Jak zaplanować udany wyjazd w góry?

Wyjazdy na górskie wędrówki to ciekawa propozycja, aby aktywnie spędzić urlop. Chcąc, by wyjazd był udany i zakończył się szczęśliwie, trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie na górskim szlaku, lecz także o tym, aby do wyprawy przygotować się w odpowiedni sposób. Należy zadbać między innymi o optymalną bazę wypadową, wybór trasy dostosowany do umiejętności, ubiór odpowiadający aktualnym warunkom pogodowym oraz o kompletne wyposażenie plecaka.

Optymalna baza wypadowa

Wybierając się na dłuższy wypoczynek w górach, warto tak zaplanować miejsce noclegu, aby z miejscowości wypoczynkowej było dogodne wyjście na różnorodne szlaki turystyczne. Codzienne dojeżdżanie kilkunastu kilometrów do początku szlaku nie jest bowiem najlepszym wariantem i skutecznie może zniechęcić nawet najwytrwalszych piechurów do zdobywania kolejnych szczytów.

Szlaki turystyczne dostosowane do umiejętności wszystkich uczestników wędrówki

Planując wycieczkę górskimi szlakami turystycznymi, należy trasę wędrówki dobrać w taki sposób, aby najsłabsza osoba z grupy miała szansę pokonać ją bez większych problemów. Jeżeli ktoś jeszcze nigdy nie był w górach, to zaczynanie przygody od trasy mającej kilkanaście kilometrów i sporo przewyższeń może się okazać zbyt trudnym wyzwaniem. Wędrówki w górach powinny być przyjemnością, a nie karkołomnym zamiarem, warto zatem zaczynać od tras mniej wymagających, najlepiej takich, na których znajdują się schroniska turystyczne. W przypadku zmęczenia można tam chwilę odpocząć, zjeść ciepły posiłek, a gdy za oknem zacznie zapadać zmrok, to można także liczyć na miejsce noclegowe. Obowiązkowo trzeba mieć przy sobie mapę, która znacznie ułatwi orientację w nieznanym terenie.

Jak się ubrać na górską wędrówkę

Wśród czynników, które mogą zaważyć na tym, czy wyjazd w góry będzie udany, czy też zakończy się niezbyt przyjemnymi wspomnieniami, jest odpowiedni ubiór. Zawsze warto sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem na szlak, aby wiedzieć w co się ubrać, pamiętając o tym, że wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. Na całodzienną wędrówkę dobrze jest wziąć kilka warstw odzienia. Ubiór na tak zwaną cebulkę jest najbardziej optymalny. Gdy zrobi się chłodno, zawsze można wówczas na siebie założyć kolejne warstwy. Podstawę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Niezmiernie istotne są również buty przystosowane do górskich wędrówek. Dobrze jest zainwestować w obuwie trekkingowe, które koniecznie trzeba wcześniej rozchodzić. W przeciwnym razie już pierwszy spacer po kamienistych ścieżkach może zakończyć się bolesnymi pęcherzami.

Wyposażenie plecaka turystycznego

Co zabrać ze sobą do plecaka turystycznego? Wśród przydatnego wyposażenia wymienić można słodkie przekąski, odpowiednią ilość picia, apteczkę turystyczną, mapę, pelerynę, ciepłą kurtkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią, z którego w razie konieczności można będzie zadzwonić po pomoc. Pamiętać należy również o tym, aby za każdym razem informować bliskich o tym, którą trasą jest planowana wycieczka, nawet jeśli ma się ona odbywać po niższych partiach gór.

Redakcja kampinoska.waw.pl