Atrakcje i ciekawe miejsca na trasie z Kijowa do Lwowa

Droga z Kijowa do Lwowa uważana jest za jedną z najlepszych na Ukrainie. Jest to autostrada o międzynarodowym znaczeniu M 06. Jej 540 km można pokonać w około 6 godzin. Wyjeżdżając wcześnie rano z Kijowa, wieczorem można już napić się aromatycznej kawy w jednej z wielu lwowskich kawiarni.

Droga jest naprawdę dobra w porównaniu do większości innych ukraińskich autostrad. Jednak bez zatrzymania się na postój, pokonanie tej trasy jest dość trudne jednak trochę odpoczynku czy przekąska w trakcie podróży nikomu nie zaszkodzi. W poniższym artykule przedstawimy miejsca, gdzie można zobaczyć ciekawe zabytki w pobliżu autostrady Kijów-Lwów, czasem nawet bez zjeżdżania daleko z drogi. Na zwiedzanie tych miejsc potrzeba na ogół od 15 minut do 2 godzin.

Jadąc ze stolicy Ukrainy do Lwowa, przejeżdżamy przez regiony: Kijów, Żytomierz, Równe i Lwów. Każdy ciekawski podróżnik znajdzie na tej trasie coś dla siebie.

Kompleks etnograficzny „Ukraińska wieś”

Ukraińska wieś z XIX wieku została odtworzona na świeżym powietrzu. Przemyślane detale zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz robią na zwiedzającym duże wrażenie nawet podczas 20-minutowego spaceru. W weekendy i święta odbywają się tu mistrzowskie kursy rzemiosła ludowego, w piecu pieczony jest tradycyjny chleb. Można tutaj zjeść obiad a nawet spędzić noc. W pobliżu można zwiedzić drewniany kościół św. Demetriusza.

Park miejski Korostyszów

Autostrada E40 omija Korostyszów. Jeśli jednak macie dodatkową godzinę, radzimy odwiedzić Korostyszów i zwiedzić jego park miejski. Miejsce jest naprawdę piękne: ogród z kamiennymi rzeźbami, kręte ścieżki, fontanny, parkowe jeziora, omszałe  głazy i oczywiście malownicze brzegi rzeki Teteriv. Być może kamienne rzeźby zrobią na Was takie wrażenie, że zechcecie przyjechać tutaj ponownie.

Centrum ratunkowe dla niedźwiedzi Nadiya (tłum. Nadzieja)

Dalej wzdłuż drogi mamy Żytomierz. Miasto jest naprawdę ciekawe, a Muzeum Astronautyki, Kościół Luterański i sceneria rzeki Teteriv  robią ogromne wrażenie. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały dzień. Jeżeli nie ma macie aż tyle czasu, warto zobaczyć chociaż jedno miejsce, w którym  wizyta potrwa 15 minut, a wspomnienia pozostaną na długie lata. To jest Centrum Ratowania Misiów Nadiya. Można tutaj bezpłatnie oglądać niedźwiedzie, pospacerować po niewielkim terenie krajobrazowym, a nawet zjeść przekąskę w pobliskiej kawiarni. Należy zauważyć, że to nie jest zoo i nie hoduje się tu żadnych zwierząt. Na miejscu macie okazje do  poznania historii każdego niedźwiedzia znajdującego się w centrum.

Ojczyzna Lesi Ukrainki

Lesia Ukrainka urodziła się w Nowogrodzie Wołyńskim. Miasto jest małe i zadbane. Miłośnicy twórczości poetki powinni je odwiedzić. Szczególnie udać się do Muzeum Pamięci Literackiej im. Lesi Ukrainki . Niedaleko muzeum można zobaczyć ruiny twierdzy Zviahel . To jeden z najciekawszych zabytków miasta. Taras widokowy oferuje panoramiczny widok na rzekę Sluch.

Zamek Korzec

Mijając miasto Korzec, zapewne zauważyliście, jak z daleka widać wieżę zamku Korzec . Budynek jest co prawda słabo zachowany i prawie zaniedbany, ale powinien spodobać się koneserom fortec, zamków i mistycznych ruin.

