Wszystko, co warto wiedzieć o szlifierkach oscylacyjnych

Szlifierka oscylacyjna to jedno z bardziej popularnych elektronarzędzi. Nic w tym dziwnego, gdyż jest na tyle uniwersalna, że każdy sympatyk majsterkowania powinien mieć ją na wyposażeniu. Zobacz, dlaczego posiadanie jej w swoim warsztacie to dobry pomysł – zapraszamy!

Szlifierka oscylacyjna – charakterystyka

Szlifierka oscylacyjna to urządzenie, służące przede wszystkim do wygładzania. Wykorzystuje się ją do pracy z drewnem, betonem, gładzią lub metalem – wystarczy dopasować do urządzenia odpowiednią, dedykowaną do danego materiału tarczę szlifującą. 

Podczas zakupu szlifierki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Im większa, tym sprawniejsza będzie praca na danym materiale. Spore znaczenie ma także sposób jej zasilania – modele ładowane akumulatorowe umożliwią dotarcie nawet w trudno dostępne miejsca, bez konieczności ciągnięcia za sobą kabli i przedłużaczy. Rodzaj i moc szlifierki dobrze jest dopasować do planowanych prac – inne modele sprawdzą się bowiem w przypadku wielkopowierzchniowych prac budowlanych, natomiast do precyzyjnej obróbki drobnych elementów drewnianych wygodniej będzie wybrać mniejszy model.

Spore znaczenie dla komfortu użytkowania ma także średnica tarczy oraz jej elastyczność, która wskazuje na to, czy urządzenie dopasowuje się do powierzchni, na której pracujemy. Ostatnim elementem, który warto sprawdzić, jest sposób mocowania papieru ściernego. Najczęściej spotyka się zaczepy, jednak spore zainteresowanie wzbudzają także funkcjonalne zaczepy.

Zastosowanie szlifierek oscylacyjnych

Szlifierki oscylacyjne to jedne z tych przedmiotów, które warto mieć w swoim domu. Okazują się przydatne w trakcie remontu, gdy zachodzi potrzeba wyrównania powierzchni, czy w razie konieczności poprawek narożników. To idealny kompan do wszelkich pracy wykończeniowych – szczególnie gdy mowa o usuwaniu pozostałości masy szpachlowej przy łączeniach płyt kartonowo – gipsowych. 

Z pomocą szlifierek oscylacyjnych można także odnowić leciwe meble. Dzięki poruszającej się tarczy skutecznie usuniemy odchodzący lakier ze starych mebli, a następnie będziemy mogli poddać je renowacji. Szlifierki oscylacyjne sprawiają, że każdy spisany na starty przedmiot może zyskać nowe życie. To także odpowiedni przyrząd do obróbki świeżego drewna, które wymaga oczyszczenia i wygładzenia. Tym sposobem można przygotować deski do późniejszej obróbki, czy budowy. 

Bez względu na to, jaki rodzaj prac planujemy przeprowadzić, dobrym pomysłem jest wyposażenie się w kilka odmiennych rodzajów papieru ściernego o różnej gradacji.

Redakcja kampinoska.waw.pl