ARCHIWUM WIADOMOŚCI 2008 rok

20.12.2008
Jutro o godzinie 13:04 naszego czasu Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim, wstąpi w znak Koziorożca i tym samym rozpocznie astronomiczną zimę. Jest to dzień, kiedy nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub właśnie początkiem astronomicznej zimy. Nad Puszczą Kampinoską Słońce wzniesie się maksymalnie nad horyzont tylko na niespełna 15 stopni, a dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty.
http://www.pap.pl14.12.2008
Pierwszy śnieg, który spadł pod koniec listopada, utrzymał się w Puszczy tylko kilka dni. Choć teraz nocą są przymrozki, to Kanał Zaborowski nie jest jeszcze pokryty lodem. Bobry przed zimą zbierają zapasy w postaci gałęzi drzew, które topią przy swoich żeremiach. Wybraliśmy się by je podejrzeć na krótki spacer do Dolinki Roztoki. Przypominamy, że wycieczkę tą już opisywaliśmy, DOLINKA ROZTOKI - WIZYTA U BOBRÓW, a kilka dzisiejszych zdjęć można obejrzeć w naszym foto blogu.

29.11.2008
Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, zaprasza na IV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury". Impreza ta odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2008 roku w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38. Wstęp na imprezę będzie wolny.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

24.11.2008
Pierwszy śnieg w tym roku spadł wczoraj w Puszczy Kampinoskiej, mimo, że przed nami jeszcze miesiąc kalendarzowej jesieni. Lekko przyprószył drzewa i stogi siana, dzięki czemu puszcza przybrała nową szatę, co zobaczyć już można w naszym foto blogu.

13.11.2008
Puszcza Kampinoska w większości ma drzewostan iglasty, mimo to można trafić w zakątki mieniące się barwami jesieni. Z naszych spacerów po Puszczy Kampinoskiej, zamieściliśmy galerię zdjęć zatytułowaną: Jesień Puszcza Kampinoska.

09.11.2008
Tegoroczna jesień, dokąd wiatr nie strącił większości liści z drzew, była wyjątkowo barwna, nie tylko w puszczy, ale i w sąsiadujących lasach. Rezerwat Las Bielański, który poprzez Park Młociński i Las Młociński łączy się wąskim przesmykiem z Puszczą Kampinoską, był kiedyś jednym kompleksem leśnym zwanym Puszcza Mazowiecka. Polecamy obejrzenie zdjęć z zaprzyjaźnionej strony, jak wyglądał Las Bielański jesienią 2008 roku.

01.11.2008
W zaduszki ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli na zawsze z tego świata. W ten szczególny dzień odwiedziliśmy miejscowość Górki, leżącą w sercu Puszczy Kampinoskiej. Sosna Powstańców 1863 roku upamiętnia zdarzenie, kiedy to wiosną tego roku doszło tam do potyczki pomiędzy powstańcami styczniowymi, a wojskiem carskim. Rozproszonych po bitwie polskich powstańców carscy żołnierze wyłapywali i wieszali na rosnącej na skraju wioski sośnie, nazwanej później Sosną Powstańców 1863 roku. Legenda głosi, że konary sosny trwale wygięły się pod ciężarem ciał powstańców. Mimo, że od tego wydarzenia upłynęło tyle lat, a sosna obumarła, mieszkańcy wioski Górki co roku palą w tym miejscu znicze, oddając pamięć powstańcom. W naszym foto blogu zamieściliśmy zdjęcie drewnianych figurek znajdujących się przy Sośnie Powstańców oraz kapliczki z niedaleko położonej dawnej posady Narty.

27.10.2008
Powstający Szlak Książąt Mazowieckich ma przybliżyć najciekawsze zabytki sprzed wieków, zamki i warownie Mazowsza, które ostały się w miejscowościach: Warszawa, Płock, Czersk, Sochaczew, Wyszogród, Liw oraz innych osad, które zawdzięczają swe powstanie Piastom. Końcowym akcentem konwersacji poświęconej temu projektowi, były dwa ważkie ustalenia, które pozwolą, aby Szlak Książąt Mazowieckich się zmaterializował: pozyskanie w przyszłym roku pieniądzy na jednolite oznakowanie szlaku w terenie, oraz wydanie folderu promującego Szlak Książąt Mazowieckich. Dzięki temu szlak ma szanse faktycznie zaistnieć już w przyszłym roku, a byłoby to wielką atrakcją promującą znajdujące się na obrzeżach otuliny Puszczy Kampinoskiej miejscowości Sochaczew czy Wyszogród.
http://www.esochaczew.pl

10.10.2008
W niedzielę 12 października rowerzyści wielkiej rodziny Mazovii, wyruszą ponownie na malownicze trasy po Kampinoskim Parku Narodowym. Niedzielny maraton, stanowiący epilog kolarskiego sezonu 2008 wyruszy z Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym o godzinie 11.00. Wprowadzony w 2006 roku do programu Mazovii epilog ma inny, bardziej relaksowy charakter w porównaniu z sportowymi regulaminami cyklu Mazovia. Realizowany jest on bardziej w konwencji jesiennego pikniku i rajdu rowerowego niż stricte zawodów kolarskich. Epilog Mazovii stanowic będzie więc dla mieszkańców Łomianek ciekawą alternatywę weekendowego jesiennego wypoczynku. Imprezę Łomiankowską poprzedzi akcja popularyzująca wśród mieszkańców Łomianek, zwłaszcza dzieci i młodzieży bezpieczeństwo na drodze. Cezary Zamana opowie młodym adeptom sztuki rowerowej z Łomianek jak w tłoku peletonu zawodowego i ruchu miejskiego przejechał bezpiecznie ponad 700.000 kilometrów. Uczestniczący w pikniku mieszkańcy Łomianek otrzymają opaski oraz inne gadżety odblaskowe.
http://www.lomianki.pl

09.10.2008
48 Centralny Zlot Młodzieży PTTK "PALMIRY 2008"" rozpocznie się 15 października. Tym razem włączony zostanie w ogólnonarodowe obchody dziewięćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości. Po raz pierwszy Zlot uzyskał oficjalny patronat Ministra Obrony Narodowej RP Bogdana KLICHA. Zlot skończy się 18 października apelem poległych, złożeniem wieńców i kwiatów, zapaleniem zniczy na cmentarzu w Palmirach. Regulamin wraz z programem zlotu oraz kartą zgłoszenia dostępny jest na stronie organizatora.
http://www.ozoliborski.pttk.pl

05.10.2008
Puszcza Kampinoska zmienia letnie barwy na jesienne. Jest to znakomita pora na wycieczki piesze lub rowerowe. Jak jesienią potrafi być pięknie w Puszczy Kampinoskiej, zobaczyć można oglądając galerię zdjęć zatytułowaną: Jesień Puszcza Kampinoska.

22.09.2008
W Kampinoskim Parku Narodowym utworzona została nowa ścieżka dydaktyczna - Wokół Bieli. Opisaliśmy ją w dziale Ścieżki Dydaktyczne. Zaczyna się ona w miejscu, w którym w 1907 roku odbyła się pierwsza zorganizowana krajoznawcza wycieczka nizinna. W naszym foto blogu zamieściliśmy zdjęcie pamiątkowego kamienia upamiętniającego to wydarzenie.

20.09.2008
Mazowiecki Klub Górski Matragona zaprasza w dniach 4-5 października na XXXV Maraton Pieszy im. Andrzeja Zboińskiego w Puszczy Kampinoskiej. Celem maratonu jest możliwość wykazania się wytrzymałością w marszu oraz orientacją w terenie, przy okazji poznając piękno Puszczy Kampinoskiej. Termin zgłoszeń mija 30 września. Na stronie Organizatora zamieszczony jest regulamin oraz formularz zgłoszeniowy, natomiast wszelkie pytania do Organizatora kierować można drogą elektroniczną na adres: matragona@matragona.org
http://www.matragona.org

18.09.2008
Koncert Galowy kończący tegoroczny Letni Festiwal "W krainie Chopina" odbędzie się 21 września o godzinie 20.00 w Sali widowiskowej Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie. Wystąpi Orkiestra IV Letniego Festiwalu "W krainie Chopina" pod dyrekcją Grzegorza Berniaka.
http://www.wilkomirski.org.pl

16.09.2008
Po raz kolejny mamy przyjemność zaprezentować na łamach naszego serwisu galerię zdjęć z tegorocznej rekonstrukcji BZURA 2008, której autorem jest Maciej Jurkowski. Maciej fotografuje od 1962 roku, jak sam mówi jest to jego pasja. Lubi fotografować ludzi, przyrodę oraz krajobraz. W latach 70-tych fotografował muzyków jazzowych na festiwalach Jazz Jambore na zamówienie miesięcznika JAZZ. Z tego okresu pochodzi zdjęcie Czesława Niemena, wykorzystane w dwóch edycjach jego płyty CZAS JAK RZEKA. W 1981 roku wygrał konkurs fotograficzny miesięcznika FOTO. Jego drugą pasją jest rower górski, którym jeździ także po Puszczy Kampinoskiej. Zapraszamy do działu FOTO-GALERIE, gdzie można obejrzeć zdjęcia Macieja Jurkowskiego z tegorocznej rekonstrukcji BZURA 2008.

