Czym jest ksylitol brzozowy? Czy to dobry zamiennyk ertytrolu?

Ksylitol, czyli cukier brzozowy to jeden z popularniejszych słodzików, który jest dobrą alternatywą dla kalorycznego i szkodliwego dla zdrowia cukru. Co warto wiedzieć o ksylitolu brzozowym? Czy jest zdrowszy niż erytrol?

Ksylitol – co to takiego?

Ksylitol, czyli cukier brzozowy to słodzik znacznie zdrowszy niż tradycyjny cukier. Wbrew swojej nazwie nie jest on pozyskiwany wyłącznie z brzozy. Coraz częściej szczególnie w przypadku masowej produkcji pozyskuje się go z kukurydzy, która jest zdecydowanie prostsza i efektywniejsza w uprawie.
Ksylitol to tak naprawdę alkohol cukrowy złożony z cząsteczki cukru i cząsteczki alkoholu. Choć swoim wyglądem i smakiem do złudzenia przypomina cukier pozyskiwany z buraków cukrowych, to jednak pod względem właściwości znacznie się od niego różni.
Co ciekawe niektórzy twierdzą, że ksylitol brzozowy jest nawet słodszy od tradycyjnego cukru. Z czego to wynika? Otóż cząsteczki, z których zbudowany jest słodzik, dodatkowo pobudzają znajdujące się na języku receptory, przez co wydawać się może, że ksylitol jest słodszy, choć w rzeczywistości tak nie jest.

Właściwości ksylitolu

Większość znanych i stosowanych cukrów fermentuje w przewodzie pokarmowym – ksylitol nie. Przez to nie jest zamieniany w szkodliwe dla szkliwa zębów kwasy. Należy wiedzieć, że ksylitol należy wprowadzać do organizmu powoli, zaczynając od niewielkich porcji i stopniowo je zwiększając. To pozwoli uniknąć gazów czy rozwolnienia, kktórespowodowane są tym, że do fermentacji ksylitolu dochodzi dopiero w jelicie grubym.
Ze względu na niski indeks glikemiczny, ksylitol nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny do krwi.

Erytrol czy ksylitol – co warto wybrać?

Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome roli zdrowego odżywiania się w życiu każdego człowieka. Stąd tez coraz większym zainteresowaniem cieszą się zamienniki cukru, szczególnie erytrol czy ksylitol. Który z nich będzie lepszym i zdrowszym rozwiązaniem.

Zarówno erytrytol, jak i ksylitol z powodzeniem miga być stosowane w kuchni w wielu potrawach, z wyjątkiem chleba i ciasta drożdżowego. Drożdże nie fermentują polioli więc ro najprostszy przepis na nieudany wypiek. Choć oba związki są do siebie podobne, to jednak by uzyskać takim sam poziom słodkości, należy użyć nieco więcej erytrolu niż ksylitolu. W przypadku osób będących na diecie redukcyjnej najlepszy wybór to erytrytol. Jest on pozbawiony kalorii, w przeciwieństwie do ksylitolu, który w 100 g może mieć nawet 240 kcal.

W przypadku osób chorujących na cukrzycę zdecydowanie lepszym wyborem będzie ksylitol brzozowy, mający bardzo niski indeks glikemiczny.

Co zatem wybrać? Oba słodziki mogą wykazywać właściwości prozdrowotne, wybór zależy więc od indywidualnych preferencji i kondycji organizmu.

Redakcja kampinoska.waw.pl