Czy chrapanie pojawia się z wiekiem?

Chrapanie wbrew pozorom jest bardzo powszechną przypadłością, która niestety jest często bagatelizowana. Większość osób, które chrapie nie zawsze są tego świadome. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że częstotliwość występowania mniejszych lub większych problemów z chrapaniem zależy od płci i wieku.

Wiek a chrapanie

Według statystyk najczęściej chrapią mężczyźni po 40. roku życia. Problemy pojawiają się przede wszystkim u panów z nadwagą/otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli chodzi o kobiety, to problemy z chrapaniem pojawiają się zazwyczaj po menopauzie. Chrapanie może pojawić się również u młodych kobiet, które spodziewają się potomstwa. U kobiet w ciąży dochodzi do fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych (zwłaszcza w trzecim trymestrze), które sprzyja chrapaniu. Nie można zapominać także o tym, że u kobiet w ciąży bardzo często estrogen wpływa na obrzęk śluzówki nosa i gardła, dlatego też pojawiają się problemy z naturalnym oddychaniem podczas snu. Zdecydowanie rzadziej chrapanie występuje u dzieci i osób młodych. W Polsce według badań chrapie ok. 6-8% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Chrapanie u ludzi starszych

Chrapanie co prawda samo w sobie nie jest szkodliwe, ale pamiętać należy o tym, że niestety może prowadzić ono do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Mowa tutaj oczywiście o okresowym zatrzymaniu oddechu, które powoduje niedotlenienie tkanek i wzmożoną pracę serca. Osoby, które cierpią na bezdech nie tylko głośno chrapią, ale również mogą mieć problem ze złapaniem oddechu. Bezdech senny występuje głównie u osób starszych. Z powodu tej dolegliwości wiele osób w ciągu dnia odczuwa bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. Mogą pojawić się także problemy z pamięcią i depresja. Nie można zapominać również o tym, że całkowite zablokowanie dróg oddechowych powoduje zatrzymanie oddychania. Według najnowszych danych na bezdech senny cierpi ok. 16% mężczyzn i ok. 5% kobiet (zazwyczaj po 65 roku życia).

Dlaczego starsze osoby chrapią?

Jak powszechnie wiadomo u osób starszych tkanki stają się zdecydowanie bardziej wiotkie, dlatego też częściej może dochodzić do zwężenia dróg oddechowych. Opisane dysfunkcje są szczególnie zauważalne przede wszystkim podczas snu, kiedy to jeszcze bardziej obniża się napięcie tkanek. Mięśnie z upływem lat tracą swoją naturalną elastyczność, dlatego też dochodzi do nasilenia drgań podniebienia miękkiego wywołanego na przykład przemieszczającym powietrzem. Chrapanie najczęściej pojawia się u osób starszych, które mają problemy z nadwagą, alergiami albo krzywą przegrodą nosową.

Jak rozwiązać problem z chrapaniem u osoby starszej?

Chrapanie u ludzi starszych może stanowić duże zagrożenie, dlatego też tym bardziej w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. W pierwszej kolejności warto zadbać o zdrową dietę i eliminację wszelkim używek. Mowa tutaj przede wszystkim o alkoholu i papierosach, które często są przyczyną chrapania. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ogromną rolę odgrywa dobór odpowiedniej poduszki i pozycji. Osoby starsze bardzo często śpią na wznak, dlatego też język opada w tył, a ciśnienie gardła znacznie się zwężą. Dla osób starszych wskazane jest zasypianie na boku albo na brzuchu. W sypialni warto zadbać również o odpowiednie warunki do snu. Kluczem do sukcesu jest to, aby powietrze nie było zbyt suche. Godne uwagi są niezawodne nawilżacze powietrza, dzięki którym można rozwiązać problem z przesuszoną błoną śluzową. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że w aptekach dostępne są specjalne środki ułatwiające oddychanie podczas snu. W razie większych problemów warto skonsultować się z laryngologiem. 

Redakcja kampinoska.waw.pl