15.09.2008
W najbliższą sobotę 20 września Towarzystwo Przyrodnicze Bocian zaprasza do udziału w akcji wykaszania i odkrzaczania Łąk Kazuńskich. Położone w gminie Czosnów Łąki Kazuńskie, obejmują powierzchnię około 300 ha łąk, turzycowisk, starorzeczy i zadrzewień. Są ważnym szlakiem migracji zwierząt między Kampinoskim Parkiem Narodowym, a Wisłą. Jest to jeden z najcenniejszych terenów pod względem botaniczno-ornitologicznym w okolicach Warszawy. Wraz z KPN stanowi ostoję ptaków, głównie wodno-błotnych o randze europejskiej. W latach 2004-2007 na terenie Łąk Kazuńskich swoje lęgi odbywało kilkanaście gatunków ptaków m.in. bąk, bączek, błotniak stawowy, kropiatka, derkacz, żuraw, rybitwa białoczelna, rybitwa czarna, jarzębatka i gąsiorek. Od 2008 roku Towarzystwo Przyrodnicze Bocian na terenie Łąk Kazuńskich prowadzi działania na najbardziej podmokłych turzycowiskach, zmierzające do przywrócenia dawnej gospodarki kośnej i ograniczenia nadmiernej sukcesji roślinności drzewiastej. Ideą całego przedsięwzięcia jest przywrócenie charakteru Łąk sprzed 30 lat, kiedy to były koszone i gniazdowało na nich wiele gatunków ptaków.

W sobotę, poza koszeniem i wycinaniem krzaków przy pomocy kosiarek i pił spalinowych, będzie dużo pracy przy grabieniu i wynoszeniu siana oraz układaniu go w stogi. Wolontariuszy organizatorzy proszą o zabranie kanapek, kaloszy i ubrania roboczego. Obiad zapewniają organizatorzy. Na miejsce zbiórki dotrzeć można jadąc od trasy gdańskiej (E77) drogą nr 579 w stronę Leszna, należy minąć Jezioro Górne i na wysokości skrzyżowania z drogą prowadzącą do Kazunia Polskiego, przed przystankiem PKS (1200 m od drogi E77), należy skręcić w lewo na łąki w drogę równoległą do jeziora. Miejsce zbiórki 700 m od zjazdu z asfaltu. Kontakty do organizatorów: Adam Tarłowski 606-277-567, Mariusz Grzeniewski 608-284-026, mail: warszawa@bocian.org.pl
http://bocian.org.pl

14.09.2008
Sześćdziesiąt worków najróżniejszych śmieci, trzy lodówki, samochodowe koło i kilka opon, ręczny opryskiwacz, fragmenty łóżka, wiele dużych opakowań z tworzyw sztucznych i kilka innych większych przedmiotów wypełniających po brzegi kontener to efekt całodziennego kajakowego sprzątania Bzury w dniu 6 września - jak poinformował nas pan Michał Jakubowski. Odcinek rzeki od mostu w Chodakowie (dzielnica Sochaczewa) do mostu w Mistrzewicach (gmina Młodzieszyn) został gruntownie oczyszczony. Już po raz czwarty Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego, w której działa pan Michał, zorganizowało w ramach projektu "Czysta Bzura - warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice". Projekt "Czysta Bzura" powstał w celu przełamania wieloletnich zaniedbań, dotyczących podejmowania działań w celu ochrony czystości wód Bzury, jej brzegów, świata roślinnego i zwierzęcego. Zaniedbania te istnieją ciągle w ludzkich umysłach, nawykach i przyzwyczajeniach. Rzeka traktowana jest jako wysypisko trudnych do utylizacji odpadów. Obowiązkiem wszystkich samorządów, leżących nad Bzurą i jej dopływami, jest zapewnienie swoim społecznościom możliwości legalnego pozbycia się wszystkich rodzajów śmieci. Akcje takie jak coroczne kajakowe sprzątanie Bzury czy "Sprzątanie Świata", w którym biorą udział szkoły, mają głównie aspekt edukacyjny i nie są w stanie zastąpić prawidłowej gospodarki odpadami, której organizacja leży w gestii gmin. Edukacja natomiast musi pomagać w kształtowaniu odpowiedzialnej postawy obywateli oraz świadomości ich wpływu na otoczenie i przyrodę. Pobieżne spojrzenie na rodzaj zebranych w sobotę przedmiotów wiele mówi o wielkiej zmianie, jaka jeszcze musi dokonać się w myśleniu mieszkańców nadrzecznych okolic.
Więcej informacji na temat sprzątania i całego projektu na: www.lgdr.esochaczew.pl

05.09.2008
Tegoroczna VII edycja rekonstrukcji historycznej - Bzura 2008 - odbędzie się w dniach 12-14 września 2008 roku, w Brochowie koło Sochaczewa. Główna rekonstrukcja zacznie się o godzinie 13.30, 14 września 2008 roku w niedzielę. Samorząd miasta Sochaczew pokrywa część kosztów związanych z nagłośnieniem pola bitwy albo zakwaterowaniem osób biorących udział w rekonstrukcji. Zapewnia też mieszkańcom Sochaczewa transport na miejsce. Zakład Komunikacji Miejskiej uruchamia specjalne kursy do Brochowa, by jak najwięcej osób skorzystało z transportu publicznego, a nie samochodu - poinformował burmistrz Bogumił Czubacki.
http://www.poloniamilitaris.pl

31.08.2008
W związku z usuwaniem skutków wichury, Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego wprowadziła ograniczenia w ruchu turystycznym. Zamknięte są do odwołania następujące fragmenty szlaków: szlak zielony od skrzyżowania w Granicy do dębu Św. Teresy w Bromierzyku oraz szlak żółty od skrzyżowania w Granicy do kładki na kanale Łasica. Zamknięcie tych szlaków wyłączy również fragment ścieżki dydaktycznej na odcinku od skrzyżowania w Granicy do cmentarza wojennego.
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

30.08.2008
W ostatnią niedzielę wakacji odbędą się cztery bardzo ciekawe koncerty w ramach festiwalu "W Krainie Chopina". Po południu na organach kościoła w Ołtarzewie zagra organista Michał Sawicki. Warto się wybrać na koncert jazzowy Trzeba Marzyć. W pięknych wnętrzach pałacu w Teresinie usłyszymy nastrojowe piosenki Janusza Strobla, w interpretacji Anny Stankiewicz. Wieczorem w pałacu w Lesznie odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Swoją Drogą, gdyż w repertuarze znajdą się tradycyjne ludowe melodie z Europy środkowowschodniej (Mazowsze, Huculszczyzna, Bałkany), których tematy służą do kolektywnej improwizacji muzyków grających na niezwykłym składzie instrumentów. Ostatni koncert tego dnia odbędzie się późnym wieczorem w pałacu Lasotów w Zielonkach k. Starych Babic. Festiwal po raz kolejny gości w tym pięknie odrestaurowanym obiekcie na zaproszenie jego właścicieli. Usłyszymy znane utwory muzyki poważnej w mistrzowskim wykonaniu zespołu Camerata Vistula, prowadzonego przez znakomitego wiolonczelistę Andrzeja Wróbla. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

22.08.2008
Osy, pszczoły czy szerszenie potrafią wystraszyć. Bać się czy nie? W zasadzie osy nie są groźne, o ile oczywiście staramy się pozostawić je w spokoju. Trudno jednak przekonać do tego alergików, którzy na widok pasiastego owada wpadają w panikę. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż skutki ukąszenia mogą być tragiczne. Szczególnie łatwo jest rozdrażnić osy, które pod koniec lata żerują często na sfermentowanych pokarmach. Mogą pod ich wpływem być na lekkim rauszu, a wtedy stają się bardziej aktywne. Osa może kłuć wiele razy, gdyż nie traci swego długiego, szablastego żądła. Po jego wbiciu w skórę ofiary, wypuszcza z narządu jadowego truciznę. Może ona wywoływać silne odczyny alergiczne, czasem bezpośrednio zagrażające życiu użądlonego. W każdym jednak przypadku miejsce po wbiciu żądła pozostaje swędzące, piekące, najczęściej zaczerwienione i opuchnięte. Dobrze jest chłodzić je lodem, zimnym kompresem lub metalowym przedmiotem. Można posmarować sokiem z cebuli lub pietruszki, zrobić okład z zastosowaniem octu, kwasu bornego, sody lub amoniaku, posmarować preparatem farmakologicznym. Dobrze jest też podać wapno lub, jeśli ktoś jest alergikiem, preparat antyhistaminowy. W skrajnych przypadkach niezbędne może być zastosowanie glukortykoidów lub adrenaliny. Najlepiej jednak w takich przypadkach zapewnić niezwłoczną pomoc lekarską. Jeśli człowiek otrzyma solidną dawkę osiego jadu lub jest uczulony na niego, skutki mogą być opłakane, ze śmiercią włącznie.

Czy szerszenie są groźne? Są one owadami z rodziny osowatych, a więc także posiadają szablowate żądła, przy pomocy których wpuszczają jad w ciało ofiary. Teoretycznie znacznie trudniej jest je sprowokować do agresji. Niemniej jednak należy unikać przebywania w ich bliskim towarzystwie.

