Jak połączyć żywienie karmą mokrą i suchą?

Osoby, które mają w domu psa albo kota, starają się, aby ich zwierzęcy pupil był jak najlepiej odżywiony. Jedni uważają, że w przypadku psów, szczególnie dużych, idealna jest karma sucha. Z kolei mokra karma powinna być przeznaczona tylko dla kotów. Okazuje się jednak, że coraz więcej opiekunów czworonogów miesza ze sobą te dwa rodzaje posiłków. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy.

Karmy suche i mokre – właściwości

Zanim wyjaśnimy, jak połączyć te dwie karmy w odpowiedni sposób i wymienimy zalety takiej metody żywieniowej, najpierw warto przybliżyć ich cechy. Karma w postaci suchej wygląda najczęściej jak chrupki dające więcej kalorii. Ma w swoim składzie jedynie od 8 do 12% wody i wszelkie najważniejsze składniki odżywcze. Niestety, jest jednocześnie ciężko strawna. Mokra karma, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się natomiast sporą wilgotnością (zawiera aż 75% wody!). Trawienie odbywa się szybko i nie wpływa negatywnie na żołądek zwierzaka (szczególnie starszego o słabszym uzębienie). Wybierając jednak suchą karmę, można być pewnym, że dostarczy ona więcej energii.

Łączenie karmy mokrej i suchej

W ostatnich latach zamiast karmić kota albo psa tylko jednym rodzajem posiłków, sporo opiekunów, zgodnie z zaleceniami doświadczonych zwierzęcych dietetyków, postanawia zastosować inne korzystne rozwiązanie. Mowa o mieszaniu dwóch karm. Dzięki temu dieta stanie się zróżnicowana, a zwierzę zachowa odpowiednią sylwetkę. Brzmi świetnie prawda? Mało tego, ten sposób sprawi, że będzie można kontrolować kalorie i wpływać na optymalny bilans energetyczny! Trzeba tylko uważać na to, aby nie łączyć karmy suchej z mokrą w tym samym czasie i podawać takie „danie” w jednej miseczce. Należy to robić stopniowo i naprzemiennie: rano oraz wieczorem. Takie podejście pomoże również przyzwyczaić psy do tego typu odżywiania oraz uniknąć kłopotów żołądkowych.

Jak prawidłowo rozłożyć proporcje?

Karma sucha i mokra podawana w ciągu jednego dnia jest ciekawym pomysłem, ale sprawdzi się w stu procentach, jeżeli będziemy przestrzegać głównej zasady. Chodzi o ułożenie proporcji tak, aby suchego pożywienia było mniej niż tego wilgotnego. Jakie ilości mamy na myśli? Wiele tutaj zależy od wieku pupila, a także od jego rasy i zdrowia. Właśnie dlatego warto poradzić się weterynarza, który pomoże dobrać odpowiednie dawki albo dokładnie czytać informacje znajdujące się na opakowaniach karm.

Mokra karma i sucha – podsumowanie

Wiemy już, jakie ma ogólnie zalety ma mokra karma oraz sucha. Co więcej, zrozumieliśmy, że urozmaicone odżywianie umożliwia dostarczenie zwierzęciu maksimum wartościowych składników. Oczywiście pod warunkiem, że dane posiłki będą spożywane systematycznie, w ustalonych proporcjach i godzinach (mokra karma powinna być podawana rano, a karma sucha wieczorem, np. o 19:00). Tylko wtedy organizm psa i kota oswoi się z nowymi nawykami żywieniowymi. Wybierz odpowiednią karmę dla Twojego pupila na Zoopers.

Redakcja kampinoska.waw.pl