Co się dzieje z ciałem po śmierci?

Śmierć zawsze jest dla człowieka trudnym tematem. Niektórych ona przeraża, innych lekko ciekawi. Niepewność, co nas może po niej czekać, napawa nas przykrymi emocjami. Moment, w którym człowiek umiera jest dopiero początkiem długiego procesu rozkładu, w którym uczestniczą wszystkie tkanki. Ciekawscy mogą być zainteresowani co się dzieje z ciałem po śmierci. 

Zmiany na skórze 

Pierwsze zmiany można zaobserwować na skórze nieboszczyka. Po ustaniu akcji serca, natychmiast zostaje zatrzymany przepływ krwi. Wtedy można zaobserwować zmianę koloru ciała po śmierci ze względu na brak krążenia. Krew odpływa z górnych części ciała do tych, które są położone niżej. W taki sposób tworzą się plamy opadowe. Na skórze pojawiają się sinoczarne przebarwienia. Po śmierci, temperatura ciała spada średnio o jeden stopień Celsjusza z każdą godziną. Skóra staje się zimna. 

Na początku skóra zmarłego może wydawać się wygładzona, a nawet wolna od zmarszczek. Przez utratę wody i spadek elastyczności produkty naskórka jak paznokcie czy włosy mogą wydawać się dłuższe 

Ciało po śmierci – przemiany

Po kilku godzinach od śmierci można już zauważyć pierwsze oznaki sztywnienia i nienaturalnego wyginania się. Martwe mięśnie nie posiadają zdolności kurczenia się. To oznacza, że pozostają skurczone i sztywne. Potem zaczyna się okres rozkładu. Stężenie pośmiertne (inaczej mówiąc rigoris mortis) zaczyna się od mięśnia sercowego, potem obejmuje powieki i kark, a na końcu całe ciało. 

Ciało po śmierci pozbywa się nieczystości. Wynika to z braku napięcia mięśniowego, które odpowiada m.in. za zwieracze. 

Na kilka dni po śmierci ciało zaczyna już wydzielać nieprzyjemny zapach. Wynika to z rozpoczęcia się procesu gnilnego. Ciało wydziela gazy gnilne o bardzo nieprzyjemnym zapachu, który potęguje fakt, że w organizmie znajdują się bakterie. 

Co się dzieje z ciałem po śmierci – podsumowanie

Interesującym zjawiskiem jest to, że to co się dzieje z ciałem po śmierci nie ogranicza się jedynie do obrazów i zapachów. Często podczas procesu, ciało wydaje różne dźwięki, które mogą przypominać skrzeczenie, a nawet jęczenie. 

W efekcie uwalniania gazów przez bakterie, które żyją w zmarłym organizmie, dochodzi do wibrowania strun głosowych. 

Proces gnilny sprawia, że skóra zmienia kolor najpierw na zielony, a następnie fioletowy, który z czasem coraz bardziej ciemnieje. 

Niestety strach związany ze śmiercią nie wynika z tego, że nie wiemy, co się dzieje z ciałem po śmierci, tylko z duszą. Odpowiedzi na to pytanie, jednak nie jesteśmy w stanie znaleźć. Dalszy los naszej duszy, zależy od naszej wiary. Istnieją ludzie, którzy przeżyli śmierć kliniczną i opowiadają o tym, co widzieli po “drugiej stronie”. Znając jednak skomplikowaną chemię naszego mózgu, nie możemy być pewni, czy takie wizje są rzeczywiście wiarygodne.

Śmierć jest nieprzyjemnym tematem, jest jednak stałym elementem naszego życia. Dlatego nie warto jej unikać, a oswoić się z jej myślą. 

Więcej przydatnych informacji, można znaleźć na stronie https://krematorium-olimp.pl/

Redakcja kampinoska.waw.pl