Czy pszczoły są grzeczne? To też owady błonkoskrzydłe, ale one raczej zajmują się produkowaniem miodu, niż wbijaniem żądeł. Poza ulem nie są na ogół agresywne. Mimo to jednak zdarza się, że i one atakują. Muszą jednak zostać do tego naprawdę sprowokowane. Na przykład wtedy, gdy ktoś niepowołany i nieprzeszkolony próbuje dobrać się do plastrów z miodem.

Jak pozbyć się brzęczącego zagrożenia? Tu najczęściej pomocni są strażacy i to zarówno z Państwowych Straży Pożarnych, jak i Ochotniczych Jednostek. Zaopatrzeni w specjalne ubiory ochronne potrafią w fachowy sposób zlikwidować gniazda os czy szerszeni. Jeśli zauważymy taki "domek", to należy zawiadomić straż pożarną pod numerem telefonu 998.
http://www.e-sochaczew.pl

21.08.2008
Organizatorzy IV Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" zapraszają w najbliższą niedzielę 24 sierpnia o godzinie 9.45 w miejscowości Leoncin w kościele p.w. Św. Małgorzaty DM, na recital organowy. Wystąpi: Błażej Sroka. Natomiast o godzinie 19.00 w miejscowości Stare Babice w sali koncertowej Domu Parafialnego "Arka" odbędzie się koncert kameralny. Wystąpią: Maria Machowska - skrzypce, Marek Bracha - fortepian. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

07.08.2008
Przełom lipca i sierpnia to okres wycierania poroży przez jelenie byki. Stąd można je spotkać ze zwisającymi im z poroży krwawymi "frędzlami". U turystów wywołuje to zaniepokojenie o zdrowie zwierzyny. Tymczasem jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Poroże nasadzane co roku przez jelenie rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona. W momencie skostnienia ostatecznie już wykształconych tyk następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach powstaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim "uperleniem". Budowa takiego poroża trwa od marca do lipca, zaś jego wycieranie kilka dni. Byki pozostające już w odosobnieniu z końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów starać się będzie zebrać jak największą "chmarę" wokół siebie.
http://www.lp.gov.pl

01.08.2008
Organizatorzy IV Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" zapraszają w najbliższą niedzielę 3 sierpnia na cztery koncerty. O godz. 17.00 w miejscowości Borzęcin Duży w kościele p.w. Św. Wincentego Ferreriusza wystąpi zespół Camerata, reprezentują najlepsze tradycje rosyjskiego śpiewu chóralnego. W repertuarze można znaleźć różną muzykę - od klasycznej, poprzez ludową, po jazz, często połączone ze sobą, dając w wyniku absolutnie nowe nie znane wcześniej brzmienia. O godzinie 19.00 na Placu Kościuszki w Sochaczewie, przy kościele p.w. Św. Wawrzyńca ten sam zespół da drugi koncert. W Łomiankach ICDS ul. Staszica 2, także o godzinie 19.00 wystąpi kwartet smyczkowy Harmonium Duo - (Hubert Giziewski, Paweł Sulej). Ostatni koncert kameralny odbędzie się w podwarszawskiej miejscowości Laski o godzinie 20.00 w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku. Wystąpią: Zuzanna Sawicka - harfa, Błażej Sroka - organy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

30.07.2008
W całej zachodniej, centralnej i północnej Polsce obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Mimo deszczowego początku lipca, zagrożenie pożarowe w polskich lasach znowu rośnie. Zdaniem Aldony Perlińskiej, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Polsce nie grożą raczej tzw. pożary wielkoobszarowe, z jakimi zmagają się kraje z południa Europy. Ze statystyk wynika, że do końca czerwca w lasach wybuchło ogółem 5 tysięcy pożarów. Najwięcej pożarów zaobserwowano w województwach: mazowieckim (1014), śląskim (539), wielkopolskim (537) i kujawsko-pomorskim (527). Pożary obejmują najczęściej niewielkie obszary - mniejsze niż pół hektara. Łącznie w okresie styczeń - czerwiec na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe spłonęło 400 hektarów lasu. Główną przyczyną powstawania pożarów lasu są umyślne podpalenia - około 50 procent pożarów powstaje z tego powodu.
http://www.lp.gov.pl

29.07.2008
Cykliści byli przyzwyczajeni do promu kursującego latem pomiędzy Łomiankami, a Białołęką. Korzystali z niego mieszkańcy prawej i lewej strony Wisły co ułatwiało ruch turystycznych pomiędzy Zalewem Zegrzyńskim, a Puszczą Kampinoską. Pierwszy raz przeprawa ruszyła 7 czerwca 2002 roku. W tym roku warszawiacy otrzymali nową przeprawę promową. Od maja do sierpnia "Pliszka", pływa pomiędzy Podzamczem, a ogrodem zoologicznym. Wydawało się, że w Łomiankach nie uda się uruchomić tradycyjnych rejsów. Poszukiwanie armatora, zakończyło się jednak powodzeniem. Zastępca burmistrza Łomianek ds. społecznych Jolanta Niegrzybowska oraz pełnomocnik ds. Wisły Marek Piwowarski uzgodnili, że przeprawa promowa w Łomiankach ruszy 8 sierpnia. Prom będzie pływał w godzinach 9 - 20 we wszystkie piątki, soboty i niedziele do końca września. Przeprawy są bezpłatne. Przeszkodą może być tylko zbyt wysoki czy też zbyt niski stan wody w Wiśle. Po lewej stronie Wisły prom będzie przybijał na wysokości Burakowa, dojazd od ul. Parkowej dróżką koło działek lub drogą gruntową na przedłużeniu ul. Pastewnej. Z Białołęki wypływa z przystani na wysokości osiedla przy ul. Odkrytej 29 - pomiędzy ulicą Ciołkosza i Książkową. Dojazd wałem wiślanym od ul. Mehoffera (tuż za seminarium w prawo), a następnie ok. 1500 m w kierunku gminy Jabłonna.
http://www.lomianki.info

28.07.2008
Tydzień temu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie stwierdziła, że Jeziorko Dziekanowskie ma negatywną jakość wody i ogłosiła zakaz kąpieli. Tuż przed ostatnim weekendem zakaz kąpieli, który trwał 4 dni odwołano. Następne badanie wody odbędzie się za półtora tygodnia. Jaki tym razem będzie werdykt?

18.07.2008
Tak zwane ekologiczne torby pojawiły się już niemal we wszystkich sieciach hipermarketów. Miały być alternatywą dla zaśmiecających środowisko niezniszczalnych foliówek. "Carrefour wypuścił torbę biodegradowalną, ale klient, który płaci za nią 60 groszy, nie ma później co z nią zrobić" - mówi Hanna Żakowska, ekspert od bioopakowań z warszawskiego ośrodka badawczego CEBRO. Bo taka torba musi być wyrzucona do specjalnego pojemnika, a rozłożyć się może jedynie w kompostowni. A dużych kompostowni w Polsce mamy zaledwie 50. W dodatku nikt nie zajmuje się zbieraniem zużytych torebek. Efekt? My kompostujemy około 2 procent nadających się do tego odpadów. Tymczasem np. w Danii, Szwecji, Holandii ten odsetek to nawet 80 procent.

Najbardziej oburza to, że rodzime sieci handlowe uczyniły z ekologicznej mody źródło zarobku. "Sieć sprowadza takie torby z Chin za nieco ponad 30 groszy, a sprzedaje je za 60 groszy" - mówi nam Marek Zaremba, specjalista ds. dystrybucji opakowań jednorazowych z firmy Sarantis Polska. Biorąc pod uwagę, że tygodniowo w takiej sieci zakupy robi ok. 5 milionów Polaków, łatwo policzyć, że w ciągu roku, jeśli choć połowa z nich kupi biofoliówki, sieć zarobi na kłopotliwych dla środowiska torbach nawet 15 milionów złotych. Podobnie jest w Tesco, Leclercu, Leroy Merlin czy Biedronce. "Za biznesem torebkowym stoją gigantyczne pieniądze. Nie łudźmy się, że sieciom zależy na środowisku, one ekologię traktują instrumentalnie" - mówi nam Witold Przytocki, prawnik stowarzyszenia Koalicja na rzecz Opakowań Ekologicznych (Koeko). "Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że zwykłe plastikowe foliówki były bardziej ekologiczne, bo można je było nawet 7 razy powtórnie przerabiać, niż te, które teraz sprzedają".

