Jak poprawić kondycje i zwiększyć swoją wytrzymałość?

Zadyszki i drżące mięśnie są zmorą wielu zawodników. Aby nie robić co chwilę przerw w treningu warto popracować nad swoją kondycją i wytrzymałością. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą zbudować porządną kondycję, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.

Co trzeba wiedzieć?

Za kondycje w dużej mierze odpowiada oczywiście nasza wytrzymałość. Mowa tutaj przede wszystkim o zdolności do wykonywania określonego wysiłku przy dużej intensywności pomimo pojawienia się zmęczenia. Pomimo tego, że duży wpływ na kondycje mają indywidualne cechy genetyczne, to w dużym stopniu można poprawić swoją wytrzymałość, dzięki systematycznym ćwiczeniom. Największą zaletą budowania kondycji jest to, że efekty są widoczne nawet po pierwszym treningu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest się zmotywować do pracy.

Jak poprawić kondycje u osoby początkującej?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnościami fizycznymi powinny pamiętać o tym, że nawet niewielki trening stopniowo buduje ich kondycje. Na samym początku warto jednak skupić się na tym, aby zbudować porządną bazę. Mowa tutaj przede wszystkim o wytrzymałości tlenowej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby postawić na dłuższe i dość spokojne wysiłki. Dla osób początkujących dobrym wyborem jest nie tylko bieganie, ale również pływanie, jazda na rowerze albo wiosłowanie, które w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto pomyśleć również o zapisaniu się na zajęcia fitness albo zumbę.

Jak poprawić kondycje u osób zaawansowanych?

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest poprawienie kondycji u profesjonalnych zawodników. W tym konkretnym przypadku warto zadbać nie tylko o wytrzymałość tlenową, ale również o wytrzymałość beztlenową. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby postawić na dość urozmaicone treningi. Po przygotowaniu odpowiedniej bazy, można oczywiście ją stopniowo rozbudowywać. Dobrze sprawdzi się tutaj trening obwodowy, trening funkcjonalne albo cross fit. Jeżeli chodzi o sam trening to nie musi być ona wcale ciągły. Dobre efekty można osiągnąć również przy treningach ze zmienną intensywnością albo przy treningach przerywanych.

O czym należy pamiętać?

Podczas pracy nad swoją kondycją cały czas trzeba obserwować własne ciało. Niestety każdy organizm jest nieco inny, dlatego też może zupełnie inaczej reagować na poszczególne ćwiczenia. Aby poprawić swoją kondycje należy skupić się głównie na tym, aby przekraczać stopniowo swoją strefę komfortu. Nic lepiej nie wpływa na kondycje jak porządny wysiłek i duże zmęczenie. Osoby, które nie są w stanie przebiegną kilometra ciągiem powinny postawić na marszobieg. Nie można zapominać również o odpoczynku i regeneracji własnego ciała. Podczas lekkiego biegu zamiast zatrzymywać się na odpoczynek warto nieco zwolnić, aby naładować swoje baterie do większych wyzwań. Ciekawe efekty można uzyskać trenując w większej grupie. Dzięki rywalizacji znacznie łatwiej jest osiągnąć satysfakcjonujące wyniki.

Redakcja kampinoska.waw.pl