Akcesoria szkolne na matematykę. Jak przygotować dziecko na tę lekcję?

Choć zgodnie ze słynną już wpadką z jednego z teleturniejów najbardziej przydatnym przedmiotem szkolnym bywa… kanapka, wśród tych, które dają nam wiedzę potrzebną w dorosłym życiu z pewnością znajduje się matematyka. Nawet wszechobecne choćby w smartfonach kalkulatory nie zastąpią umiejętności szybkiego liczenia i logicznego myślenia, które kształtuje się w czasie tych lekcji. W dodatku od ponad 10 lat matematyka znów jest obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym, co czyni te lekcje jeszcze ważniejszymi – towarzyszą uczniom przez cały proces nauki. By być w pełni przygotowanym na matematyczne wyzwania, plecaki dla dziecka muszą mieścić odpowiednie, matematyczne akcesoria szkolne. Jak je skompletować? Podpowiadamy!

Ołówek i temperówka

Wbrew pozorom to nie plastyka, a właśnie matematyka bywa lekcjami, na których uczniowie najczęściej coś rysują. W zeszytach do tego przedmiotu roi się od wykresów, szkiców figur czy rzutów brył geometrycznych. Do ich wykonania potrzebny jest dobrze zaostrzony ołówek. Przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na stopień twardości grafitu, którym jest on wypełniony. Dla najmłodszych uczniów najlepszym rozwiązaniem będą tak zwane “niełamiące się” ołówki oraz trójkątny, gruby ołówek, który znajdziesz w sklepie https://plecaki.com.pl/. Później warto przejść na grafit oznaczony symbolem HB, który cechuje się dużą twardością, a dopiero w najstarszych klasach na ołówki z miękkim grafitem B.

Wbrew pozorom wybór ołówka nie jest więc wcale kwestią oczywistą – jeśli będzie się często łamać, znacznie utrudni funkcjonowanie na lekcjach matematyki. Uzupełnieniem ołówka powinna być sprawna temperówka. Najbardziej praktyczne są te ze zbiornikiem na wiórki, ograniczają bowiem bałagan na biurku czy szkolnej ławce. Zestaw uzupełnia jeszcze gumka do ścierania niepotrzebnych lub nierównych kresek.

Sprawny cyrkiel

W plecaku Coolpack (sprawdź ofertę na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155) szykowanym na matematykę musi się też znaleźć cyrkiel. Żadne inne narzędzie w tak prosty sposób nie pozwala na rysowanie okręgów o dowolnym promieniu. Choć na początkowym etapie nauki nie będzie potrzebny, od czwartej klasy powinien stać się obowiązkowym elementem w piórniku. U najmłodszych najlepiej sprawdzą się cyrkle, do których przytwierdza się ołówek. Starsi uczniowie docenią precyzję cyrkla z własnym rysikiem, który jest nieco trudniejszy w obsłudze, ale niezwykle sprawny

Zestaw linijek

Do rysowania wspomnianych wyżej kształtów i wykresów niezbędne będą również odpowiednie linijki. W sklepach dostępne są całe zestawy, ale można również zestawić taki komplet samodzielnie, lepiej dobierając poszczególne linijki do potrzeb. Główna linijka powinna mierzyć co najmniej 20 centymetrów, by bez problemu wykonywać duże rysunki. Obowiązkowy element to także ekierka, przydatna również na lekcjach techniki (dowiedz się więcej na https://plecaki.com.pl/jakie-artykuly-szkolne-przygotowac-dziecku-na-lekcje-techniki). Na matematyce nie obejdzie się także bez kątomierza – inaczej bardziej skomplikowane szkice nie będą dokładne, przez co trudniej będzie zrozumieć ich schemat.

Osobną sprawą jest jakość linijek. Warto zwrócić uwagę na to, by były wytrzymałe i nieco elastyczne – wtedy trudniej będzie je złamać. Ich oznaczenia powinny być też odporne na promieniowanie, w przeciwnym razie już po paru tygodniach trudno będzie odczytać oznaczenia.

Kalkulator

Niegdyś kalkulator nie był mile widziany na lekcjach matematyki. Odkąd jednak można używać go na maturze, wielu nauczycieli zmieniło swoje podejście do tego przedmiotu. O ile młodsze dzieci uczą się jeszcze liczyć w pamięci lub pisemnie, o tyle w najstarszych klasach szkoły podstawowej czy też w szkole średniej śmiało można z niego korzystać. Osoby, które decydują się na naukę w klasach z rozszerzoną matematyką, powinny zaopatrzyć się w kalkulator naukowy – oprócz pierwiastków będzie obliczać funkcje trygonometryczne i logarytmiczne, a także odwrotności.

Redakcja kampinoska.waw.pl