Pływanie a odchudzanie – czy warto postawić na ten sport, gdy chce się zrzucić kilka kilogramów?

Wiosna to czas, w którym wiele osób zaczyna bardziej dbać o siebie. Perspektywa zbliżających się wakacji i odkrycia ciała zmusza wiele osób do zrzucenia kilku kilogramów i zadbania o swoją sylwetkę. Jak się okazuje, pływanie to jeden ze sportów, który wybierają osoby nieprzepadające za siłownią, czy też joggingiem. Jednak, czy podczas pływania jesteśmy w stanie wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić kilka kilo?

Pływanie a odchudzanie

Pływanie to jeden z przyjemniejszych sportów. Angażuje wszystkie partie ciała a przy intensywnej godzinie pływania można spalić nawet od 500 do 700 kcal. By tak się stało, warto jednak nauczyć się trochę pływać określonym stylem, gdyż samo przebywanie w wodzie niestety nie sprawi, że będziemy szczuplejsi. Już kilka lekcji na basenie z profesjonalnym trenerem sprawi, że lepiej poczujemy się i prawidłowo będziemy pływać. Osoby początkujące mogą zacząć od stylu zwanym „żabką”, który angażuje zarówno ręce jak i nogi do intensywnej pracy. Osoby bardziej zaawansowane mogą pływać kraulem, który wymaga już więcej siły i wysiłku z naszej strony.

Systematyczność to podstawa

By schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, tak jak przy każdym innym sporcie, tak również pływania wymaga od nas systematyczności. Warto odwiedzać basen 2-3 razy w tygodniu i postawić na 45 intensywne pływanie. Po tym czasie można zregenerować się w jacuzzi lub w saunie, które świetnie wpłyną na odpoczynek naszego ciała po takim treningu. Wiele osób, w tym momencie zadaje sobie pytanie kiedy zauważy pierwsze efekty. Eksperci zgodnie twierdzą, że zmiany w sylwetce pojawią się już po miesiącu regularnego odwiedzania basenu. Po kilku miesiącach takich wodnych treningów można będzie zauważyć znaczną utratę kilogramów.

Zajęcia zorganizowane

Wiele osób (szczególnie pań) krępuje się samemu chodzić na basen i pływać. Niektórzy nie do końca wiedzą jak zacząć oraz jak zrobić taki prawidłowy trening w wodzie. Dlatego też, dla tych osób powstały szkółki pływania dla dorosłych, gdzie w grupach można spokojnie przyswoić pewne umiejętności. Dla innych z kolei świetnym rozwiązaniem jest aqua fitness. Są to zajęcia, które wyglądają jak trening fitness na sali, tylko odbywają się w wodzie, co oznacza, że są znacznie trudniejsze i znacznie więcej można na nich spalić. Dla prawdziwych fighterów powstały zajęcia rowerowe w wodzie. Rowerki treningowe w basenie to świetny trening, który pozwala spalić w ciągu godziny nawet 700 kcal.

Podsumowując, warto postawić na pływanie, gdy chce się zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak pamiętać, że na utratę kilogramów wpływają nie tylko treningi, ale i bardzo zdrowa dieta. Regularnie pływając powinno się więc również pamiętać o pełnowartościowym i systematycznym odżywianiu. Warto definitywnie wyeliminować z diety wszelkie używki (alkohol, papierosy, kawę). Po treningu wybierać zdrowe przekąski takie jak choćby banana, jabłko czy garść orzechów. Dzięki takiemu podejściu szybko zauważymy zmiany w naszym ciele, ale także w naszym samopoczuciu.

Redakcja kampinoska.waw.pl