Na co zwrócić uwagę wybierając porządne buty do biegania?

Porządne buty do biegania odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko u profesjonalnych zawodników, ale również u tych osób, które amatorsko biegają. Aby wybrać porządne buty należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które dokładnie zostaną opisane w niniejszym artykule.

Nawierzchnia ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby inwestować w obuwie, które przeznaczone jest do konkretnej nawierzchni na której biegamy. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej buty na każdą nawierzchnię, dzięki czemu każdy znajdzie idealne obuwie. Osoby, które biegają głównie po mieście powinny rozejrzeć się za tradycyjnymi butami, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Osoby, które z kolei trenują głównie na górskim i leśnym terenie powinny poszukać butów trailowych, które posiadają nie tylko specjalny bieżnik, ale również wzmocnioną cholewkę. Porządne buty terenowe posiadają nie tylko agresywną podeszwę, ale również wykonane są z wytrzymalszych materiałów.

Na jaki rozmiar postawić?

Aby buty do biegania mogły spełniać swoje zadania trzeba oczywiście wybrać odpowiedni rozmiar. Wielu specjalistów zaleca, aby wybierać obuwie o 0,5 – 1 cm większe niż te, w których chodzi się na co dzień. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że stopy podczas biegania stopniowo się rozpłaszczają i mogą lekko puchnąć. W zbyt ciasnym obuwiu niestety bardzo szybko pojawią się bolesne uszkodzenia na płytach paznokciowych i nie tylko. Warto postawić na taki rozmiar, który nie będzie powodować obtarć i dyskomfortu.

Buty do biegania z amortyzacją

W ostatnim czasie jest bardzo duża moda na buty do biegania z amortyzacją, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Buty tego typu są doskonałym wyborem przede wszystkim dla nieco cięższych biegaczy, którzy mocno uderzają piętą o podłoże. Producenci stosują amortyzację piankową, dzięki której obuwie jest dość lekkie i zapewnia doskonałą amortyzację. Przydać mogą się również usztywnienia stabilizujące, dzięki którym można uniknąć wielu nieprzyjemnych urazów i kontuzji.

Z jakiego materiału buty do biegania?

Solidne buty do biegania muszą być także wykonane z odpowiednich materiałów, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania w dalszym ciągu spełniać będą swoje zadania. Godne uwagi są buty, które mają przewiewną cholewkę. Niestety podczas biegania stopy bardzo szybko się pocą, dlatego też aby zapewnić sobie odpowiedni komfort należy zadbać o wentylację. Porządne buty do biegania powinny być również wiatroodporne i wodoodporne, dzięki czemu będzie można trenować nawet podczas bardzo niekorzystnej pogody. Warto inwestować w oryginalne buty od renomowanych producentów, które wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale.

Na jakie inne elementy zwrócić uwagę?

Buty sportowe muszą być oczywiście dopasowane do techniki biegu. Ogromną rolę odgrywa również rodzaj naszej stopy (supinacja, pronacja, neutralna). Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy lądujemy na pięcie, czy na palcach.

Redakcja kampinoska.waw.pl