Czy można oskarżyć sieci o wprowadzanie klientów w błąd? "Gdyby istniała definicja prawna torby ekologicznej, firmy mogłyby odpowiadać prawnie za wprowadzanie klientów w błąd" - tłumaczy Kamila Kurowska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "W takiej sytuacji sąd mógłby nałożyć karę na przedsiębiorcę nawet do 10 procent jego rocznych przychodów. Jednak nie ma takiej definicji i nie sposób przed sądem udowodnić, że firma wprowadza kogoś w błąd".
http://www.dziennik.pl

15.07.2008
Puszcza Kampinoska jest siedliskiem wielu gatunków zwierzat, między innymi bobrów. Te sympatyczne gryzonie są bardzo inteligentne, mają największy mózg wśród gryzoni Europy. Dzięki temu budują tak potężne tamy, a gdy chcą się dostać do miejsca położnego wyżej, niż potrafią dosięgnąć, budują sobie stopnie z gałęzi i mułu. Bobrzęta przychodzą na świat w maju i czerwcu. Zwykle rodzą się bliźniaki, choć zdarzają się i sześcioraczki. Przeciętne bobrze terytorium zajmuje od 1 do 4 km potoku czy kanału wraz z zadrzewioną przestrzenią wokół. Bobry mają nieco odmienny rytm dnia niż ludzie, śniadanie zjadają między 18.00 a 20.00, a kolację między 6.00 a 7.00 rano.
http://www.polskatimes.pl

11.07.2008
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zaprasza na kolejne koncerty Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". W najbliższą niedzielę 13 lipca odbędą się cztery koncerty. O godzinie 9.45 w miejscowości Leoncin po raz pierwszy będzie można wysłuchać recitalu organowego na nowo odrestaurowanych organach kościoła parafialnego p.w. Św. Małgorzaty DM. Wystąpi Stefan Nemtusiak. W samo południe o 12.00 w drewnianym kościele w Kampinosie i wieczorem o godzinie 19.00 w sali koncertowej domu parafialnego "Arka" w Starych Babicach zabrzmi spokojny jazz w wykonaniu "Open Trio". Zespół tworzą najbardziej utytułowani polscy instrumentaliści jazzowi, współpracujący na co dzień z najsławniejszymi muzykami z kraju i z zagranicy. Trzonem zespołu jest Karol Szymanowski uznawany za najlepszego polskiego wibrafonistę i prawdziwą legendę tego instrumentu. Natomiast o godzinie 15.00 na organach bazyliki w Niepokalanowie zagra młoda i niezwykle utalentowana Maria Krajewska. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

08.07.2008
Ważki są jednymi z najlepszych i najszybszych lotników wśród owadów. W południe nad leśnym stawem trwa orgia. Dziesiątki ważek oblegają wilgotne brzegi i każdą wynurzoną roślinę. Gra wstępna zaczyna się w momencie, kiedy do lecącej zielonej samicy zbiega się gromadka niebieskich samców. Ona ucieka, one ją gonią. Wreszcie jeden dopada, zbliża końcówkę odwłoka do głowy wybranki i zaciska na jej "szyi" coś, co nazywa się niewinnie przysadkami odwłokowymi, a co pełni rolę kleszczy uniemożliwiających ucieczkę. Od tej chwili szczęśliwiec i jego więźniarka fruwają połączeni, w tak zwanym tandemie. Zwykle trwa to kilka godzin. Reszta kawalerów nie czeka. Odlatują w poszukiwaniu wolnej panny.

Po południu większość ważek lata już w tandemach, choć w różnych pozycjach. Pierwszą jest "pociąg" - samiec frunie pierwszy, ciągnie za sobą partnerkę i szuka wygodnego miejsca na intymne chwile. Druga - "pętla na patyku" - ma miejsce zaraz po wylądowaniu. Kochanek, trzymając samicę na uwięzi, dotyka własnym "brzuchem" do końcówki "ogona". Zanim dojdzie do zbliżenia, muszą zdeponować w drugim segmencie odwłoka, tuż za tułowiem, świeży zapas plemników wyprodukowanych i spakowanych w pakiety w segmencie dziewiątym. Gdy samiec się z tym upora, kolej na ruch więźniarki. Wygina wdzięcznie odwłok, zbliżając jego końcówkę w to samo miejsce, do którego wcześniej trafiły plemniki. To pozycja trzecia - dwa ciała układają się na kształt serca. Kleszcze otworzą się dopiero wtedy, gdy złoży ona jaja. Po południu większość ważek nad leśnym stawem właśnie tym się zajmuje. Samice, zgięte w pałąki, maczają odwłoki w wodzie. Samce dumne i wyprostowane trzymają je, aż ostatnie jajeczko zostanie umieszczone bezpiecznie w wodzie. Samce nie więżą wprawdzie samic w kleszczach dłużej niż to potrzebne, ale od chwili zbliżenia nie odstępują partnerek na krok. W południe można oglądać potężne matki, które pod czujnym okiem samców składają jaja. Leci taka niziutko nad wodą i co chwila smaga jej powierzchnię odwłokiem. Za każdym razem do wody trafia jajeczko.
http://www.polskatimes.pl

04.07.2008
IV Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina" łączy ideę rodzinnej rekreacji wśród przyrody Puszczy Kampinoskiej z obcowaniem z muzyką w mistrzowskim wykonaniu. Festiwal został zainicjowany w roku 2005 przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego z siedzibą w Starych Babicach, w ramach cyklu "Wiłkomirski Świadek XX Wieku" zorganizowanego dla uczczenia pamięci jego patrona znakomitego muzyka, dyrygenta, pedagoga, publicysty, organizatora i propagatora życia muzycznego w Polsce. W związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami jubileuszu 200 - lecia urodzin Fryderyka Chopina Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina" oprócz organizacji imprez festiwalowych zabiega o poprawę stanu obiektów służących kulturze: zabytkowych dworków, kościołów, ich wyposażenia w sprawne organy i fortepiany, oraz poprawy estetyki ich otoczenia. Zamierzeniu organizatorów festiwalu jest, by od roku 2010 okolice urodzenia Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych Polaków i najbardziej znanych w świecie kompozytorów, stały się miejscem światowych spotkań artystycznych i znaczącą atrakcją turystyczną Mazowsza.

W najbliższą niedzielę 6 lipca o godzinie 20.00 w miejscowości Laski Warszawskie w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku odbędzie się recital organowy. Wystąpi Andrzej Chorosiński - organy. W programie Johann Sebastian Bach.
http://www.wilkomirski.org.pl

02.07.2008
Leśnicy z całego kraju otrzymują sygnały o rzekomo pozostawionych samotnie młodych sarnach. Zatroskani o ich los spacerowicze zwracają się do nadleśnictw z prośbą o zaopiekowanie się nimi. Leśnicy radzą jednak, by nie zbliżać się do zwierząt, nie dotykać ich i nie zabierać z gniazda. Zostawianie młodych saren przez matkę jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku. Marek Pudełko z Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa Instytutu Badawczego Leśnictwa potwierdza, że zostawionym w samotności młodym sarnom nic nie grozi. Pozostawianie ich samych przez matkę nie oznacza jej braku troski o młode, wręcz przeciwnie jest to strategia przetrwania, wypracowana przez wiele gatunków zwierząt. Młode sarenki, w odróżnieniu od dorosłych, wydzielają mało intensywny zapach, niewyczuwalny przez drapieżniki, są mało ruchliwe, nie zostaną więc zauważone. Matka specjalnie opuszcza gniazdo i wraca do niego tylko na czas karmienia. Jej stała obecność naraziłaby młode na niebezpieczeństwo, mogłaby zwabić wilka czy lisa.
http://www.lasypolskie.pl

30.06.2008
Biodegradowalne torby z wielką pompą wprowadzone na początku czerwca do sklepów to zdaniem ekologów wielki niewypał. Nie dość, że rozkładają się na szkodliwy dwutlenek węgla i metan, to jeszcze ich telewizyjna reklama zachęca do śmiecenia. Wiewiórka i jeż maszerują przez las. Niosą ze sobą wypakowane reklamówki. Nagle na ich drodze staje niedźwiedź. Twierdzi, że naśmiecą foliówkami, które będą się rozkładać w krzakach przez setki lat. - To torby biodegradowalne, więc rozłożą się bardzo szybko - tłumaczą zwierzaki. To uspokaja miśka. Jest tak zadowolony, że nawet bierze sobie jedną ekotorebkę. Ta reklama, emitowana od kilku tygodni w telewizji, to element prowadzonej przez Carrefour kampanii "Z miłości do środowiska". Ma poinformować klientów sieci, że hipermarket zrezygnował z darmowych, jednorazowych foliówek i zachęcić do zakupu za 60 groszy torebek "ekologicznych". Tyle że zdaniem ekologów zarówno reklama, jak i biotorebki z ochroną środowiska niewiele mają wspólnego. - Ta reklama to farsa, która zamiast ekologii promuje bezmyślność. - uważa Dominik Dobrowolski, wiceprezes fundacji Nasza Ziemia. - Przekaz tego filmiku jest bardzo niedobry, sugeruje, że biodegradowalną torbę można wyrzucić byle gdzie, bo i tak się rozłoży! - denerwuje się.

Filmik reklamowy to tylko połowa biodegradowalnego niewypału. Bo biotorby co prawda rozkładają się szybko, ale w wyniku tego procesu powstaje szkodliwy dla środowiska metan i dwutlenek węgla. Z danych fundacji PlasticsEurope zajmującej się recyklingiem opakowań foliowych wynika, że w rezultacie biodegradacji torby ze skrobi do atmosfery uwalnianych jest o 60 proc. więcej gazów cieplarnianych niż podczas procesu recyklingu zwykłych foliówek. - Zamiast edukować klientów o tym, jak ważne są torby wielorazowego użytku, zastąpiono jedne jednorazówki innymi - komentuje Dobrowolski. Samo wycofanie darmowych foliówek daje marketom oszczędność rzędu 500 tys. złotych miesięcznie - policzyła Koalicja na rzecz Opakowań Ekologicznych. Sprzedaż ekotoreb to zysk wysokości 15 mln rocznie.
http://www.emetro.pl

28.06.2008
Ponad miesiąc na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego nie było opadów deszczu. Mieszkańcy Puszczy Kampinoskiej przyzwyczajeni są do małych opadów na Mazowszu, ale tegoroczna susza była wyjątkowo dotkliwa. Skoszone łąki na skrajach puszczańskich wsi kolorem przypominały step. Wczoraj nastały długo oczekiwane opady deszczu. W naszym foto blogu zamieściliśmy kilka najnowszych zdjęć z początku lata w Puszczy Kampinoskiej.