Zamek Dubno i drewniane rzeźby

Miasto jest małe, przytulne i zdecydowanie warte odwiedzenia. Tutaj warto zobaczyć  Zamek Dubno – schludny i ciekawy, z tarasem widokowym. Niedaleko przepływa rzeka Ikva, połączona z niewielkim jeziorem, przez który most prowadzi na tzw. Wyspę. Tam można wybrać się na relaksacyjny spacer. W zamku znajduje się kawiarnia ze stosunkowo niskimi cenami. W pobliżu znajduje się również skwer z unikalnymi drewnianymi rzeźbami w Dubnie. Tutaj takie słynne dla Ukrainy postaci jak m.in. Taras Bulba czy  Mychajło Hrushevsky są wyrzeźbieni z drzew rosnących w parku.

Fort Tarakan czyli Nowa Twierdza Dubna

To jedno z ciekawszych miejsc w rejonie Równego. Dziś z twierdzy pozostały tylko ruiny.  Fort nie został nazwany z powodu karaluchów, jak wielu sądzi, gdy po raz pierwszy usłyszeli tę specyficzną nazwę niewątpliwie kojarzącą się z karakanem. Wszystko jest o wiele prostsze: jego nazwa po prostu pochodzi od miejscowości, w której znajduje się cytadela. We wrześniu 2010 r. przedstawiciele Ukrainy i Polski ustawili pamiątkowy krzyż na zbiorowej mogile żołnierzy polskich, którzy bronili Twierdzy Nowa Dubna przed Armią Radziecką w 1920 r. Fort Tarakan stał się na krótko także planem filmowym- można go rozpoznać w filmie Olesa Sanina „Przewodnik”.

Brody

Brody to małe miasteczko, ale jest tu wiele ciekawych zabytków. Możesz więc spędzić tutaj nawet 2-3 godziny. Warto wymienić godne uwagi atrakcje takie jak: pałac Tyszkiewiczów w stylu angielskiego neoklasycyzmu,  zamek Brody z XVII-XVIII wieku, budynek Austriackiego Sądu Powiatowego czy niezwykle ładny ratusz na centralnym placu miasta – Placu Swobody.

„Złota Podkowa”

Następną atrakcją na trasie Kijów-Lwów są perły regionu lwowskiego – tak zwana „Złota Podkowa” . Z drogi można z daleka ujrzeć zamki w Podhorcach i Olesku,trzeba będzie jednak przejechać kolejne 20 km do zamku w Złoczowie autostradą T1413. Zamek Podhorce znajduje się prawie w połowie drogi do Złoczowskiego. Ze wszystkich trzech większość odwiedzających lubi najbardziej zamek w Złoczowie. Jest bardziej zadbany, a ekspozycje w muzeum są naprawdę imponujące. Tutaj będziemy potrzebować na zwiedzanie około trzech godzin (łącznie z dojazdem do obiektu).
Teren  zamku Podhorce jest częściowo zamknięty dla zwiedzających, trwają prace konserwatorskie. Można jednak zwiedzić okolicę, pospacerować po ogrodach i zobaczyć fasadę a także wkroczyć na pałacowy dziedziniec. Wielu turystów przyjeżdża tu, aby zobaczyć  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – świątynię o niesamowitej architekturze i energii.  Z Podhorców do Oleska jedzie się około 15 minut. Zamek w Olesku  jest otwarty dla zwiedzających. Eksponatów muzealnych jest w salach około 1500. Ponieważ sam zamek nie jest zbyt duży, można szybko obejrzeć go z zewnątrz. Taras widokowy oferuje panoramiczny widok na okoliczne ziemie. W zamku znajduje się restauracja w stylu średniowiecznym, w pobliżu zlokalizowany jest także zabytkowy klasztor kapucynów z XVIII wieku.


Następny przystanek na trasie wycieczki Lwów to Lwów czyli – piękne wielokulturowe galicyjskie miasto będące celem wielu wycieczek. Wspomniane przez nas miejsca na trasie z Kijowa do Lwowa nie są jedynymi. Gdziekolwiek podróżujecie, zauważając drogowskaz do punktu orientacyjnego, rozważcie odwiedzenie go. Kto wie, może tego samego dnia na Waszej stronie w mediach społecznościowych pojawią się zdjęcia, których pozazdroszczą Wam inni znani blogerzy i  podróżnicy. Z własnego doświadczenia wiemy, że nawet miejsca po których niczego się nie spodziewamy, potrafią zaskoczyć. Pamiętajcie również, że trasę Waszej podróży można odwrócić i może ona równie dobrze przebiegać od Lwowa do Kijowa.

Redakcja kampinoska.waw.pl