Jak mieć pomysł na siebie?

Odpowiedni pomysł na siebie to podstawa sukcesu. Motywuje, dodaje energii do życia i wskazuje nam kierunek rozwoju. Co jednak zrobić, jeśli go nie mamy? Jak mieć pomysł na siebie, i to taki, który pozwoli Ci czuć się spełnionym?

Oto Ola. Właśnie skończyła studia na renomowanej uczelni z bardzo dobrymi wynikami. Wydawałoby się, że już teraz powinno być z górki. Ale nie jest. Dlaczego? Już w pierwszej pracy Ola zderzyła się z rzeczywistością. Okazało się, że szef wymaga szeregu dodatkowych umiejętności, a inni wcale nie podchodzą do jej kwalifikacji tak optymistycznie, jak ona sama. Poza tym praca okazała się być zupełnie czymś innym, niż myślała do tej pory. Jedna placówka, druga, trzecia i po jakimś czasie w głowie Oli pojawiła się myśl: „To nie to!”. Znasz to? Nie panikuj! Podpowiemy Ci, jak mieć pomysł na siebie!

Znajdź swoje mocne strony

Słyszałaś to już wiele razy i wydaje Ci się banalne? Ale wcale nie jest. Jeśli zastanawiasz się, jak mieć pomysł na siebie, to określenie swoich kompetencji jest kluczowe. Przejrzyj swoje dyplomy, certyfikaty i sukcesy. Odgrzeb nagrodę za najlepszą grę na gitarze albo wygrany konkurs matematyczny. Pamiętaj, że kwalifikacje zawsze obronią się na rynku. Nie zapomnij uwzględnić także swojego życia prywatnego. Tam również dbasz o dobre relacje i organizację czasu!

Poszukaj nowego sensu

Według metodologii Change Value Process nasz rozwój to nie linia prosta, ale spirala. Co to znaczy? Po prostu nie tylko idziemy do przodu, ale również do góry. Pokonujemy swoje bariery, dokonujemy zmian i wkraczamy na nową pętlę. Wtedy zmienia się nasze poczucie sensu. Co innego zaczyna nas cieszyć i motywować do działania. Wychodzimy ze starego schematu i wchodzimy w nowy. To pierwszy krok do odnalezienia nowego pomysłu na siebie. Drugim jest lepsze poznanie nowego ja — wydobycie ukrytych talentów i nauczenie się nowych rzeczy. W ten sposób obieramy sobie nowy punkt, który od tej pory będzie nam wskazywał kierunek rozwoju. Trzecim krokiem jest określenie strategii działań. Rozwijamy swoje kompetencje i zaczynamy dostrzegać nowe szanse. I to jest właśnie nowy sens!

Daj się ponieść fantazji!

Pamiętaj, że Twoje życie jest wyjątkowe i warto je przeżyć z wyobraźnią. Po prostu korzystaj z okazji, jakie daje Ci świat, a on sam wskaże Ci drogę rozwoju. Nie znaczy to, że możesz zasiąść na kanapie i czekać, aż ktoś zapuka do Twoich drzwi i zaproponuje mentoring. Wręcz przeciwnie! Bierz z życia garściami, a wtedy na pewno uchwycisz wiele cudownych okazji do rozwoju! Nowy kontakt? Ciekawe wydarzenie w Twoim mieście? Bądź tam! Dowiedz się, czego ludzie potrzebują, a co Ty mogłabyś im z pasją dać.

Najprostsza odpowiedź na pytanie o to, jak mieć pomysł na siebie brzmi: „bez bólu!”. Zauważ, że nic, co dzieje się w naturze, nie dzieje się na przekór losowi. Gdy świat podsuwa Ci jakieś wydarzenie, po prostu na nim popłyń. Zgodnie z powiedzeniem „jeśli życie nieustannie rzuca Ci kłody pod nogi, to otwórz tartak!”. A więc jak mieć pomysł na siebie? Wbrew pozorom bardzo prosto, wystarczy tylko trochę cierpliwości!

Redakcja kampinoska.waw.pl