17.06.2008
W najbliższą sobotę 21 czerwca o godzinie 22.00 na rynku w miejscowości Babice odbędzie się koncert inauguracyjny IV Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Wystąpi Orkiestra Letniego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją Grzegorza Berniaka. W programie utwory L. van Beethovena i J.Brahmsa. Koncertowi będzie towarzyszyc pokaz ogni sztucznych. W przypadku złej pogody koncert odbędzie się w kościele. Natomiast dzień później 22 czerwca o godzinie 20.00 w kościele pw Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich odbedzie się koncert na nowych organach. Wystąpią organista Jarosław Wróblewski i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej którą poprowadzi od pulpitu Jan Lewtak. W programie utwory G.F.Haendla, W.A.Mozarta i P.Czajkowskiego. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.
http://www.wilkomirski.org.pl

13.06.2008
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu Olenderskie Cmentarze organizuje otwarty rajd rowerowy - Olenderskim Szlakiem. Celem spotkania jest odwiedzenie kilku z zachowanych na terenie gminy Brochów cmentarzy olenderskich, które w zeszłym roku zostały odnowione, oznakowane i przywrócone pamięci. Rajd rowerowy odbędzie się w niedzielę 22 czerwca. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 na placu przed kościołem w Brochowie, a zakończy na terenie Szkoły Podstawowej w Śladowie wspólnym piknikiem uczestników. Do pokonania jest odcinek około 20 kilometrów. Na trasie rajdu znajdzie się wiele obiektów i miejsc stanowiących o dziedzictwie historycznym i kulturowym Ziemi Brochowskiej. Zgłaszanie udziału w imprezie można dokonać pod numerem telefonu 609-024-953. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników zgłoszenia przyjmujemy tylko do 15 czerwca. Nieletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką rodzica.
http://www.e-sochaczew.pl

12.06.2008
Stowarzyszenie "Nasz Zamek" oraz grupa rekonstrukcji historycznej Księstwo Draconii, zapraszają na pokazy rycerskie połączone z ekspozycją tematyczną. Impreza odbędzie się na Podzamczu podczas tegorocznych Dni Sochaczewa, 14 czerwca 2008 roku w godzinach 14.00-18.00. Rycerstwo i damy dworu z Draconii przybliżą zgromadzonej publiczności okres XIII-sto wieczny na Mazowszu i XI-sto wieczny na Rusi, prezentując stroje i uzbrojenie drużyny książęcej z epoki. Miejsce zostanie zaaranżowane na wzór wczesnośredniowiecznego obozu wojskowego, w którym będzie można nie tylko spotkać samych wojów, ale również pooglądać ich namioty, uzbrojenie oraz szereg innych sprzętów szczegółowo wzorowanych na oryginałach z epoki. Ciekawym aspektem będzie pokaz musztry i walk, wśród których najbardziej widowiskowe będą tzw. pojedynki w szyku, czyli kilku przeciwników na kilku. Stowarzyszenie "Nasz Zamek", podobnie jak w roku ubiegłym, skoncentruje się na głównym celu swej działalności, czyli zainteresowaniu mieszkańców kwestią odbudowy zamku w Sochaczewie. Niedaleko na Placu Kościuszki i na terenie Muzeum, zaprzyjaźniony i współpracujący ze stowarzyszeniem "Nasz Zamek" sochaczewski 18 pułk piechoty, we współpracy z różnymi grupami rekonstrukcyjnymi z Polski, będzie organizował dioramy historyczne, głównie z okresu II wojny światowej. Jako ciekawostkę potraktować można fakt, że przyjedzie również pułk napoleoński.
http://www.e-sochaczew.pl

11.06.2008
I Mazowiecki Festiwal Różnorodności Kampinoskie Klimaty odbędzie się w miejscowości Kampinos w dniach 14-15 czerwca 2008 roku. W sobotę odbędzie się terenowy konkurs ekologiczny "Swego nie znacie..." - Poznajemy Puszczę Kampinoską. Równolegle odbędzie się Rajd Hisoryczny - Rajd Kampinos, regulamin rajdu znajduje się na stronie organizatora. Odbędą się także Kampinoskie Nocne Spotkania z Teatrem oraz nocno - wieczorne granie i śpiewanie przy ognisku, możliwość pieczenia kiełbasek, zabawy integracyjne. W niedzielę przez cały dzień odbywać się będzie jarmark różnorodności, w tym loteria fantowa na rzecz sali wybudzeń w Instytucie Onkologii przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie oraz Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej. O 19:00 odbędzie się Koncert Finałowy, ogłoszenie wyników konkursu ekologicznego i rajdu historycznego. Szczegóły na: www.kampinos.pl

01.06.2008
Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL informuje, że na terenie Puszczy Kampinoskiej ogłoszono trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego. Tylko przedwczoraj, jak poinformował nas pracownik Parku, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego wystapiły trzy pożary. Prognozy pogody na najbliższe dni nie przewidują opadów deszczu, dlatego prosimy o szczególną rozwagę podczas przebywania w Puszczy, czy będziemy w lesie, czy też na terenach przyleśnych i łąkach. Szkoda zwierzaków i lasu, a każdy pożar to spustoszenie. Pamiętajmy, że Kampinoski Park Narodowy należy do najbardziej suchych kompleksów leśnych w Polsce.

31.05.2008
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach projektu Olenderskie Cmentarze organizuje otwarty rajd rowerowy Olenderskim Szlakiem. Celem spotkania jest odwiedzenie kilku z zachowanych na terenie gminy Brochów cmentarzy olenderskich, które w zeszłym roku zostały odnowione, oznakowane i przywrócone pamięci. Impreza rozpocznie się w niedzielę, 22 czerwca o godzinie 10:00 na placu przed kościołem w Brochowie, a zakończy na terenie Szkoły Podstawowej w Śladowie wspólnym piknikiem uczestników. Do przejechania będzie około 20 kilometrów, zatrzymując się na terenie nekropolii w miejscowościach: Famułki Łazowskie, Miszory oraz Śladów. Na trasie rajdu znajdzie się wiele obiektów i miejsc stanowiących o dziedzictwie historycznym i kulturowym Ziemi Brochowskiej. Zgłaszenia udziału w imprezie przyjmowane są pod numerem telefonu 609-024-953. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników zgłoszenia przyjmujemy tylko do 15 czerwca. Nieletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką rodzica.
http://www.e-sochaczew.pl

29.05.2008
Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego zaprasza wszystkich cyklistów na XI Kampinoski Rajd Rowerowy Lipków 2008, który przebiegać będzie trasami Kampinoskiego Szlaku Rowerowego. Start 7 czerwca o godzinie 9.30. Zbiórka chętnych na parkingu przed Urzędem Gminy Stare Babice o godzinie 9.00. Zakończenie Rajdu wraz z losowaniem nagród nastąpi na Polanie w Lipkowie o godzinie 13:00, gdzie przewidywane są konkursy i posiłek.
http://www.lipkow.net

27.05.2008
Miało miejsce uroczyste otwarcie sezonu'2008 sochaczewskiej kolejki wąskotorowej. Muzeum Kolejki Wąskotorowej gościło między innymi przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego oraz władz miasta. Na uroczystej inauguracji zebrali się miłośnicy kolejnictwa z całej Polski i pracownicy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Ponieważ muzeum zyskało teren należący do dawnego przedszkola przy ulicy Licealnej, można było podziwiać nowe okazy ze zbiorów MKW. Głównym punktem programu był pierwszy tegoroczny przejazd kolejki do Tułowic. O wycieczce zabytkowym pociągiem wąskotorowym z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej, o tym gdzie można kupić bilety, przeczytać można w naszym serwisie w dziale: WYCIECZKI NA WEEKEND - SOCHACZEWSKA WĄSKOTORÓWKA.

