TWIERDZA MODLIN - ROWEREM

Długość wycieczki rowerowej wynosi około 50 km, po łatwym terenie. Alternatywą jest wycieczka samochodowa do samej Twierdzy Modlin.

Wycieczkę proponuję rozpocząć w podwarszawskiej miejscowości Łomianki. Ulicą Armii Poznań jedziemy prosto w stronę Wisły. Po około 3 km na końcu ulicy skręcamy w lewo tuż obok szkółki jeździeckiej, a następnie w prawo kierując się w stronę wału przeciwpowodziowego. Wałem jedziemy około 4 km do miejsca, gdzie ukaże się nam Jezioro Dziekanowskie. Warto zjechać z wału, by nacieszyć się rzadkim widokiem jeziora na Mazowszu, a miłośnicy fotografowania mają scenerię do zrobienia ciekawego zdjęcia. W ciepłe letnie dni można zażyć kąpieli.

Dalsza droga prowadzi dalej wałem wiślanym. Jedziemy około 4 km do momentu, aż zobaczymy mały staw, za którym po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo zjeżdżając z wału. Jadąc dalej prosto dotrzemy do wsi Cząstków, do drogi asfaltowej, w którą skręcamy w prawo. Mijamy kolejną wieś Czosnów i po około 5 km docieramy do mostu na Wiśle. Przejeżdżamy go, a następnie po nieco mniejszym moście na rzece Narew dojeżdżamy do małego ronda, na którym należy skręcić w lewo. W ten sposób przejeżdżając około 20 km docieramy do Twierdzy Modlin.

Samodzielne zwiedzanie bastionu najlepiej zacząć od bramy i dalej jechać prosto, wzdłuż rzeki Narew. Z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że Twierdza Modlin została zbudowana z inicjatywy Napoleona w latach 1806-12, ale pierwsze umocnienia wybudowali w Modlinie Szwedzi w 1655 roku. Kiedy Napoleon poniósł klęskę w 1812 roku i przestało istnieć Księstwo Warszawskie, przerwano prace. W czasie powstania listopadowego twierdzę zdobyli Polacy, została jednak odbita przez Rosjan w 1831 roku. Od tego momentu Rosjanie rozbudowali i zmodernizowali Twierdzę Modlin. Powiększyli pierścień napoleoński i dobudowali drugie umocnienia zewnętrzne, a później stworzyli trzeci obwód, czyli zlokalizowane kilka kilometrów przed twierdzą forty, otaczające cytadelę. To właśnie obiekty z tego czasu dotrwały do dziś. Jedziemy wysokim brzegiem rzeki, która wygląda zza drzew. Po drugiej stronie widoczna jest dziwna, stara budowla. Jest to znajdujący się u zbiegu Wisły i Narwi spichlerz z XIX wieku, a właściwie jego ruiny. Wybudowano go w stylu neorenesansowym. Dojeżdżamy do punktu widokowego zwanego Wieża Tatarska. Niestety, aby wejść do środka dzisiejszego garnizonu, należy z drugiej strony, w Modlinie postarać się o przepustkę i poprosić o przewodnika. Wieża Tatarska jest częścią budynku koszarowego, którego długość wynosi ponad dwa kilometry. Rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicę. Od 2001 roku mieści się tu Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin. Na koniec warto zobaczyć cmentarz wojenny w Modlinie.

Wracamy początkowo tą samą drogą przez mosty na Narwi i Wiśle, by po zjechaniu z nich skręcić w prawo za znakami żółtego szlaku rowerowego. Po przejechaniu około kilometra docieramy nad Jezioro Dolne w miejscowości Kazuń Bielany. Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym, aż do wsi Czeczotki. Tam skręcamy w lewo na zielony Kampinoski Szlak Rowerowy. Od Twierdzy do tego miejsca długość trasy wynosi około 10 km, natomiast do Łomianek kolejne 20 km. Trasa tego odcinka Kampinoskiego Szlaku Rowerowego prowadzi drogami szutrowymi, leśnymi duktami i tylko czasami asfaltem. Jedziemy przez wsie: Adamówek, Palmiry, Sadowa, Dziekanów Leśny. Jazda skrajem Puszczy Kampinoskiej jest przyjemna, a skala trudności trasy łatwa.

Robert Remisz

TWIERDZA MODLIN GALERIA ZDJĘĆNAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz