Jak wynająć magazyn

Magazyn to sprawa kluczowa dla przede wszystkim dla dużych firm produkcyjnych lub działających w sektorze e-commerce. To oczywiście dodatkowe koszty, dlatego trzeba bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty związane z wynajęciem magazynu.

Lokalizacja jest najważniejsza

Dobrze wybrana lokalizacja magazynu będzie w przyszłości procentowała i generowała dodatkowe korzyści dla firmy. Doskonale rozumieją to deweloperzy budujący powierzchnie magazynowe na wynajem. Najczęściej wybierają tereny położone w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych.

Szybki i łatwy dojazd znacznie skraca czas dostaw, pozwala na ich terminowe realizowanie oraz zachowanie płynności funkcjonowania magazynu. Kierowcy nie tracą czasu na stanie w korkach, niższe są także koszty transportu.

Magazyny w nowoczesnych centrach logistycznych https://industrial.pl bardzo dobrze przystosowane są do potrzeb firm z nich korzystających. Można w nich dostosować temperaturę, oświetlenie i dopływ świeżego powietrza.

Koszty wynajmu magazynu

Nie ulega kwestii, że wynajmowanie magazynu wiąże się z kosztami. Składają się na nie czynsz, koszty za zużyte media. Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z ochroną obiektu, monitoringiem, oświetleniem oraz utrzymaniem terenu wokół magazynu. Koszty te dzielone są proporcjonalnie między wszystkie firmy wynajmujące.

Wynajmując magazyn nie można kierować się tylko ceną powierzchni magazynowej. Pod uwagę należy brać także dodatkowe koszty, dogodność lokalizacji oraz miejscowy rynek pracy. Co prawda pandemia koronawirusa spowodowała wzrost bezrobocia, ale przezwyciężenie recesji może tę sytuację zmienić.

Na co zwrócić uwagę szukając magazynu?

Szukając magazynu należy pamiętać, że będziemy wynajmować go przez kilka najbliższych lat. Oczywiście zawsze można przenieść się do innego obiektu, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami i zakłóceniem normalnego funkcjonowania magazynu.

Jedną z istotnych kwestii jest wynajęcie powierzchni magazynowej odpowiedniej wielkości. W tym przypadku trzeba znaleźć złoty środek. Za mała powierzchnia sprawi, że trzeba będzie bardzo szybko szukać nowego magazynu. Za duży magazyn będzie generował dodatkowe koszty za niewykorzystaną powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie dynamiki rozwoju firmy i uwzględnienie jej przy obliczaniu potrzebnej powierzchni.

Nie bez znaczenia są także takie kwestie jak termoizolacyjność budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów starszych, ceny za ogrzewanie mogą znacząco wpłynąć na koszty utrzymania magazynu.

Redakcja kampinoska.waw.pl