Samochodem do Chorwacji – jak zaplanować podróż?

Choć na pytanie o to, jak dojechać do Chorwacji nie ma tylko jednej odpowiedzi, to podróż samochodem jest tą, na którą najczęściej decydują się nasi rodacy. Nie jest ona skomplikowana, warto jednak mieć na uwadze to, że posiada swoją specyfikę. O czym powinniśmy zatem pamiętać decydując się na podróż samochodem do Chorwacji?

Winiety na trasie i ich ceny

Jednym z mocniejszych argumentów przemawiających za tym, aby wybrać się do Chorwacji samochodem jest bardzo dobry stan dróg zarówno w tym kraju, jak i w państwach, przez które przyjdzie nam przejechać tranzytem. Musimy jednak liczyć się z tym, że podróż autostradami oraz drogami szybkiego ruchu przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry oraz Słowenię (w zależności od tego, jaką trasę wybierzemy), będzie generować dodatkowe koszty.
Winiety uprawniające nas do korzystania z dróg płatnych, nie są rozwiązaniami trudnymi do nabycia. Można zaopatrzyć się w nie zarówno na przejściach granicznych, jak i na większych stacjach benzynowych. Jeśli obawiamy się, że brak znajomości języków obcych utrudni nam komunikację, dobrym pomysłem może być również zaopatrzenie się w winiety w polskich oddziałach PZM. Niestety, choć nie będziemy musieli się wówczas chwalić poziomem znajomości angielskiego lub niemieckiego, pewnym problemem może okazać się to, że PZM doliczy prowizję za swoje pośrednictwo.
Przed wyjazdem dobrze jest zresztą sprawdzić regulacje prawne odnoszące się do poruszania się po drogach płatnych w konkretnych państwach. Przykładowo, w 2022 z naklejek na szybę samochodu zrezygnowano w Czechach stawiając na system opłat elektronicznych. Cenne informacje można znaleźć choćby na stronach PZM.

Autostradami po Chorwacji

Chorwacja ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad, dzięki którym nie powinniśmy mieć problemu z dostaniem się do miejscowości wypoczynkowych. W państwie tym nie obowiązują winiety, nie oznacza to jednak, że wszystkie drogi są tu bezpłatne. Podobnie, jak jest to praktykowane w Polsce, w Chorwacji mamy do czynienia z poborem opłat prowadzonym na poszczególnych odcinkach autostrad. Ceny można zresztą porównać z tymi, z którymi mamy do czynienia w Polsce. W sezonie kolejki przed punktami opłat mogą być naprawdę długie. Warto więc zrezygnować z opłacania przejazdu gotówką na rzecz karty, co doprowadzi do przynajmniej odrobinę krótszego oczekiwania.

Odprawa graniczna

Choć Chorwacja od lat jest już państwem członkowskim Unii Europejskiej, nadal nie należy do Strefy Schengen. Ma to pewne reperkusje dla osób odwiedzających to państwo, bo na przejściach granicznych nadal możemy spotkać się z odprawą paszportową. Wybierając się do Chorwacji należy zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty, który jest uważany za dokument równorzędny. Mimo wysiłków podejmowanych przez celników, aby uczynić odprawę jak najmniej uciążliwą, w sezonie należy liczyć się z tym, że na przejściach tworzą się korki. Ich długość można dziś jednak sprawdzać na bieżąco, co z pewnością ułatwi wybór najmniej uciążliwej trasy.

Redakcja kampinoska.waw.pl