21.05.2008
W poniedziałek (12.05) niecodzienny gość odwiedził ulicę Polną w Lesznie. Wzbudziła (bo to była ona) wielkie zainteresowanie i dużo sympatii. Zachowywała się bardzo spokojnie zajadajac z wielkim apetytem listki z krzewów i nic nie robiąc sobie z coraz większego tłumu widzów, który ją obserwując zachowywał się wzorowo. Mieliśmy wszyscy poczucie wielkiej więzi z tym wspaniałym zwierzęciem. Przyjazd panów z KPN "zakłócił" tę wspólną sielankę, bo klępa postanowiła nas pożegnać /zdjęcie Pana Krzysztofa Berensa/. Dlatego też dzień później wstrząsnęła nami wiadomość o zastrzeleniu łosia na ulicach Warszawy, tylko dlatego, że chciał zjeść kilka listków i myślał, że Warszawa to miasto przyjazne zwierzętom.
Mieszkańcy ul. Polnej w Lesznie: Barbara Pszczółkowska i Krzysztof Berens

20.05.2008
Kilka tygodni temu pisaliśmy na temat kleszczy, a ponieważ jest on ciągle aktualny, postanowiliśmy kontynuować wątek. Poprzednio główny nacisk położyliśmy na zagrożenia dla naszych zwierząt domowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kleszcze mogą przenosić się z psa, czy kota na domowników. Tegoroczna zima była ciepła i łagodna, a taka aura sprzyja tym pasożytom. Temperatury miedzy 5 a 10 st. Celsjusza są wręcz idealne dla rozwoju ich populacji. Ostatnio do listy terenów z największą liczbą kleszczy dołączyło Mazowsze. Wypoczywając na łonie natury pamiętajmy, że największe zagęszczenie tych pasożytów występuje na brzegach lasów graniczących z łąkami, polanach, błoniach nad rzekami i stawami, obszarach, gdzie las iglasty przechodzi w liściasty i odwrotnie, zagajnikach i zaroślach. Obiegowa opinia głosi, że kleszcze spadają z drzew, jednak maksymalna wysokość na jakiej się je spotyka to 1,5 metra. Kleszcze lubią paprocie, czarny bez, leszczynę i jeżyny, wiszą na źdźbłach trawy i spodzie liści, dlatego są niewidoczne.
http://www.e-sochaczew.pl

16.05.2008
Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL ogłosiła trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego w lasach Puszczy Kampinoskiej i niemal całego kraju. Oznacza to bardzo niski stan wilgotności ściółki leśnej. Nawet niewielki wiatr przy tak małej wilgotności palnego podłoża, jaka utrzymuje się przez ostatnie dni wystarczy, aby chwila nieuwagi spowodowała małą iskierkę, która szybko rozprzestrzeni się i zamieni w tragiczny w skutkach pożar. Należy pamiętać, żeby zachować wyjątkową ostrożność przebywając w lesie, ale także na terenach przyleśnych i łąkach. Większość pożarów w lasach powstaje niestety z winy człowieka. Nie dogaszone lub palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w jego okolicy, nieugaszone zapałki wyrzucane z samochodów, przerzuty ognia powstałe w wyniku wypalania traw, iskry z pojazdów drogowych i szynowych to najczęstsze przyczyny tego typu pożarów. Kampinoski Park Narodowy należy do najbardziej suchych kompleksów leśnych w Polsce.

13.05.2008
IX Rodzinny Rajd Rowerowy po powiecie sochaczewskim odbędzie się 31 maja o godzinie 8.15. Trasa o długości około 50 km przebiegać będzie przez następujące miejscowości: Sochaczew Plac Kościuszki - Kaźmierów - Mikołajew - Skrzelew - Szymanów - Elżbietów - Teresin (piknik) - Dębówka - Kaźmierów - Sochaczew Plac Kościuszki. Organizatorami Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. Tadeusza Krawczyka po Powiecie Sochaczewskim są Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa "Zamek". Celem Rajdu jest popularyzacja aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, upowszechnianie rodzinnej turystyki rowerowej, promowanie idei ochrony środowiska. Ważną rolę odgrywa promocja walorów turystycznych Puszczy Kampinoskiej i powiatu sochaczewskiego. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje i zapisy osobiste w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie do 19 maja.
http://www.powiat.sochaczew.pl

06.05.2008
Tegoroczna zima była bardzo łagodna, jednak na wiosnę trzeba było długo czekać. Wreszcie możemy cieszyć się nią w pełni, a Puszcza Kampinoska o tej porze roku zmienia się z dnia na dzień nie do poznania. W naszym foto blogu zamieściliśmy kilka najnowszych zdjęć z wiosennego spaceru na bagnach Cichowąż, wzdłuż ścieżki dydaktycznej DO STAREGO DĘBU.

23.04.2008
Fundacja Nasza Ziemia przygotowała z okazji zbliżających się obchodów Dnia Ziemi cykl wielu ogólnopolskich imprez. Sadzenia lasu, warsztaty recyklingowe dla szkół i mediów, akcje pielęgnacji kasztanowców. Jeżeli któreś z nich wydadzą się Państwu szczególnie ciekawe, to warto przybyć w niedzielę, 27 kwietnia w godzinach 10-18 na Pola Mokotowskie w Warszawie. Fundacja Nasza Ziemia będzie miała swoje stoisko na Festynie Dnia Ziemi. Będzie można zapoznać się z prostymi sposobami ochrony środowiska na co dzień: w domu, w biurze, czy w podróży.
http://www.naszaziemia.pl

17.04.2008
W ramach obchodów Dnia Ziemi 2008, w celu pogłębienia wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego oraz Młodzieżowa Rada Miasta Sochaczew zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem globalnego ocieplenia na projekcję filmu dokumentalnego pt. "Niewygodna Prawda", który porusza problem zmian klimatu Ziemi. Jedno jest pewne, na naszej planecie obserwujemy wzrost temperatury. Tu wśród naukowców panuje zgoda, a jednocześnie w tym miejscu pojawia się rozdźwięk, czym ten wzrost temperatury jest spowodowany. Pierwszy "obóz" światowych naukowców twierdzi, że to działalność człowieka, emisja gazów cieplarnianych ma główny wpływ na ocieplenie klimatu. To właśnie ci naukowcy w ramach Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (International Programme of Climate Changes - IPCC) publikują alarmujące raporty, mówiące o zgubnym wpływie działalności ludzkiej na niekontrolowany i niebezpieczny wzrost ziemskiej temperatury oraz proponują rozwiązania problemu, takie jak np. Protokół z Kioto. Druga grupa naukowców obstaje za teorią, że w żaden naukowy sposób nie możemy potwierdzić negatywnego wpływu działalności człowieka na globalne ocieplenie, które ma bardzo wiele przyczyn, lecz są one naturalne. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia, w czwartek, o godzinie 15:00 w Ostoi Św. Dominika w podziemiach kościoła parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.
http://www.e-sochaczew.pl

30.03.2008
Są już bociany w Puszczy Kampinoskiej! Dzisiaj we wsi Krogulec zaobserwowaliśmy parę bocianów w gnieździe, do którego wracają co roku. W poprzednich latach w pierwsze dni wiosny widzieliśmy tam zwykle jednego bociana, którego nazwaliśmy zwiadowcą, gdyż wyprzedzał inne bociany zlatujące do Puszczy co najmniej o kilka dni. A w tym roku mamy parę zwiadowców! Zatem wiosna już zagościła na dobre w Puszczy Kampinoskiej, o czym poza bocianami świadczą zaobserwowane przez nas dzisiaj, wybudzone z zimowego snu mrówki pracowicie krzatające się w mrowiskach, osy buzujące na wydmowych nasłonecznionych stokach, przelatujące na niebie klucze ptactwa i kwitnące na bagnach zawilce. Zaczyna się też powoli robić soczyście zielono. Pięknie! Najnowsze zdjęcia wraz z pierwszym bocianem obejrzeć można w foto blogu.

27.03.2008
Kalendarzowa wiosna jest już od tygodnia, choć tak naprawdę zimy w tym roku praktycznie nie było. Początek marca był ciepły, przyroda budziła się do życia, a tu nagle oziębiło się i sypnęło śniegiem. Dzisiejszego ranka w Puszczy Kampinoskiej było biało, a rano był jeszcze przymrozek. W południe świeciło słońce i nadeszła fala cieplejszego powietrza, śnieg stopniał i wygląda na to, że zima odeszła na dobre. Teraz tylko patrzeć, jak pojawią się bociany. Najnowsze zdjęcia obejrzeć można w foto blogu.

20.03.2008
Dzisiaj o godzinie 6:48 Słońce znajduje się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Z astronomii wiemy, że Słońce może znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim. W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato. Pomiędzy tymi dwiema datami Słońce musi przejść przez równik niebieski. Punkt przecięcia ekliptyki oraz równika niebieskiego, przez który Słońce przechodzi pomiędzy zimą a latem, astronomowie nazywają punktem Barana. Nasza dzienna gwiazda znajdując się w nim rozpoczyna astronomiczną wiosnę, a dzień w tym momencie trwa dokładnie tyle samo czasu co noc. Stąd też czas ten nazywa się też momentem równonocy wiosennej. W tym roku Słońce znalazło się w punkcie Barana dzisiaj, czyli 20 marca o godzinie 6:48 naszego czasu. W tym samym momencie rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Tym razem moment ten wypada wyjątkowo wcześnie, bo mamy rok przestępny - luty miał 29 dni.
http://www.pap.pl

