GRANICA W SERCU PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

Brzmi przewrotnie? Tylko w pierwszej chwili, bo gdy przeczytamy, że to nazwa wioski leżącej w sercu Puszczy Kampinoskiej, będącej jednocześnie siedzibą Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego i świetnym punktem wypadowym w głąb Kampinoskiego Parku Narodowego, wszystko staje się jasne. Granica to także nazwa najstarszego obszaru ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym, po którego skraju poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna. Z Granicy warto wyruszyć w świat, który jest niedaleko nas, w najbliższym sąsiedztwie, a z którego istnienia nie zdajemy sobie czasem sprawy. Puszcza Kampinoska leży tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Jest jednym z dwóch parków narodowych w świecie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa. Przy wiatrach wiejących głównie z zachodu, statystycznie co trzy dni nad Warszawę nawiewane jest świeże powietrze znad Puszczy Kampinoskiej, jest więc ona zielonymi płucami Warszawy.

Granica jest małą leśną osadą z dużymi atrakcjami. Warto w niej odwiedzić skansen budownictwa puszczańskiego, obejrzeć umieszczoną na wolnym powietrzu wystawę Polskie Parki Narodowe czy przejść się Aleją Trzeciego Tysiąclecia. Znajduje się tu także Muzeum Puszczy Kampinoskiej, a w ogrodzie przy Muzeum możemy podziwiać piękne dęby, będące pomnikami przyrody oraz dotknąć fragmentu kości szczęki dolnej wieloryba bezzębnego. Fragment ten ma ponad 4 metry długości, ciekawe, skąd wziął się w sercu Puszczy? Poza muzeum, w budynku mieści się też Ośrodek Dydaktyczny, przy którym rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna. Ścieżka ta jest oznakowana tablicami z opisami środowisk, gatunków roślin i ciekawostkami. W Ośrodku można nabyć przewodnik z jej opisem.

W Granicy znajduje się węzeł szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Można stąd wyruszyć na dłuższy spacer około 18 km po samym sercu Puszczy Kampinoskiej. Początkowo idziemy żółtym szlakiem, kierując się na wschód. Po przejściu około 1 kilometra ruszamy na trasę wspólnym szlakiem niebieskim i zielonym. Mijamy najstarszy w Puszczy rezerwat ścisły Granica, założony w 1936 roku, gdzie rośnie bór sosnowy z domieszką dębów, a na terenach podmokłych spotykamy graby, czarne brzozy i osiki. Miedzy drzewami natknąć się można na mogiłę żołnierza, która przypomina o krwawych wydarzeniach, kiedy to w połowie września 1939 roku po bitwie nad Bzurą, przez Puszczę Kampinoską przedzierała się armia polska. Dochodzimy do dawnej miejscowości Narty (dziś na domach widnieją tu tablice z napisem Józefów, dlatego można pomyśleć, że pomyliło się drogę), a stąd do rezerwatu Nart. Rosną tu piękne, wyniosłe sosny masztowe, a także dęby i graby. Przy rozwidleniu szlaków udajemy się dalej za znakami niebieskimi. Docieramy do rezerwatu Zamczysko. Znajduje się tu średniowieczne grodzisko z X lub XI wieku, jednak bardzo trudno dostrzec w gąszczu drzew pagórek otoczony dwoma pasmami wałów i fos, który musiał powstać przy pomocy ludzkich rąk. Ze szlaku niebieskiego skręcamy w czerwony i po przejściu około 2,5 kilometra dochodzimy na skraj wsi Górki, gdzie rosła Sosna Powstańców. Została ona powalona w 1984 roku, do dziś wyschła zupełnie i niewiele już z niej pozostało. Na sośnie tej carscy żołnierze w 1863 roku wieszali powstańców. W otoczeniu Sosny znajduje się wiele uroczych kapliczek z rzeźbami Małgorzaty Tomaszkiewicz. Przy Sośnie Powstańców znowu zmieniamy szlak, tym razem idziemy za znakami zielonymi, najpierw drogą, a później wąską ścieżką w lesie. Po jakimś czasie znów znajdujemy się na drodze i dochodzimy do znanego nam rezerwatu Nart. Dalej idziemy drogą wspólną dla szlaku zielonego i niebieskiego, potem do żółtego, który prowadzi nas z powrotem do Granicy.

Puszcza Kampinoska ma wiele uroku. Jest w niej poprowadzonych kilkanaście szlaków i każdy warto przejść lub przejechać rowerem. Wstęp do Kampinoskiego Parku Narodowego, w odróżnieniu od większości parków narodowych w Polsce, jest nadal bezpłatny.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Z Warszawy do wioski Granica prowadzi droga numer 580 w kierunku Sochaczewa.
Odległość Warszawa - Granica - Warszawa wynosi łącznie około 100 kilometrów.
Parking samochodowy w Granicy jest dobrze zagospodarowany. Znajduje się tu punkt gastronomiczny, pole biwakowe, miejsce zabaw, miejsce na ognisko, toalety oraz kiosk w którym można kupić przewodniki.
Zwiedzanie wymienionych wyżej atrakcji w Granicy - 2 godziny; wycieczka po Puszczy - średnio 5 godzin.
W leśniczówce w Granicy istnieje możliwość wypożyczenia rowerów oraz zorganizowania przejażdżki bryczką konną po Puszczy.
Na terenie i w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, najwięcej w miejscowościach: Leszno, Kampinos, Błonie, Leoncin. Więcej informacji w dziale - AGROTURYSTYKA.

Robert Remisz

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright 2005 kampinoska@op.pl
Design by Marta Lewandowska & Robert Remisz