarty na niej termometr, czy też alarm włączający się po pozostawieniu na dłuższy czas otwartej pokrywy.

Redakcja kampinoska.waw.pl