17.03.2008
Kończy się wyjątkowo łagodna zima na Mazowszu i może to właśnie jest przyczyną dającej się zauważyć, zwłaszcza przez właścicieli psów, wyjątkowej w tym roku aktywności kleszczy. Weterynarze obserwują wręcz kleszczową epidemię i to niestety takich osobników, które są zarażone pierwotniakiem. Kiedy kleszcz wbija się w ciało psa i pije jego krew, razem ze śliną zakaża organizm zwierzęcia. Tam pierwotniak rozmnaża się w krwinkach czerwonych, wywołując babeszjozę, groźną chorobę, która nie leczona szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Przy okazji uspokoić możemy właścicieli kotów, których, jak twierdzi doktor Makarewicz, te pierwotniaki nie atakują. Jednak my, ludzie, już nie możemy czuć się tak spokojni, bowiem te zarażone kleszcze wywołują u człowieka również bardzo groźną i trudną do wyleczenia boreliozę. Pierwszy objaw to rumień wędrujący od miejsca ukąszenia przez kleszcza. Nie należy tego bagatelizować i trzeba zgłosić się natychmiast do lekarza. Jeśli bowiem sprawę zaniedbamy, choroba zaatakuje nam stawy, serce oraz inne narządy. Niestety, na razie nie wymyślono żadnych środków lub szczepionek, które by przed skutkami wkręcenia się kleszcza skutecznie chroniły. Są jedynie preparaty do kropienia skóry zwierzęcia odstraszające kleszcze. Niestety nie zabijają ich i działają tylko miesiąc. Kleszcz wówczas w skórę psa nie wkręci się, ale zwierzę może w sierści przynieść go do domu, a on przejdzie na głaszczącego je człowieka. Jest nadzieja, że gdy przyjdą upały, a takie lato zapowiadają meteorolodzy, populacja kleszczy znacznie się zmniejszy. Na razie jednak bardzo uważajmy.
http://www.e-sochaczew.pl

14.03.2008
Teren powiatu Warszawskiego Zachodniego, w którego granicach leży Puszcza Kampinoska, w niedalekiej przyszłości może być włączony w ogólnopolską sieć dróg rowerowych, a nawet w sieć europejską. Przedstawił ją na spotkaniu Marek Zamana, namawiając samorządowców do wspólnego działania i możliwości sfinansowania projektu budowy dróg rowerowych przez fundusze Unii Europejskiej. Projekt sieciowy, a zatem taki, w który zaangażuje się wielu partnerów tworząc program regionalny, czy ponadregionalny, ma szansę powodzenia. Potrzeba tylko znaleźć organizację, która koordynowałaby wszystkie ustalenia i uwzględniła potrzeby lokalnych społeczności. Być może będzie nią Międzygminny Związek "Kampinos", do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, a także kilka sąsiednich. Może zrealizowana zostanie szersza koncepcja przy pomocy Marszałka Mazowieckiego. Spotkanie zakończyło się zadeklarowaniem woli współpracy ze wszystkich stron.
http://www.pwz.pl

11.03.2008
Sprzątanie otuliny Puszczy Kampinoskiej. Gazeta Łomiankowska informuje, że Stowarzyszenie Ochrony Ekologicznej Jeziora Dziekanowskiego organizuje akcję sprzątania okolic Jeziorka Dziekanowskiego. Zbiórka w sobotę 15 marca 2008 roku na ul. Przy Jeziorze w okolicy bary "Na Skarpie" około godziny 9.30-10.00. Mile widziany własny sprzęt ogrodniczy - grabie, łopaty.

06.03.2008
PAP informuje, że do Lubuskiego przyleciały pierwsze w tym roku bociany białe. Jedną z par tych ptaków można zaobserwować na gnieździe w Świerkocinie niedaleko Gorzowa. Najprawdopodobniej jako pierwsze do zachodniej Polski dotarły bociany, które zimowały na południu Europy. Na dniach możemy się spodziewać ich pobratymców, którzy spędzali zimę w Afryce, czyli większości pochodzących z naszego kraju bocianów białych. Zgodnie z przekazami ludowymi bociany powinny przylecieć z ciepłych krajów 19 marca, o czym przypomina przysłowie - na Świętego Józefa bocianów pełna strzecha. Wyjątkowo łagodna zima jakiej doświadczamy w tym roku może spowodować, że bociany wrócą do Polski nieco szybciej, czego dowodem mogą być ptaki obserwowane w Świerkocinie. Warto więc uważnie rozglądać się wokół, bo być może już w najbliższych dniach pierwsze bociany dotrą do Puszczy Kampinoskiej.

01.03.2008
Huragan Emma już za parę godzin dotrze na Mazowsze. Mocniejsze porywy wiatru odczuwamy już od rana. Wiatr momentami osiągnąć może 100 kilometrów na godzinę. Taka sytuacja potrwa aż do jutra. Niewykluczone są dalsze opady deszczu, a nawet gradu i burze. Julita Cedzyńska-Ziemba z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że nad Polskę nadciąga niż znad Morza Norweskiego, z opadami deszczu i wzrastającą prędkością wiatru. Najbardziej zagrożone są zachodnie i południowe obszary kraju, a w nocy - reszta terytorium Polski. Niż będzie się przemieszczał nad Bałtyk i wschodnią Europę. Meteorolodzy ostrzegają, że wiatr może niszczyć zabudowania, zrywać dachy, uszkadzać wieże i kominy, zrywać linie napowietrzne i wyrywać drzewa z korzeniami. Skutkami wichury mogą być utrudnienia komunikacyjne i uszkodzenia budynków, spowodowane głównie przez zrywane przez wiatr konary i gałęzie drzew. Centrum przypomina, by pozamykać i dobrze zabezpieczyć okna, a z balkonów i parapetów usunąć wszystkie przedmioty. Mieszkańcy nie powinni też parkować samochodów i chronić się pod drzewami i liniami energetycznymi. Podobnej siły huragan, który w 2004 roku dotarł do Puszczy Kampinoskiej, spowodował wówczas spore spustoszenia Puszczy w okolicy rezerwatu Cyganka.

26.02.2008
Konkurs fotograficzny PARKI NARODOWE organizowany jest przez Kampinoski Park Narodowy z okazji Dnia Ziemi i Europejskich Dni Parków. Jego celem jest popularyzacja polskich parków narodowych wraz z pamiątkami historii i kultury. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Zdjęcie musi być wykonane na terenie polskiego parku narodowego. Przewidziano dwie kategorie konkursu: PRZYRODA oraz CZŁOWIEK W PARKU NARODOWYM. Bliższych informacji udziela komisarz konkursu Grzegorz Okołów tel. 022 721 83 91-93, e-mail: gokolow@kampinoski-pn.gov.pl
http://www.kampinoski-pn.gov.pl

22.02.2008
W ostatni weekend w Budach Starych na terenie Puszczy Kampinoskiej trwały manewry zimowe, poświęcone szkoleniu i przygotowaniu do tegorocznych inscenizacji historycznych. Prowadzone podczas zajęć polowych działania w swej fabule nawiązują do działań oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala". W sobotę miała miejsce dwugodzinna gra terenowa, podczas ktróej ćwiczono szyki luźne, zakończona dwukrotnym atakiem na wzgórze w pierwszej potyczce bronionego przez Polaków, a w drugiej przez Niemców. Trenowano także walkę na bagnety i musztrę formalną. Rekonstruktorzy z GRH Kampinos i GRH Marienburg wystawili wojskowe warty przy grobach poległych żołnierzy września 1939 roku na cmentarzu w Budach Starych. Po zajęciach część uczestników przeszła szkolenie w zakresie czyszczenia i konserwacji broni palnej, a przedstawiciele 14 DH im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, GRH Marienburg oraz GRH Kampinos udali się na cmentarz w Lesie Młodziewskim, gdzie salwą honorową uczczono pamięć spoczywających tam żołnierzy WP, poległych w bitwie nad Bzurą w roku 1939. W niedzielę zorganizowano potyczkę między niemieckim posterunkiem a oddziałem mjr. Hubala.
http://www.poloniamilitaris.pl

20.02.2008
Organizatorzy i uczestnicy akcji Dni Wierzby Głowiastej 2008 licznie stawili się w Brochowie, aby tradycyjnym sposobem ogłowić stare wierzby rosnące w okolicach kościoła obronnego i w ten sposób kultywować starodawną umiejętność kształtowania mazowieckiego krajobrazu. Tradycyjne mazowieckie wierzby zawdzięczają swój kształt właśnie ogławianiu, czyli umiejętnemu i regularnemu obcinaniu gałęzi, które odrastając tworzą z czasem kształt wierzbowej głowy. Osadnicy olenderscy, specjaliści w gospodarowaniu na terenach zalewowych, skutecznie wykorzystywali cechy biologiczne tych drzew. Łatwo transpirują one duże ilości wody, przez co szybciej osuszają tereny zalewowe i podtapiane przez powodzie. Szpalery wierzb sadzone były nad Wisłą i innymi rzekami. Pamiętajmy, że przed wiekami nie było wałów ochronnych, a Wisła niczym nie ograniczana swobodnie rozlewała swe wody. Płynąca wiosną kra zatrzymywana była właśnie przez naturalne wierzbowe palisady. Płoty z wierzbowych witek zatrzymywały na polach żyzny muł. W zakamarkach wierzbowych dziupli schronienie znajduje wiele gatunków ptaków, owadów i innych zwierząt. Wierzby tworzą małe ekosystemy, więc są niezwykle cenne, zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo, szczególnie na Mazowszu. Ogłowione zostało około 20 wierzb w okolicy brochowskiego kościoła oraz drogi prowadzącej na łąki nad Bzurą. Później uczestnicy akcji przenieśli się do wsi Przęsławice w pobliżu Wisły. Tegoroczne Dni Wierzby Głowiastej są kontynuacją akcji zapoczątkowanej w zeszłym roku przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian.
http://www.e-sochaczew.pl

15.02.2008
Dom Kultury w Łomiankach zaprasza na muzyczny wieczór, podczas którego będzie można uczetniczyć w koncercie "Chopin Śpiewany" zespołu IL CANTO MINORE. Wystąpią: Wanda Laddy, Marta Lawrence, Sławomir Łobaczewski, Michał Straszewski. Koncert odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łomiankach przy ul. Wiejskiej 12a. Wstęp wolny.
http://www.lomianki.art.pl

02.02.2008
Dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł. Jeśli osuszymy ostatnie skrawki grząskiego lądu, to zniszczymy ostoję 40 proc. ziemskich gatunków i zagrozimy sami sobie - mówi dr Wiktor Kotowski. Nie tylko zagroziliśmy istnieniu tysięcy gatunków, które dzięki nim żyją. Niszczenie bagien uderza bezpośrednio w nas. Według szacunkowych ocen torfowiska Polski magazynują ok. 35 mld m sześc. wody, więcej niż we wszystkich naszych jeziorach. Niczym gąbka chłoną nadmiar wody i zapobiegają powodziom. Tworzą pożyteczną dla nas rezerwę, którą stopniowo oddają w okresach suchych. Powodzie są często efektem ubocznym wyrwania ziemi mokradłom. Wystarczy wspomnieć powódź tysiąclecia we Wrocławiu w 1997 roku, kiedy najbardziej ucierpiały osiedla wybudowane na dawnych terenach zalewowych Odry. Długo niedostrzeganą rolą mokradeł, a w świetle ostatnich badań być może najważniejszą, jest regulacja klimatu. Torfowiska stanowiące jedną trzecią światowych mokradeł, to największe lądowe zasoby węgla organicznego. Przyczyniają się do ograniczania efektu cieplarnianego, bo dwutlenek węgla pochłaniany przez rośliny nie jest uwalniany z powrotem do atmosfery, lecz zostaje zmagazynowany przez tysiące lat w postaci węgla torfowego. Kiedy je niszczymy, uwalniamy gaz cieplarniany i potęgujemy zmiany klimatu. Kiedy odtworzymy jeziora czy przywrócimy tereny zalewowe rzekom, to w ciągu kilkunastu lat powrócą tam zwierzęta i rośliny. Z torfowiskami sprawa jest trudniejsza. Niektórych nie da się odtworzyć w ogóle. Torfowiska niskie przepływowe, których przykładem jest choćby Dolina Rospudy, tworzą się przez tysiące lat. Warstwa torfu, często o głębokości kilkunastu metrów, przyrasta w tempie ledwie 0,2 mm rocznie. Tego procesu nie da się przyspieszyć. Dlatego restytucja przyrodnicza nigdy nie zastąpi ochrony naturalnych bagien, ani nie skompensuje ich zniszczeń.
http://www.gazeta.pl

01.02.2008
Towarzystwo Przyrodnicze Bocian, Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła, Fundacja Ja Wisła, Kampinoski Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, zapraszają do udziału w Dniach Wierzby Głowiastej 2008. Od wieków wierzby głowiaste wrosły w polski krajobraz zwłaszcza na Mazowszu. W ubiegłym roku, w celu przypomnienia dawnego zwyczaju, po raz pierwszy TP Bocian zorganizowało Dzień Wierzby Głowiastej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Tegoroczny plan działań na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje: 2 luty 2008 - ogławianie wierzb na terenie dawnej wsi Karolinów w zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego, wieś ta od kilkunastu lat jest już niezamieszkała. 16 luty 2008 - ogławianie wierzb na łąkach pod Brochowem. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji prosimy o wcześniejszy kontakt: Adam Tarłowski, warszawa@bocian.org.pl tel. 606 277 567
http://www.bocian.org.pl

21.01.2008
Zimą łasice mają białe futro. Gdy przyjdzie wiosna, zmienią futro z białego na biało-brązowe, a samce zmienią także rozmiar, z 70-80 gr. na powyżej 100 gr. Zmiana wielkości nie dotyczy jednak konkretnego zwierzaka, ale całej grupy. Po prostu zimą łatwiej przeżyć drobniejszym łasicom, które potrzebują mniej jedzenia i z większą swobodą poruszają się w wąskich korytarzach. Łasica to najmniejszy drapieżny ssak Europy. Ma długość banana, ale waży trzykrotnie mniej. Tropi swoje ofiary w ich własnych podziemnych korytarzach, patroluje tunele w śniegu, wspina się na drzewa, a gdy trzeba, nawet popłynie wpław. Wciśnie się wszędzie tam, gdzie ofiary. Systematycznie patroluje pola, łąki, wiejskie zagrody i las - w zależności od tego, jakie środowisko obejmuje jej terytorium łowieckie o powierzchni kilku hektarów. Ciekawe, jaka jest liczebność łasic w Puszczy Kampinoskiej?
http://www.polskatimes.pl

14.01.2008
Styczeń to miesiąc, w którym gile zaczynają zaloty i poszukiwania miejsca na gniazdo. Pan gil wybiera kilka miejsc i prezentuje je Pani gil, na każdym miejscu przysiada i zachęcająco przykuca. Decyzja gdzie ostatecznie powstanie gniazdo należy do niej. Gdy już zgrabnie wypleciona czarka wisi na drzewie, a na jej dnie, wśród miękkich traw i korzonków leży kilka nakrapianych jaj, gile nabierają cech chomika! Z obu stron mięsistego języka tworzą się im kieszenie policzkowe, umożliwiające przenoszenie większych porcji przysmaków dla piskląt. Jeszcze w okresie międzywojennym gile na większości obszaru Polski można było spotkać tylko zimą. Teraz zakładają gniazda na terenie całego kraju. W latach 50. pojawiły się pod Warszawą, m.in. w lasach Puszczy Kampinoskiej. Ile gili rozmnaża się w Polsce, nadal nie wiadomo.
http://www.polskatimes.pl

05.01.2008
Chwycił mróz, śnieg według prognozy sypnąć ma w weekend, warto pomyśleć o wędrówce po Puszczy Kampinoskiej. Zimą najłatwiej jest tropić i obserwować zwierzęta. Nad ciekami wodnymi wędrowiec może natknąć się na kormorany czarne, zimujące w Polsce, lub płochliwe kaczki krzyżówki. W puszczańskich kniejach łatwiej niż latem spotkać sarny, dziki lub łosia. Obserwując ze skraju lasu łąki często można ujrzeć lisa. Aby zobaczyć za dnia bobra trzeba mieć wiele szczęścia. Bobry żerują nocą i wczesnym porankiem, dlatego podczas wędróki możemy obserwować ślady ich żerowania. Polecamy zimową wędrówkę po Puszczy Kampinoskiej, warto wziąć lornetkę zwłaszcza, gdy wybierze się szlak przecinający leśne łąki.

03.01.2008
Dzik w naszych lasach to odpowiednik słonia na sawannie. Słonia boją się nawet lwy, bo może zmiażdżyć samą swoją masą albo przebić ciosem. Dzik, szczególnie wyrośnięty odyniec, waży ponad ćwierć tony, jego kły są ostrzejsze od słoniowych ciosów. Dolne, zwane szablami, są długie i zakrzywione. Kły górne, czyli fajki, są znacznie krótsze, rosną i zakrzywiają się równolegle do szabel i służą do ich ostrzenia. Mogą zabić jednym pchnięciem. Odyńce szczególnie groźne są od listopada do stycznia, kiedy uderzają w zaloty. Porzucają wtedy samotność i dołączają do stad, którym przewodzą dorosłe samice - lochy. Młodsze samce trzymają się z dala, w stadach kawalerów, jak u słoni. Najpotężniejsze samce walczą o prawo do zbliżeń, czasem na śmierć i życie. Odyniec staje naprzeciw konkurenta, ocenia jego siłę i rzuca mu wyzwanie, pochrząkując groźnie. Jeśli żaden nie stchórzy, zaczyna się pojedynek. Rywale podchodzą na sztywnych nogach, ze zjeżonym chybem, czyli pasem długich jak dłoń włosów rosnących wzdłuż grzbietu. Opierają się bark o bark i próbują sił. Gdy ten etap walki pozostanie nierozstrzygnięty, ogarnia je wściekłość. Z pysków toczą pianę, próbują ugodzić rywala szablą. Zwycięzca zdobywa prawo do samic. Jeden odyniec może oczarować nawet osiem loch i sprawić, że wiosną, po trwającej 120 dni ciąży, to one staną się groźne, gdy będą wodzić gromadkę pasiastych warchlaków.
http://www.polskatimes.pl

NAWIGACJA

Wiadomości

Turystyka

Szlaki Turystyczne

Ścieżki Dydaktyczne

Kampinoski Szlak Rowerowy

Agroturystyka

Wycieczki na Weekend

Położenie i Klimat

Przyroda

Historia

Kampinoski Park Narodowy

Rezerwaty Przyrody w KPN

Foto-Galerie

Mapa


Copyright and Design
by Marta Lewandowska & Robert Remisz